cz  Czech      uk  EN

Řím omezí vjezd turistických autobusů do centra, ale elektrobusy mají úlevu

Řím omezí vjezd turistických autobusů do centra, foto: archiv BusPress

Řím omezí vjezd turistických autobusů do centra, foto: archiv BusPress

Jak již bylo mnohokrát řečeno, například v souvislosti se smart city Oslo, zavádění čisté městské mobility se neobejde bez regulací, příkazů a zákazů – člověk už je zkrátka takový, že sama dobrá myšlenka zpravidla ke změně návyků nestačí. Takovouto regulaci, která zároveň podpoří elektrickou dopravu, plánuje město Řím.

Centrum Říma dnes trápí, kromě jiného, velké množství autobusů plných turistů nadšených pro pravěké památky, ale s menším pochopením pro samotné Římany i pro pohyb vlastními silami. Turistika je zkrátka průmysl, kde platí: náš zákazník – náš pán. Výsledkem je smog a dopravní zácpy v centru města.

Řím je dnes rozdělen na dvě zóny, vnější A a vnitřní B, oddělené železničním okruhem. Vjezd turistického autobusu do zóny A je zpoplatněn částkou 42 € (cca 1140 Kč) a do zóny B částkou 150 € (cca 4100 Kč).

Město Řím nyní plánuje nárůst těchto poplatků od roku 2018. Za vjezd do zóny A se bude nově platit 50 €, čili poplatek vzroste o cca 20 %. Poplatky pro vjezd do zóny B se zvýší na 600 – 780 €, čili 4 – 5krát i více, podle emisí vozidla. Elektrických autobusů se toto zvýšení týkat nebude, naopak budou moci vjet do zóny za poloviční poplatek.

Kromě toho vznikne nová zóna C, zahrnující historické centrum města. Podle návrhu nebudou do této zóny smět autobusy vůbec. Výjimkou budou školní autobusy a vozidla se zdravotně postiženými osobami.

Součástí navrhované regulace by mělo být i vybudování velkých záchytných parkovišť ve čtvrtích Tiburtina, Tor di Valle, Montagnola a Centocelle s cílem povzbudit využívání veřejné dopravy. Nezbytným doplňkem bude i příslušný dohledový systém pro kontrolu dodržování těchto pravidel.

Pokud najde tento přístup k regulaci turistické dopravy v historických centrech měst následovníky, podpoří to vznik, resp. rozvoj nového trhu elektrobusů – elektrických autobusů pro smluvní turistickou dopravu ve městech. Elektrobusy prozatím cílí téměř bez výjimky na veřejnou dopravu v závazku veřejné služby, jak ukázala i nedávná konference Elektrické autobusy pro město V. To se však může brzy změnit.

redakce Proelektrotechniky.cz

WWW.SMARTCITYVPRAXI.CZ

,

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

,

,

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.