cz  Czech      uk  EN

Š RTO 707 Dumpling návrhy interiéru Miroslava Dorotcina

int_HR_003_fin

Miro Dorotcin tvůrce designového projektu vycházejícího z československého autobusu Škoda 706 RTO Lux, nyní přichází  také s návrhem interiéru. Není zdaleka tak snadné zachování původních linií geniálních tvarů „rtočka“, hodně však poplatných své době, přenesením do tvarů – linií moderně upravených do nadčasových tvarů. Modernizace by neměla ubírat nic z původního pojetí vnímání elegantních zaoblených tvarů, jak na samotné karosérii, tak pochopitelně i v interiéru. Je jasné, že samotná konstrukce z minulého století nemůže vyhovovat požadavkům na moderní technickou vyspělost současných autokarů. O to je však daleko těžší, něco podobného vytvořit, nový imaginární  autobus Š RTO 707 Dumpling vyvolává mnoho zajímavých diskuzí s pozitivními, ale i negativními názory. Ale tak to je, to jedině správně, někteří křičí fuj, jiní nadšeně tleskají. Podobných příkladů reakcí na díla výtvarníků a architektů máme nemálo, připomeňme si třeba knihovnu Jana Kaplického, Tančící dům Vlado Miluniće a Franka O. Gehryma nebo nakonec i díla Jan Černého.  RTO 707 Dumpling, je určitě něco výjimečného s hlubokými rysy nezaměnitelného „dorotcinovského“ rukopisu. Jsem rád, že jsme se také dočkali návrhů interiéru, který jasně koresponduje v kontextu s návrhem karosérie, v moderním nadčasovém návrhu s mnoha originálními detaily, však zde stále cítíme teplý nádech retro předlohy originálního RTO.

Zdeněk Nesveda – Buspress  

RTO_REN_015_Trophy

 Š RTO 707 Dumpling – Miroslav Dorotcin

Originální nekrácený komentář Miroslava Dorotcina:

čo sa týka vyhotovenia, interiér som sa snažil poňať hlavne klasicky, útulne  s dôrazom na pohodlie a odkaz na pôvodné RTO. Celý koncept luxusného autokaru sa premieta už v základnej koncepcii interiéru. Vozidlo primárne nebolo myslené ako masový dopravný prostriedok, ale ako pohodlný luxusný autokar pre zájazdy či nočné cestovanie medzi metropolami v maximálnom pohodlí. Kabína je navrhnutá pre 28 pasažierov plus dve služobné sedadlá. Cestujúci sú v nej usadení systémom 2+1 so širokou pohodlnou uličkou. Tá je samozrejme zľahka zapustená kvôli pohodlnému priechodu ňou. Pohodlné sedadlá šírky až 583 mm s rozchodom 825mm tak zaručujú dostatočné miesto pre každého cestujúceho. Rozmery sú odvodené od sedadiel business class v leteckej doprave. Každé má samozrejme dve plnohodnotné lakťové opierky, nastaviteľnú hlavovú opierku pozostávajúcu z troch častí, z ktorých krajné sú sklopné pre pohodlné držanie hlavy, opierky pre chodidlá, bezpečnostný pás, sklopný stolík a k dispozícii je tiež 13 palcová obrazovka zábavného palubného systému. Každé miesto je samozrejme vybavené individuálnou ventiláciou a osvetlením v moduloch nad hlavami. Tie sú prepojené pásom nadhlavových políc z priesvitného plexi kvôli dostatočnému presvetleniu priestoru strešnými svetlíkmi. Pohodlie cestovania zvyšuje i pomerne značný počet individuálneho sedenia vhodného i pre prácu.

Osvetlenie kabíny je zabezpečené LED a optickými vláknami, ktoré umožňujú decentné presvetlenie obrysov a detailov s nastaviteľnou farbou a intenzitou. To je výhodné najmä v noci pri pohybe zatemnenou kabínou. Strop je samozrejme presvetlený nepriamo klasickými neónmi umiestnenými v“nebesiach“. Neóny nasvecujú perforovaný kryt klimatizácie.

Vstup je lemovaný veľkými boxami, z ktorých jeden by mohol byť vybavený palubným bufetom zakrytým roletou. Toaleta je v zadnej časti kabíny vedľa pohonnej jednotky.

Pracovisko vodiča je oddelené od cestujúcich skenenou priečkou. Pristrojová doska  je príjemne členitá zachovávajúca „stredový tunel“ pôvodného RTOčka. Tuna však slúži len ako odkladací priestor, priestor pre palubné i zábavný systém. Pracovisko vodiča je príjemne obklopené klenutím palubovky vyhotovenej v príjemných materiáloch. V pohľade spredu je prístrojovka silne horizontálne členená. Vrchný diel pokrytý čiernou a béžovou kožou. Na vrchnej ploche samozrejme nesmú chýbať klasické hodiny. Spodné dielce palubovky, ktoré sú opäť presvietené optickým vláknom, sú od vrchu oddelené pásom z kvalitnej dreviny v ktorej sú chromované rámčeky výduchov vetrania. Volant nastaviteľný je doplnený kaplnkou trojice združených prístrojov. Stredný  slúži ako hlavný display zobrazujúci všetky potrebné údaje, dva bočné ho buď doplňuju alebo slúžia ako displeje spätných kamier. Pracovisko je doplnené o držiak na tablet. Nad hlavou vodiča je medzi uzamykateľnými schránkami posádky veľký LED informačný displej.

Predný i zadný nástupný priestor je presvetlený rozmernými strešnými oknami slúžiacim aj ako núdzové východy. Privádzajú tiež ďalšie svetlo do priestoru, ktorý je vyhotovený v upokojujúcich odtieňoch béžovej, sivej, čiernej a drevených teakových tónoch. Kontrastné osvetlenie s farebným nastavením umožňuje meniť atmosféru v kabíne počas jazdy.

Miroslav Dorotcin 

int_HR_001_fin

Š RTO 707 Dumpling – Miroslav Dorotcin

int_HR_002_fin

Š RTO 707 Dumpling – Miroslav Dorotcin

int_HR_006_fin

Š RTO 707 Dumpling – Miroslav Dorotcin

int_HR_005_fin

Š RTO 707 Dumpling – Miroslav Dorotcin

int_HR_004_fin

Š RTO 707 Dumpling – Miroslav Dorotcin

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.