cz  Czech      uk  EN

V ostravské MHD zakoupeno již 100 000 jízdenek bezkontaktní kartou!

Ostrava-5

První dva kompletní měsíce ostrého provozu má za sebou unikátní systém jízdného v Ostravě, který umožňuje ve všech prostředcích MHD provozovaných Dopravním podnikem Ostrava a.s. (DPO) platit jízdné bezkontaktní platební kartou. V období 30. 6. – 31. 8. bylo tímto způsobem pořízeno 99 705 jízdenek v hodnotě přesahující 1,8 milionu. Navíc v závěru minulého týdne byl překonán milník 100 000 prodaných jízdenek.

Hlavní výhodou ostravského systému je fakt, že negeneruje papírové jízdenky a při jeho využívání cestující nepotřebují znát tarif ani cenu jízdného předem. Při nástupu přiloží kartu povinně, při výstupu nepovinně a odbavovací systém za ně spočítá optimální jízdné. Díky nastavení navíc cestující nikdy nezaplatí více než je cena denní jízdenky.

Všechny platební transakce za nákup „bezpapírového“ jízdného se zúčtovávají v clearingovém centru a data v něm vyhodnocená prozrazují zajímavé informace o dosavadním využívání platebních karet v dopravních prostředcích ostravské MHD. „Například víme, že nejúspěšnějším dnem za první dva měsíce ostrého provozu byl pátek 15. července, kdy v Ostravě probíhal hudební festival Colours of Ostrava. V tento den bylo prostřednictvím bezkontaktní platební karty pořízeno 3857 jízdenek,“ říká Pavel Nenka ze společnosti XT-Card, která za chod zúčtovacího centra zodpovídá.

Dopravní podnik Ostrava je s fungováním systému po prvních dvou měsících spokojen. „V srpnu bylo oproti červenci pořízeno o 10 000 více bezpapírových jízdenek a aktuálně se v pracovní dny prodá více než 2 000 jízdenek denně. Navíc prodeje jízdného přes SMS nám pozvolna klesají. To jsou pro nás jasné signály, že Ostravané i návštěvníci města si na nový systém zvykli a rádi jej využívají,” říká mluvčí DPO Miroslav Albrecht.

Úspěšné fungování bezpapírového krátkodobého jízdného v Ostravě je dobrý signál i pro regionální dopravce, kteří se k systému plánují připojit. „Výsledky a rychlé překonání milníku 100 000 jízdenek jen dokazují, že systém má obrovský potenciál a registrujeme zvýšený zájem regionálních dopravců o připojení k němu. Již v lednu 2017 se napojí opavský dopravce a další se připojí v průběhu roku. Systém tak začne naplňovat naši vizi a nebude pouze moderním dopravním řešením pro Ostravu, ale celý Moravskoslezský kraj,“ říká Aleš Stejskal, jednatel společnosti KODIS, která funguje jako koordinátor projektu bezkontaktního jízdného a zajišťuje jeho proměnu na regionální dopravní řešení.

Níže uvádíme podrobnější přehled zajímavých statistik vycházejících z užívání bezkontaktních platebních karet pro nákup jízdného v ostravské MHD:

„Bezpapírové“ jízdné v Ostravě hrazené bezkontaktními platebními kartami (30. 6. – 31.8.)
Celkový objem financí za zakoupené jízdenky 1 826 174 Kč
Celkový počet zakoupených jízdenek 99 705
Celkový počet přestupních jízdenek 69 050
Celkový počet nepřestupních jízdenek 30 414
Celkový počet celodenních jízdenek 241
Průměrný počet jízdenek zakoupených za jeden den 1582
V jaký den bylo zakoupeno nejvíce jízdenek? 15. 7. 2016 (3857 jízdenek)
Nejoblíbenější linka MHD pro platby jízdného bezkontaktními kartami Tramvaj č. 2 (12 161 jízdenek)
Počet registrovaných uživatelů v online rozhraní

https://karta.odiska.cz/emvweb/Login

1331
Počet použitých karet v systému 28 727

 

Bezkontaktní karty DPOmm

BusPress o bezkontaktních platbách v MHD v Ostravě již napsal

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

PRAHA TIP

PRAHA TIP, portál plný zajímavých informací nejen o dopravě – WWW.PRAHA-TIP.CZ

Komentáře uzavřeny.