cz  Czech      uk  EN

Společnost TURANCAR CZ představila novinku, turistický autobus VISIGO Euro VI

VISIGO_Loděnice 2014 11

VISIGO – autobus, který vás překvapí!

( TURANCAR CZ – Loděnice / Praha 4. 9.2014) Společnost TURANCAR CZ představila médiím a dopravcům nejnovější model turistického autobusu střední velikosti  VISIGO Euro VI s maximální kapacitou až 41 cestujících.  Jedná se o zbrusu novou koncepci konstrukce karosérie, výrobce poprvé v historii upouští od osvědčených tradičních postupů výroby  autobusů s pevným rámem. Nové VISIGO má základ vytvořený z pevné, avšak subtilní klece samonosné karoserie s motorem zabudovaným v zadní části. Proporcemi je nový autobus vhodný jak pro dálkovou dopravu, tak i k linkové meziměstské přepravě.  Největší m překvapením je zcela určitě použití nejnovějšího šestiválcového motoru Cummins Euro VI.  Celková výška autobusu neumožňuje jeho zařazení do kategorie Coach HD, HDH, ale přesto má jeho zavazadlový prostor objem úctyhodných 5.5 mᶾ. Autobus lze již ve výrobě vybavit toaletou a spací kabinou pro řidiče. Veškeré další vybavení včetně převodovky s automatickým řazením, účinné automatické klimatizace, retardéru, DVD přehrávače i couvací kamery je již v nabídce v  základním provedení.  S osazením nového motoru dochází také k novému značení nového výrobku, oficiální označení nyní je:  Anadolu  ISUZU – VISIGO.  Nové logo je součástí přílohy tiskové zprávy.  První předváděný model Euro VI v Čechách má kapacitu 35 cestujících, mezi jednotlivými sedadly je komfortní vzdálenost více než 77 cm. Autobus má naplánovanou sérii testovacích jízd u dopravců po dobu dvou měsíců, následně bude vystaven na mezinárodním veletrhu CZECHBUS 2014 v listopadu v Praze.  Společnost TURANCAR CZ již nyní zaznamenává mimořádný zájem o nový autobus, dokonce eviduje již první objednávky.

VISIGO_Loděnice 2014 9

Promyšlená inovace – čistý, elegantní design

U VISIGO vsadil výrobce tentokrát na oblé tvary, plynulé křivky a originální prvky jak na vnějších částech karoserie, tak i v provedení interiéru. Snahou je nabídnout autobus v novém, neotřelém atraktivním designu za použití dobře laděných neobvyklých barev v interiéru.   Dopravci určitě ocení průchozí zavazadlové prostory o objemu 5,5 m³.  Na první pohled každého zaujme vypouklé přední čelo s opticky prodlouženým čelním sklem.  Křivky a linky předního panelu i stylizované rozmístění hlavních světlometů a mlhovek do oblouku působí příjemným, optimistickým vzhledem s pocitem, že autobus se usmívá. Nový facelift nyní také zapadá do jednotného vizuálního vzhledu celé výrobní řady autobusů Anadolu Isuzu.  Mohutná zpětná zrcadla umístěná asymetricky, vpravo s velkým přesahem, vlevo u řidiče naopak s „připažením“, zajišťují vynikající rozhled.   Hodně zajímavá je nápaditá linie předního sloupku protaženého plynule až do střešního spoileru, který zakrývá klimatizaci. Dalším nápaditým prvkem je střešní křídlo, které částečně omezuje víření vzduchu za vozidlem a je v něm zabudovaná couvací kamera.

Charakterem konstrukce a vybavením se VISIGO blíží již do kategorie dospělých autobusů. Nový koncept, konstrukce sedadel, široká ulička, vysoké boční prosklení a vnitřní světlá výška výrazně zvyšují komfort pro cestující. Podle přání zákazníka je možné upravit varianty počtu sedadel v konfiguracích: 35 + 2, 37 + 2 a 39 + 2. Moderní konstrukce sedadel, podobně jako u osobních aut, upouští od mohutných měkkých „fotelů“, ale jde cestou ergonomicky tvarovaných skořepin, dobře čalouněných, které jsou pohodlné a vhodné i pro delší cestování.   Dostatek přirozeného světla v interiéru zabezpečují originální prosklené partie stropního panelu, které lze zastínit elektrickou clonou.  Naopak noční svícení obstarává důmyslný systém efektních LED světel.  Barevné ladění interiéru v teplých tónech bordó červené v kombinaci se smetanově žlutou a červenohnědým provedením přístrojového panelu dodává autobusu příjemně útulnou atmosféru.

Nově navržená celková ergonomie interiérových částí v předním prostoru zajišťuje posádce pohodlí a dobrý výhled. VISIGO je vybavený multimediálním setem, který umožňuje na jedné obrazovce využívat funkcí MP3, DVD, navigace a palubního počítače, všechny tyto funkce mohou být použity současně. Plně automatická klimatizace umožňuje jak chlazení, tak i vytápění, automatický systém je součástí standardního vybavení VISIGO. Klimatizační jednotka má výkonovou kapacitu 28,4 kW a 38.270 kcal / h. Zajímavě navržené boční prosklení u řidiče sestupuje hluboko ke spodní hraně karoserie, řidiči mimo jiné umožňuje dobrý boční výhled. Esteticky zdařilé je také efektní provedení dvojitého sloupku v přední části v kombinaci s leštěnou ocelovou plochou se znakem VISIGO.  Nový přístrojový panel, osazený kruhovým tachometrem a otáčkoměrem s centrálním displejem je přehledný, všechny důležité ovládací prvky jsou dobře dosažitelné. Zajímavé je nové provedení čtyřramenného volantu v barvě hnědo červené v kombinaci s šedivou, stejnou barevnou kombinaci nalezneme na přístrojovém panelu.

VISIGO_Loděnice 2014 7

Technicky vyspělý, tichý, výkonný, spolehlivý, úsporný

Šest „amerických“ válců je novou hybnou silou pro VISIGO. Nový VISIGO Euro VI je osazený šestiválcovým motorem  Cummins ISB 6.7 E6 250B o výkonu 187 kW s emisní normou Euro VI.  Cummins dodává autobusu nový rozměr kvality, parametry výkonu zaručují vysoce dynamické jízdní vlastnosti s nízkou spotřebou, mimořádnou spolehlivostí a výdrží.  Již při našich prvních zkušebních jízdách zaznamenáváme velmi kultivovaný „kulatý“ chod a zvuk motoru na nízké úrovni, je také cítit nadbytek výkonu při rozjezdech i pří jízdě do svahu. Sympatické je, že motor pružně reaguje již v nízkém režimu otáček.

Koncepce podvozkové části je identická s vyspělými autokary světových značek. Přední náprava s nezávislým zavěšením kol a pneumatickým pérováním zajišťuje klidnou a pohodlnou jízdu i po špatných silnicích. Zadní náprava má také pneumatické odpružení, na všech kolech jsou kotoučové brzdy a autobus je vybaven zpomalovací motorovou brzdou a elektromagnetickým retardérem Voith.  Objem palivové nádrže 250 l s přehledem zajišťuje akční rádius minimálně 1000 km. Dobré jízdní vlastnosti zaručuje použití větších kol o rozměru 265/70 R19.5.

 

VISIGO Technické parametry:
Rozměry v mm:
Maximální délka 9560
Maximální šířka 2454
Maximální výška 3368 (včetně klimatizační jednotky)
Rozchod předních kol 2012
Rozchod zadních kol 1751
Přední převis 1890
Zadní převis 3010
Vnitřní výška 1950
Hmotnosti v kg:
Celková hmotnost 13 500
Pohotovostní hmotnost 9 200 (plná nádrž paliva, řidič, stevard)
Zatížení přední náprava 5 000
Zatížení zadní náprava 8  500
Obsaditelnost:
Varianta A 37 + 1 + 1
Varianta B 39 + 1 + 1
Varianta C 35 + 1 + 1
Motor: CUMMINS
Značka Cummins ISB 6.7 E6 250B
Typ Common Rail Turbo Diesel Intercooler
Zdvihový objem (ccm) 6700 cm³
Počet válců 6
Výkon 182 kW / 2100 r.p.m.
Točivý moment 1000 Nm / 1200 – 1600 r.p.m
Emisní norma Euro VI  (EGR/SCR/DPD)
Stoupavost 38,8%
Pérování:
Přední náprava Nezávislé zavěšení kol (Voith), pérování pneumatické, 2 měchy
Zadní náprava Pevná, pérování pneumatické, 4 měchy
Brzdy:
Zadní/přední Kotoučové
Systém Vzduchové (EBS, ABS, ASR, ESC)
Přídavné Motorová, elektrický retardér (Voith), parkovací vzduchová
Nádrž 250 l
Převodovka: ZF
Typ ZF 6 AS 1010 BO – (AS Tronic)
Rychlosti 6 + 1 6 + 1 s automatickým řazením
Diferenciál : 5.86 (Meritor)
Pneumatiky: 265/70 R19, 5
Poloměr otáčení: 7 100 mm
Zavazadlový prostor: 5,5 M³
Klimatizace: Safkar –  28,4 kW a 38.270 kcal / h – plno automatická, teplo/zima

 

TURANCAR CZ – 10 let na českém trhu, 2004 – 2014

Úspěšně podnikající společnost TURANCAR CZ, výhradní dovozce malokapacitních autobusů značky ISUZU, působí na českém trhu již 10 let. Je to dost dlouhá doba na to, aby zdánlivě exotická značka ISUZU v českých poměrech zdomácněla. Jednatelem zastupujícím společnost TURANCAR CZ je pan Viktor Wiesner, který ve firmě působí od jejího založení v roce 2004.

Za velmi úspěšné lze považovat roky 2006 – 2007, kdy se podařilo nastartovat ekonomický růst firmy.  Byla to doba, kdy do České republiky přicestovalo nejvíce zahraničních turistů a dařilo se hlavně incomingovým cestovkám, které nakupovaly turistické autobusy.  V těchto letech se prodávalo více jak dvacet autobusů ISUZU Turquoise  ročně, což je v tomto sektoru velmi dobrý výsledek.  Díky úspěšným prodejům v počátcích se firma stabilizovala a upevnila si pozici na českém trhu.  Během let se podařilo vybudovat kvalitní servisní autorizované středisko ISUZU a obchod s náhradními díly s rozsáhlým skladem, prostřednictvím kterého se díly ISUZU prodávají do celé republiky i do zahraničí. Přelomovým rokem je rok 2014, kdy se TURANCAR CZ stěhuje do nového servisního střediska a také rozšiřuje své služby o opravy a servisní služby nákladních vozidel ISUZU na základě autorizované smlouvy se společností ISUZU MIDI Truck. V roce 2014 TURANCAR také poprvé představí nový model autobusu s novou odlišnou konstrukcí VISIGO Euro VI.

 

Anadolu Isuzu – 30 let výroby autobusů a užitkových autobusů ISUZU, 1984 – 2014

Společnost „Anadolu Isuzu Automotive Industry & Trading Co.“ je jedním z předních výrobců středně velkých autobusů v Evropě, jehož hlavními akcionáři jsou skupina Anadolu Group z Turecka, skupiny Isuzu Motors a Itochu Co z Japonska. Hlavní oblastí jeho činnosti je výroba a prodej lehkých nákladních automobilů a midibusů. Od roku 1984, kdy tato společnost vznikla, zde bylo podle licenční dohody se skupinou Isuzu Motors vyrobeno více než 80 000 vozidel. Společnost Anadolu Isuzu je prvním společným turecko-japonským podnikem v automobilovém odvětví.

Zkušenosti a know-how ze společnosti Anadolu Isuzu se datují až do dob Çelik Montaj, tedy společnosti, která byla založena za účelem výroby pick-upů a motocyklů v roce 1965. Tato společnost pak pokračovala výrobou Škoda pick-upů, a to do konce roku 1986. V roce 1984 začala tato společnost ve svých istanbulských závodech Kartal vyrábět vozidla Isuzu.

V roce 1999 se společnost Anadolu Isuzu přestěhovala do svého nového zařízení Gebze Şekerpınar ve městě Kocaeli. Toto nové výrobní zařízení bylo založeno na území o rozloze 230 000 m2, na kterém nyní tato společnost zaměstnává téměř 750 lidí. Toto zařízení zahrnuje dva samostatné závody na výrobu nákladních vozů a autobusů. Sám výrobní závod pro minibusy se rozkládá na ploše 21 750 m2 a má výrobní kapacitu v počtu 4 000 midibusů ročně. Celková kapacita zařízení Sekerpinar dosahuje počtu 13 000 vozidel za rok.

Snad nejdůležitějším příspěvkem, který společnost Anadolu Isuzu přináší do automobilového odvětví ve svém regionu, je skutečnost, že tato společnost klade velký důraz na spokojenost zákazníka. Již od dob svého vzniku společnost Anadolu Isuzu vytrvale zdůrazňuje tento princip dosahování maximální kvality ve výrobě, prodeji a v zákaznických službách. Jako společnost, která na území evropského regionu vyrábí vozidla s licencí od světově proslulé japonské značky, staví společnost Anadolu Isuzu své výrobní procesy v souladu s těmito systémy slavného japonského řízení kvality a také v souladu s kvalitativními normami a předpisy platnými v Evropské unii. Jako nevyhnutelný výsledek zde tedy vznikají produkty vyráběné podle norem globální kvality:

V roce 1995 začala společnost plně uplatňovat systém plnohodnotného kvalitativního řízení (Total Quality Management) a v roce 1996 zavedla systém zabezpečení kvality ISO-9002. V roce 1998 společnost Anadolu Isuzu obdržela Certifikát kvality ISO-9002. V roce 2003 je společnost oceněna Certifikátem kvality ISO 9001:2000 (TÜV). V neposlední řadě, v roce 2005 pak byl společnosti Anadolu Isuzu udělen Certifikát ISO 14001 (BVQI), který je dokladem účinného uplatňování systému environmentálního managementu ve společnosti. Společnost má všechny schvalovací certifikáty typu EC, které se týkají motorových vozidel, stejně tak je držitelkou Certifikátu Allgemeine Betriebserlaubnis (německá národní schvalovací norma pro různé typy vozidel), a to pro své produkty na evropském trhu. Produkty společnosti jsou také pravidelným předmětem pro testování v systému UVMV.  Společnost Anadolu Isuzu je významným členem skupiny Kal-Der, která je jedním z nejprestižnějších kvalitativně zaměřených asociací v euroasijském regionu.

 

Anadolu Isuzu: historické milníky

  • 1965 Založení společnosti Çelik Montaj
  • 1981 Přejmenování společnosti na Anadolu Automotive Industries

 

 • 1984 Počátek výroby nákladních vozidel Isuzu (KS)
 • 1985 Představení nákladních vozidel typu NPR 59
 • 1986 Japonský investor přebírá svůj 20 % podíl
 • 1987 Počátek produkce midibusů
 • 1989 Počátek produkce městských autobusů
 • 1991 Počátek výroby malých širokých nákladních vozidel typu NKR
 • 1995 Představení nového modelu midibusu
 • Systém řízení typu Total Ouality Management zavedený v roce 1996 přinesl navýšení podílu japonských investorů na hodnotu 35 %. Společnost dostává nový název – Anadolu Isuzu. Počátek snah o získání certifikátů ISO-9002. Představení nákladních vozidel typu NPR 66. 1997 – produkce minibusů s kapacitou pro 23 osob, počátek nabídek na veřejnosti.
 • 1998 ocenění Certifikátem ISO-9002. Položení základů pro nový výrobní závod.
 • 1999 Počátek produkce v novém závodě v Gebze Şekerpınar. Počátek produkce v novém lisovacím provozu. Počátek produkce nákladních vozidel typu NQR.
 • 2000 Počátek produkce nízkých nákladních vozidel typu NKR. Počátek výroby autobusů typu Turquoise.
 • 2001 Počátek vývozu podvozků
 • 2002 Počátek produkce nákladních vozidel typu NQR 3D. Facelift rodiny autobusů (modernizace).
 • 2003 Export prvního minibusu Isuzu do států Evropské unie, ocenění kvalitativním Certifikátem ISO 9001 – 2000.
 • 2004 Představení systému ABS pro autobusy a nákladní vozidla Anadolu Isuzu. Spuštění výroby Isuzu D-Max pro turecký trh. Oslava 20. výročí. 80.000. vozidlo Anadolu Isuzu vyjíždí z výrobní linky. 2005 – obnova N-serie. 2000. Vozidlo typu Turquoise vyjíždí z výrobní linky. Název Royal bus se mění na Roybus. Ocenění Certifikátem pro environmentální řízení ISO 14000.
 • 2006 Modernizace vozidel typu Turquoise, nový motor 175 HP, nový návrh interiéru, modernizace a nové motory pro vozidla NPR, NQR, NQR 3D. Modernizace vozidel NKR, NKR (nízké), NKR (široké) lehké nákladní vozidlo. Roybus, Classic a městské autobusy s novým motorem a modernizací (kromě typu Urban – městský autobus).
 • 2007 Motory s emisemi Euro 4 a modernizace modelu Turquoise na trzích EU. Spuštění výroby prvního Anadolu Isuzu 9 metrového modelu minibusu Citimark Nový návrh exteriéru a interiéru pro D-Max 4×4 a 4×2
 • 2008 Společnosti Isuzu Motors Ltd a Anadolu Isuzu podepsaly memorandum, které schvaluje záměr provést vzájemnou dohodu a zvýšit spolupráci, zahájení výroby systému Citimark, první model 9 metrového autobusu Anadolu Isuzu. Výrobní oddělení se restrukturalizuje na dvě samostatné jednotky – Oddělení pro výrobu nákladních vozidel a Oddělení pro výrobu autobusů. Aktivity skupiny IMM (Isuzu Manufacturing Management), které jsou v globálním měřítku podporovány společností Isuzu Motors Ltd, se zaměřují na zavedení praxe v továrním závodu AIOS, a to po získání bronzové medaile.
 • 2010 Zavedení do výroby nových modelů nákladních aut USUZU NPR 10 a 3D NPR (vyvinuté ve spolupráci s AiOS VaV centrem)
 • 2011 Zavedení výroby nového 9,5 m dlouhého městského, částečně nízkopodlažního autobusu Low Entry) ISUZU CITIBUS2012 Zavedení do výroby nového modelu D-Max pro turecký trh
 • 2013 uvedení na trh nového 9,5 m dlouhého turistického autobusu VISIGO Euro V s motorem ISUZU, autobus se poprvé představil na veletrhu BUSWORLD TURKEY na jaře 2014.
 • 2014 Uvedení na trh nového nízkopodlažního autobusu CITIPORT v klasickém rozměru 12 m, autobus se poprvé představil na veletrhu BUSWORLD TURKEY na jaře 2014. V létě 2014 sjíždí z výrobní linky nový model VISIGO Euro VI  poprvé s motorem CUMMINS. Zároveň se také pro autobusy s motorem CUMMINS začíná používat nové logo: ANADOLU ISUZU VISIGO.   

 

TURANCAR CZ, s r.o.

Bavorská 856/14

155 00   Praha 5

areál Mototechny, budova Premio Arrow

tel.: +420 603 970 950

www.turancar.cz

www.isuzubus.eu

e-mail: isuzu@seznam.cz

text: Zdeněk Nesveda

foto:  Zdeněk Nesveda

VISIGO_Loděnice 2014 1 VISIGO_Loděnice 2014 2 VISIGO_Loděnice 2014 3 VISIGO_Loděnice 2014 4 VISIGO_Loděnice 2014 5 VISIGO_Loděnice 2014 6 VISIGO_Loděnice 2014 7 VISIGO_Loděnice 2014 8 VISIGO_Loděnice 2014 9 VISIGO_Loděnice 2014 10 VISIGO_Loděnice 2014 11 VISIGO_Loděnice 2014 12 VISIGO_Loděnice 2014 13 VISIGO_Loděnice 2014 14 VISIGO_Loděnice 2014 15 VISIGO_Loděnice 2014 16 VISIGO_Loděnice 2014 17 VISIGO_Loděnice 2014 18 VISIGO_Loděnice 2014 19 VISIGO_Loděnice 2014 20 VISIGO_Loděnice 2014 21 VISIGO_Loděnice 2014 22 VISIGO_Loděnice 2014 23 VISIGO_Loděnice 2014 24

VISIGO_Loděnice 2014 23

 Visigo Euro 6 – Loděnice 2014, foto:  Zdeněk Nesveda

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.