cz  Czech      uk  EN

V České republice viditelně stoupá spotřeba CNG!

 

SOR NBG 12

Spotřeba stlačeného zemního plynu (CNG) významně stoupá nejen u dopravců,  kteří  provozují  autobusy veřejné dopravy, ale také i soukromých vozidel.

Vítkovice prodaly do půlky roku už milion kubíků CNG.  Skupina VÍTKOVICE MACHINERY GROUP (VMG) už na svých plničkách letos prodala pod značkou CNGvitall více než milion kubíků CNG. Loni se stejný objem stlačeného zemního plynu prodal za celý rok. Do konce roku by tak strojírenské Vítkovice mohly pokořit hranici tří milionů kubíků prodaného CNG, což představuje téměř 60 milionů korun.

Nárůst prodeje je ve srovnání s první polovinou roku 2014 zhruba 60procentní. Plnící stanice CNGvitall teď překonávají už i letošní plán prodeje,“ komentoval obchodní ředitel dceřiné společnosti Vítkovice Doprava, která je garantem značky CNGvitall, Martin Žák.

Skupina VMG nyní provozuje celkem 18 plnících stanic CNG, z toho 10 zprovoznila od minulého roku jako další nabídku paliva v síti plnících stanic Benzina. V průběhu příštích několika měsíců budou postupně zprovozněny plničky v Mikulově, Kroměříži, Karviné, ve Frýdlantu nad Ostravicí, u Devíti Křížů v Přibyslavicích, v Praze – Horních Počernicích, ve Slaném a v Železné Rudě. „Trend je jasný, křivka spotřeby CNG se zvedá měsíc od měsíce rychleji. To je dobrá zpráva nejen pro ekonomiku producentů, ale i pro české životní prostředí,“ říká M. Žák s tím, že obrat v myšlení českých motoristů je podle něj už nevratný.

foto_cng_octavia-6 (2)

Plnící stanice CNGvitall, foto: VMG  

Skupina VMG zmíněné trendy podporuje také rozvojem tzv. mobilních plynovodů. Ty se prosazují všude tam, kam není přiveden zemní plyn nebo je dostupný jen v omezeném množství. Základní princip spočívá v provozování tzv. mateřské plnicí stanice CNG s na ni navazujícím systémem distribuce do cílového místa, např. do mobilní plnící stanice, bytových a průmyslových objektů. „Kapacita kompresoru se u mateřské plnící stanice, z důvodu rychlosti plnění, pohybuje v řádu tisíců krychlových metrů za hodinu. Díky tomu dokáže rychle naplnit zásobníky o kapacitě 5 200 m³ nebo trajler o kapacitě 4500 m³, které se kompletně vyrábí v rámci VMG,“ připomněl obchodní ředitel odpovědný za CNG program.

Aktuálním příkladem využití mobilního plynovodu se zásobováním do mobilní plnící stanice je distribuce CNG pro Městský dopravní podnik Opava, kde mobilní plnící stanice slouží od června a byla vybudována za tři týdny od podpisu smlouvy. Využívá se pro plnění až 15 autobusů s pohonem na CNG, a to do doby, než bude dostavěna stacionární plnička stlačeného zemního plynu.

TZ: VÍTKOVICE MACHINERY GROUP

BusPress – AKTIVNÍ REKLAMA

 

dekra_skola-MM

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.