cz  Czech      uk  EN

Slavnost 65. let trolejbusů v Hradci Králové

DP Hradec trolejbus Tatra  OK

Letos uplyne 65 let od zahájení pravidelné trolejbusové dopravy v Hradci Králové – 2. května 1949 byla uvedena do provozu linka Nádraží – Nový Hradec Králové. K tomuto významnému výročí připravuje Dopravní podnik města Hradce Králové v sobotu 17. května od 9. do 13. Hodiny v prostorách terminálu hromadné dopravy oslavu s doprovodným programem a prezentacemi.

S programem akce bude veřejnost postupně seznamována – již nyní však můžeme přislíbit oblíbené bezplatné vyhlídkové jízdy historickými vozy. Jedním z nich bude i legendární robustní trolejbus TATRA T 400/III, který v letech 1953 až 1970 pamětníci mohli potkat jako nejtypičtější trolejbus v pražských ulicích (vůz bude zapůjčen z tamního Muzea MHD), druhým a třetím trolejbusem bude Škoda 9Tr28HT a Škoda 14Tr08/6 – oba z DP města Pardubic a čtvrtým vozem pak hradecký vůz – Škoda 15Tr02/6, který veřejnost zná z tradičních „mikulášských“ jízd.

Srdečně Vás zveme – na setkání se těší Váš Dopravní podnik města Hradce Králové

Popisek fotografie: Trolejbus Tatra T 400:podvozek vyráběla Tatra Kopřivnice, elektrickou výzbroj dodala ČKD Praha, závod Trakce a karoserii Tatra Smíchov, která vozy z jednotlivých dodávek kompletovala. Tento mohutný třínápravový trolejbus s kapacitou 80 míst (26 k sezení a 54 ke stání) ve své době znamenal významnou kapitolu ve výrobě trolejbusů v tehdejším Československu.

Elektrobus SOR EBN 9,5 3jpg

Elektrobusu SOR EBN 9.5,

Vedle statické ukázky aktuálně provozovaných (i některého z již neprovozovaných) vozů a včetně nedávné novinky elektrobusu SOR EBN 9.5, s kterým se můžete od září setkávat v ulicích města, čeká zájemce také ukázka zázemí terminálu hromadné dopravy. Návštěvníci budou mít jedinečnou možnost nahlédnout i do „koule“ v hale MHD, kde se nachází dispečerské pracoviště.

DP Hradec koule

Bude možnost vidět trolejbusovou měnírnu, která slouží pro napájení trolejbusových tratí stejnosměrným proudem (název měnírny je odvozen od její funkce, která spočívá v přeměně přicházející střídavé energie na výstupní energii stejnosměrnou potřebnou pro napájení trolejbusů) a předvedena bude funkce elektrické výhybky (na zemi), která na trolejbusových tratích slouží pro změnu směru jízdy trolejbusu. Představí se i speciální montážní vozidla pro údržbu a opravy trolejového vedení.

Akci doprovodí tematicky zaměřené infopanely o městské dopravě zpracované příznivci trolejbusové dopravy sdruženými ve volném“Sdružení pro elektrickou trakci“ a informace o samotném terminálu hromadné dopravy.

Svoje služby včetně ukázky techniky budou prezentovat střediska zájezdové dopravy a autoškoly Dopravního podniku.

Pro děti je připraven speciální program pod patronací Hitrádia Magic, který přinese soutěže, malování na obličej či skotačení na trampolíně. Děti se mohou těšit také na drobné dárky. Pro dobrou náladu zahraje od 9 do 12 hodin hudební skupina Kmotra Rock Revival. Menší děti potěší od 9 do 12 hodin jízdami na krátké okružní trase i turistický hradecký silniční vláček (odjezd nástupiště B1), který již pátou sezonu (letos od 12. dubna) představuje netradičním způsobem návštěvníkům města všech věkových kategorií významná místa či stavby krajské metropole.

Větší děti se pak mohou zúčastnit autogramiády nejúspěšnějšího sportovce roku 2013 města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje Radky Krejčové – mistryně světa v karate godžu ryu z MS 2013 v JAR a mistryně Evropy karate godžu ryu z ME v Rakousku (09.30 – 10.00 hod.), fotbalistů FC Hradec Králové – předního týmu naší fotbalové národní ligy (10.00 – 11.00 hod.), hokejistů MOUNTFIELD HK – účastníka Tipsport extraligy (11.00 – 12.00 hod.).

Děti, kterým se blíží konec školní docházky, resp. jejich rodiče či rodinní příslušníci, mohou v rámci akce získat informace o studiu maturitních či učňovských oborů na Střední průmyslové škole dopravní, a. s., Praha 5 a Střední odborné škole a Středním odborném učilišti, Hradec Králové, Vocelova 1338.

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Hradec Králové, je vzdělávací institucí, která poskytuje střední odborné vzdělání v oborech s maturitní zkouškou a střední odborné vzdělání v oborech s výučním listem a celoživotní vzdělání v oblasti autoopravárenství, dopravy a stavebnictví. Škola je od roku 2008 Centrem odborného vzdělávání pro automobilový průmysl a dopravu v Královéhradeckém kraji.

 

Po celou dobu konání akce mohou návštěvníci samozřejmě získat informace o MHD, zakoupit jízdenky nebo knižní jízdní řády a budou mít jednu z posledních příležitostí si pořídit ojedinělou publikaci Historie městské hromadné dopravy v Hradci Králové 1928–2013, kde její autorka Helena Rezková se spoluautory poprvé uceleně zmapovala pozoruhodnou historii a současnost MHD v Hradci Králové. Kniha byla vydána vloni v říjnu v nákladu 1 500 výtisků s rozsahem 272 stran a 890 fotografií a v současnosti je k dispozici již pouze omezený počet výtisků.

Návštěvníky čeká také výstava a předvedení E-kol rakouské značky KTM se systémy BOSCH a PANASONIC společnosti TROJAN KTM Hradec Králové. Bude zde probíhat prodej a propagace bezpečnostních reflexních prvků společnosti LEMAC Marketing , s.r.o. Hradec Králové či prezentace a prodej modelů dopravní techniky Miloše Chlupa. Akce se také s nabídkou prodeje časopisů, knih a modelů s tematikou městskéhromadné dopravy účastní Vydavatelství WOLF – časopis Městská doprava – a dopravní vydavatelství Pavel Malkus Praha.

V rámci dne proběhnou i promoakce Hitrádia Magic a Východočeské televize V1, která je televizí zaměřenou na regionální zpravodajství, publicistiku a zábavné programy určené pro diváky v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Prezentací svoji nabídky se zúčastní cestovní kanceláře, se kterými Dopravní podnik spolupracuje nebo které mají na THD pronajaty prezentační stojany, a to CK SKALLA a CK DATOUR Hradec Králové.

„Vstup na akci je zdarma – bezplatně se cestující svezou i na mimořádné trolejbusové okružní lince číslo 65, jejíž provoz budou zajišťovat historická vozidla, na trase: Terminál HD (nástupiště D), Hlavní nádraží, Obchodní dům Tesco, Centrál, Muzeum, Magistrát města, Průmyslová škola, Pyrám, Alessandria, Sídliště Sever, Sever střed, Dům L, Dopravní podnik, Buzulucká, Magistrát města, Muzeum, Centrál, Obchodní dům Tesco, Hlavní nádraží, Terminál HD,“ zve návštěvníky ředitel Dopravního podniku Miloslav Kulich.

O dalším programu a podrobnostech akce, která se koná za každého počasí, bude veřejnost informována průběžně na stránkách www.dpmhk.cza každý návštěvník na místě obdrží plánek místa a program akce. U příležitosti tohoto výročí bude vydán DP i prospekt – skládačka věnující se historii trolejbusů, jak ve světě, tak v České republice a především v Hradci Králové. Vydavatelství Pavel Malkus zde představí svoji brožuru 65 let trolejbusů v Hradci Králové.

TZ: Dopravní podnik města Hradce Králové

 

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.