cz  Czech      uk  EN

Společnosti ABB a Volvo – partnerství pro elektrické autobusy

Volvo 1

Švédská automobilka Volvo a globální výrobce elektrických a energetických zařízení ABB uzavřely v červenci 2014 partnerství pro společný vývoj a komercializaci plně elektrických a plug-in hybridních autobusů na bázi otevřených standardů pro stejnosměrné rychlonabíjení.

VOLVO BUSES

Volvo 7900 Plugin in Hybrid 2

O hybridních a plug-in hybridních autobusech Volvo jsme na našem portále psali již vícekrát, naposledy v souvislosti s připravovaným projektem pro Stockholm. Kromě hybridních autobusů plánuje Volvo pro rok 2015 také plně elektrický autobus jako součást projektu ElectriCity v Göteborgu.

Partnerství ABB a Volvo je zaměřeno na standardizaci automatického systému dobíjení elektrobusů pomocí střešní konzole, se zásuvkovým dobíjením přes noc, včetně komunikačního protokolu mezi dobíjecí stanicí a vozidlem, elektrického rozhraní a specifikace pro systém dobíjecí střešní konzole. Standardy pro rychlonabíjení elektrických autobusů vycházejí z nedávno přijatých standardů pro rychlé nabíjení elektromobilů, které zaručují bezpečnost, pomáhají stimulovat investice do elektrických autobusů a posilují celkovou důvěru veřejnosti v tento nový dopravní prostředek.

Volvo 7900 Plugin in Hybrd 1

Partnerství ABB a Volvo tak odpovídá dosavadnímu trendu, kdy je patrný posun od individuálních technických řešení dobíjecích systémů pro každý konkrétní projekt k mezinárodnímu nabíjecímu standardu CCS (CCS – Combined Charging System). V oblasti osobních elektromobilů je tato standardizace ukončena a akceptována jak u výrobců vozidel, tak i nabíjecích technologií.

Standardizaci dobíjení elektrobusů a její důležitost plně objasnil zástupce ABB kromě jiného na semináři „Elektrické autobusy pro město II“ (viz prezentace ke stažení) i v rozhovoru na téma elektromobilita.

První výsledky spolupráce ABB a Volvo budou představeny v roce 2015 na společném projektu pro linkovou městskou dopravu v Lucemburku provozovanou dopravcem Sales-Lentz, pro niž bude dodáno celkem 12 plug-in hybridních autobusů Volvo.

Zdroj: Proelektrotechniky CZ

foto: Volvo Busess

Uveřejněno ve spolupráci z portálem proelektrotechniky cz

 

Pro-elektrotechniky 2

Odborná konference Elektrické autobusy pro město III na veletrhu CZECHBUS 2014

Logo Czechbus 2014

BusPress: rubrika elektromobilita ve veřejné dopravě ZDE

Tagy: , , ,

Komentáře uzavřeny.