cz  Czech      uk  EN

SMART CITY – aplikace Traffic Agent

Aplikace Traffic Agent: děti v Oslo pomáhají včas předcházet dopravním problémům

Informační a komunikační technologie pomáhají v chytrých městech – smart city – mimo jiné při rychlé reakci na závady na městských silničních komunikacích. Do takovéto činnosti se mohou rády a úspěšně zapojit také školní děti. Příkladem toho je šestisettisícové smart city Oslo, které již v únoru 2015 spustilo speciální aplikaci zvanou Traffic Agent. Jak byla v únoru 2017 informována odborná veřejnost, za dva roky svého fungování zaznamenala tato aplikace významné úspěchy.

Aplikace Traffic Agent vlastně vytváří pro školní děti dobrodružnou hru, která má významné celospolečenské přínosy: Vyzývá je, aby se staly „tajnými smartphonovými agenty“. Takový agent se do školy nenechává vozit, nýbrž chodí pěšky nebo jede na kole. Cestou objevuje a hlásí problémy, bránící plynulé a bezpečné dopravě. Mohou jimi být například nebezpečná křížení cest, poškozený chodník nebo vozovka, rozbité lampy pouličního osvětlení, přerostlé keře bránící ve výhledu nebo auto zaparkované na zakázaném místě. Pomocí aplikace pak mohou děti problém vyfotografovat a nahlásit, přičemž pomocí GPS souřadnic je vyhodnocena jeho poloha a lze zjednat nápravu.

Pro zajištění anonymity, a tím i osobní bezpečnosti dětí, získávají rodiče spolu s dětmi, které aplikaci užívají, sedmimístný kód. Do samotného systému se zaznamenává pouze věk dětí a škola, kterou navštěvují. Zprávy do systému jsou odesílány pouze v případě, že je dítě vzdáleno alespoň 200 metrů od místa svého bydliště, aby je nešlo identifikovat.

Od svého zprovoznění v únoru 2015 se aplikace Traffic Agent rozšířila mezi 54 škol v Oslo (každá s 200 – 700 žáky). Zaznamenáno bylo více než 5 790 konkrétních hlášení a dalších 2 402 sledování, kdy děti ukázaly na problém, aniž by jej přesně specifikovaly.

Tato aplikace má širší kontext čisté městské mobility.

Základem dopravní strategie v tomto smart city je, aby se ve městě příjemně bydlelo a přitom snadno a zároveň ekologicky přemisťovalo. Toho je docilováno kombinací

  • podpory cyklistiky a pěší dopravy,
  • rozvoje elektromobility v podobě bateriových elektrických vozidel a palivočlánkových autobusů,
  • zavádění inteligentních dopravních systémů.

Součástí strategie města je také postupná regulace vjezdu do centra. Centrum Oslo by podle současných plánů mělo být v roce 2019 zcela bez automobilů.

Jako součást naplňování těchto cílů láká aplikace Traffic Agent děti k pěší chůzi a cyklistce (v souvislosti se zaváděním nízkoemisní zóny se to týká cca 44 tisíc školních dětí). Zároveň sleduje, aby ulice byly po všech stránkách bezpečné.

Partnery celého projektu jsou Agentura pro rozvoj města v Oslo, Institut Ekonomiky dopravy, Vzdělávací úřad a technologická a konzultační firma Capgemini Norge.

Aplikace Traffic Agent je nyní rozšířena po celém Norsku. O jejím zavedení se uvažuje i v Kanadě. Sama myšlenka přitom, zdá se, není ojedinělá. Podobnou aplikaci (bez konkrétního zaměření na děti) zkoušelo v roce 2016 nezávisle na tomto projektu například také finské město Espoo.

redakce Smartcityvpraxi.cz

,

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.