cz  Czech      uk  EN

Světluščí Kavárna POTMĚ startuje tour napříč regiony

 

Svetluska_11_5_15_4

Mobilní Kavárna POTMĚ, ve které obsluhují nevidomí kavárníci, se vydává na cestu Českou republikou. První návštěvníky přivítal na palubě zatemnělého autobusu 11. května ve 13.00 hodin na Náměstí Míru v Praze. Hosté se mohou mimo lahodných nápojů a hrnečku na památku těšit i na horolezeckou stěnu a dárek spojený s výpravou nevidomého horolezce Jana Říhy na osmitisícovku Cho Oyu.

foto nahoře: Generální ředitel společnosti Arriva Česká republika Daniel Adamka

 Svetluska_11_5_15_26

Nevidomý Honza Říha s Lucií Výbornou, foto: Zdeněk Nesveda

„Téměř osm tisíc nápojů připravili vloni nevidomí kavárníci pro návštěvníky Kavárny POTMĚ a do výšky více než osm tisíc metrů bude muset vystoupat prakticky nevidomý Honza Říha. Věřím, že se podaří obě mety překonat, a že jejich zdolání budou spolu s námi příznivci Světlušky napjatě sledovat,“ říká Přemysl Filip, ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu.    

Svetluska_11_5_15_1

 Lenka Vlasáková a  Jan Dolanský,  foto: Zdeněk Nesveda

Pozvání na První kávu POTMĚ roku 2015 přijala herečka Lenka Vlasáková a herec Jan Dolanský. Na zdraví expedice Cho Oyu si přijdou připít horolezci Honza Tráva Trávníček, Petr Miska Mašek, David Daw Knill a Jan Říha. „Nebudu lhát, na kávu mne zrovna neužije, ale do Kavárny POTMĚ přijdu moc rád. Pověstnou černočernou tmu asi tolik neocením, ale tentokrát to budu já, kdo povede horolezecké druhy, kteří mi musí v terénu pomáhat,“ prozradil horolezec se zrakovým handicapem Honza Říha. Horolezci předvedli také své lezecké schopnosti na umělé stěně, která byla postavena 11. května vedle kavárny. Pod jejich dohledem si může lezení vyzkoušet zdarma i veřejnost.

 Svetluska_11_5_15_8

Na hosty Kavárny POTMĚ v roce 2015 se těší tým sestavený z nových i léty prověřených kavárníků. Mezi druhé zmiňované patří nevidomý programátor Jan Hegr, který je s kavárnou spojen už od roku 2007. Zprvu jsem zastával pouze post průvodce – trochu i z obavy, že bych coby číšník brzy nabízel ovocnou kávu a heřmánkový džus, ale časem si situace vyžádala kavárníky univerzální. Budu-li tedy mít tu čest Vás obsluhovat, s radostí Vám donesu Condurango, to většinou nezvořu,“ láká do kavárny na medicinální víno Jan Hegr.

Svetluska_11_5_15_22

Kavárna POTMĚ zůstává na náměstí Míru až do středy 13. května, otevřeno je od 10 do 20 hodin, poté se vydá na svoji další cestu republikou. Návštěvou Kavárny POTMĚ přispějete Světlušce 140 Kč a jako vzpomínku na nevšední zážitek si odnesete hrneček a svinovací pásmo s vodováhou, které symbolizuje počet metrů, které bude muset absolvovat výprava na Cho Oyu.

Svetluska_11_5_15_2

 

Kavárnu POTMĚ na cestě letos můžete potkat:

 

  1. – 13. 5. Praha, náměstí Míru
  2. 5. Praha, Římská – den otevřených dveří ČRo
  3. 5. – 1. 6. Zlín, náměstí Míru
  4. 6. Humpolec, Horní náměstí – Bernard fest
  5. – 22. 6. Brno, náměstí Svobody
  6. – 25. 6. Pardubice, Masarykovo náměstí
  7. – 11. 7. Jihlava, Masarykovo náměstí
  8. – 16. 7. Ostrava, před OC Forum Nová Karolina
  9. – 30. 8. Plzeň

Světluška zve na černočernou kávu také do Kavárny POTMĚ, která bude stát od 4. do 17. června v Praze na náměstí Republiky.

Sledujte cestu horolezců i kavárny na webu www.svetluska.net a facebooku Světlušky.

Svetluska_11_5_15_13

  Společnost ARRIVA, generální ředitel Daniel Adamka, foto: Zdeněk Nesveda

Poděkování partnerům:

Kavárna POTMĚ na cestě je umístěna v kloubovém nízkopodlažním autobusu – model SOR NB 18, který Světlušce darovala společnost ARRIVA. Projekt interiérové přestavby vypracovalo architektonické studio pha a realizovala ji firma Bomita. Suroviny poskytla a nové profesionální kávovary zapůjčila společnost LE PATIO INTERNATIONAL, distributor značky ILLY. Nealkoholické nápoje dodaly společnosti Coca Cola a Fontana. Tiskoviny vytiskla společnost SVS a FELCO PRAHA. Od červnových zastávek se mohou návštěvníci těšit na hrnky z porcelánu od české firmy G.Benedikt. Všechny služby a produkty poskytli partneři Světlušce zdarma či za symbolické částky.

Poděkování patří ČSOB, generálnímu partnerovi Světlušky, společnosti HERBADENT, hlavnímu partnerovi Světlušky a také Nadaci Vodafone, která je partnerem pro technologie. Velký dík náleží Českému rozhlasu, který nadační fond před 13 lety založil a je jeho velkou podporou.

Svetluska_11_5_15_17

Kavárna POTMĚ Praha 11.5.2015, foto: Zdeněk Nesveda

Svetluska_11_5_15_24

Kavárna POTMĚ Praha 11.5.2015, foto: Zdeněk Nesveda

Svetluska_11_5_15_25

Kavárna POTMĚ Praha 11.5.2015, foto: Zdeněk Nesveda

mm

 

 

Komentáře uzavřeny.