cz  Czech      uk  EN

Úplně první CNG traktor představila společnost Zliner

cng traktor

Úplně první CNG traktor byl uveden do provozu na přelomu září a října letošního roku.Traktor Zemědělského družstva Fryšták tovární značky ZETOR a je v provozu od již roku 1977. Původně byl tento traktor poháněn dieselovým motorem, ZLINER ve spolupráci s firmou MOMENT zajistil přestavbu na pohon CNG. Součástí projektu plynofikace traktoru byla přestavba motoru, která byla realizována na Slovensku ve firmě ENGUL.

Dalším úkolem bylo zajistit zástavbu motoru a rovněž i tlakových lahví se stlačeným zemním plynem. Aby měl plynofikovaný traktor dostatečný dojezd na CNG, bylo nutné umístit tlakové lahve s obsahem 60 kilogramů CNG. Tento problém byl vyřešen tak, že po stranách střechy jsou umístěny dvě menší lahve s celkovým obsahem 18 kg, pro přední část pak byla vytvořena speciální konstrukce pro uchycení dalších dvou (větších) lahví s celkovým obsahem 28 kg CNG. Lahve na přední části traktoru jsou umístěny v rizikové oblasti, proto jsou chráněny přídavnou konstrukcí, kterou vídáme u offroadových vozidel. Tím je zajištěna bezpečnost provozu traktoru i v případě dopravní nehody s čelním nárazem. Láhev na zbývajících 14 kg CNG je umístěna na levém blatníku.

Použitím pohonu CNG dochází k výrazné ekonomické úspoře – CNG je v současné době nejlevnější pohonnou hmotou a díky daňové politice má potenciál zůstat nejlevnější pohonnou hmotou i do budoucnosti (minimálně do roku 2020). Vozidla poháněná stlačeným zemním plynem (CNG) jsou také osvobozena od silniční daně.

DSCN1099

Další úspora, kterou s sebou využití CNG přináší, je samozřejmě úspora ekologická. CNG je tvořen z více než 90% metanem (CH4) jehož produktem při hoření je oxid uhličitý a voda.CNG má oproti tradičním palivům zcela zanedbatelné hodnoty emisí. S traktorem poháněným CNG je proto naprosto bezpečné vjet přímo do chléva, kde jsou ustájena hospodářská zvířata.

Traktor je momentálně nasazen ve zkušebním provozu. Pokud se přestavba osvědčí, budou jej následovat další vozidla.

O společnosti ZLINER s.r.o.

Společnost ZLINER s.r.o. se již více než 40 let zabývá službami v oblasti autobusové dopravy. Postupem doby se Zliner profiloval do pozice vysoce kvalitního a spolehlivého partnera dopravních společností nejen v ČR, SR, ale i v Belgii, Rakousku, Německu, Itálii a dalších evropských zemích. V rámci vývoje trhu osobní dopravy jsme rozšiřovali jednotlivé služby od původního zaměření na opravy autobusů a s tím úzce související činnosti (prodej náhradních dílů, servis) do současné podoby, kdy našim klientům poskytujeme komplexní služby v oblasti autobusové a trolejbusové dopravy.

Mezi stěžejní činnosti společnosti Zliner v současnosti patří celkové i částečné opravy a přestavby autobusů a trolejbusů, prodej náhradních dílů.

Významná je pro rozvoj firmy také spolupráce se zahraničními partnery a to jak v oblasti oprav autobusů, tak i při renovacích a opravách komponentů pro automobilový průmysl. Plynulá provázanost mezi opravárenskými, výrobními a obchodními činnostmi firmy Zliner, to vše navíc v moderních prostorách, činí tuto firmu nepřehlédnutelným subjektem na českém a slovenském trhu v oblasti dopravy.

TZ: ZLINER

Komentáře uzavřeny.