cz  Czech      uk  EN

Renesance trolejbusů v Leedsu

tbusLeeds9stillcrop

Zatímco v mnoha zemích (včetně ČR) jsou trolejbusy ohroženým druhem elektrické dopravy kvůli své nákladné infrastruktuře, v britském Leedsu se plánuje jejich zavedení, přesněji znovuzavedení: Leeds jako první britské město provozoval trolejbusy již od roku 1911, ve dvacátých a sedmdesátých letech minulého století zde však byly trolejbusy zrušeny.

tbus8Leeds113bluwhi2crop

 foto: tbus.org.uk

Město Leeds předložilo britské vládě návrh na výstavbu nové 15km trolejbusové tratě a ta začátkem prosince 2013 potvrdila finanční spoluúčast na tomto projektu s názvem Leeds NGT (New Generation Transport). Plánovaný rozpočet projektu 250 mil. liber (cca 8,2 mld. Kč) tak bude financován společně městem (cca 30 %) a britským ministerstvem dopravy (cca 70 %).

Předpokládá se provoz velkokapacitních trolejbusů s bateriovými prodlužovači dojezdu. Trať by měla být částečně segregovaná a částečně smíšená s ostatním pouličním provozem v centru města.

Jako hlavní výhody trolejbusů jsou vnímány především jejich ekologický provoz oproti dieselovým autobusům a zároveň srovnatelná kapacita, vyšší flexibilita a menší investiční náklady v porovnání s tramvajemi. Dalším předpokládaným socioekonomickým přínosem projektu je vznik čtyř tisíc nových pracovních míst, která tak významně posílí regionální ekonomiku.

Celý článek zde, klik a jste tam!

 Uveřejněno v rámci partnerské spolupráce s portálem  proelektrotechniky cz

logo proelektrotecniky OK

 

BusPress dlouhodobě podporuje rozvoj alternativních pohonů ve veřejné dopravě

earthTbus_800

 tbus.org.uk

 

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.