cz  Czech      uk  EN

První městský, kloubový autobus SOR NB 18 City je v Bratislavě

SOR EBN 10 Bratislava 1

Dňa 17. decembra 2014 bol do depa Jurajov dvor dovezený prvý kĺbový autobus z obstaraných 25 kĺbových vozidiel značky SOR NB dĺžky 18 metrov.

V najbližších dňoch bude autobus SOR NB 18 prihlásený na slovenskú EČV, vybavený interným číslovaním DPB a ďalšími označeniami v zmysle platných predpisov. Po vybavení všetkých náležitostí bude zaradený do premávky podľa potreby na petržalské linky. Maximálna obsaditeľnosť tohto kĺbového autobusu je 150 cestujúcich, pričom počet miest na sedenie je 43 a na státie 107. Je samozrejme plne klimatizovaný a vybavený kamerovým systémom a zariadením na automatické počítanie cestujúcich,“ vyjadril sa predseda predstavenstva a generálny riaditeľ DPB, a.s. Ing. Ľubomír Belfi.

Kĺbový autobus SOR NB 18 má motor IVECO CURSOR- diesel – EURO 6, chladiaci systém je dostatočne výkonný vo všetkých klimatických podmienkach na území hlavného mesta SR Bratislavy, krytie horúcich častí výfukového potrubia, prípadne turbokompresora je vyrobené tak, aby pri náhodnom úniku paliva alebo oleja kdekoľvek v motorovom priestore nemohlo dôjsť k vznieteniu a požiaru vozidla, motorový priestor je vybavený samohasiacim zariadením. Technická životnosť autobusu SOR NB 18 je najmenej 10 rokov.

Karoséria je z nehrdzavejúcich materiálov (nerez, hliník, nehrdzavejúce kompozitné materiály), pričom strecha, čelo a boky vozidla sú tepelne izolované. Vozidlo má nízkoprofilové, bezdušové pneumatiky určené pre segment mestského zaťaženia. Nový autobus má všetky dvere ovládateľné zo stanovišťa vodiča a jednotlivé dvere ovládacími prvkami dopytového ovládania umiestnenými na dverách na vonkajšej aj vnútornej strane vozidla a vnútri aj na madle v blízkosti dverí. Kĺbový autobus je vybavený aj funkciou – ochrana proti privretiu cestujúceho pre celú dráhu zatvárania (otvárania) dverí, so spätným otvorením (zatvorením) pri kontakte s prekážkou alebo pri zvýšenom odpore.

SOR EBN 10 Bratislava 6

SOR NB 18 je v Bratislavě: foto DPB 

Vozidlo má aj plošinu pre nástup s detským kočíkom, resp. vozíkom pre telesne postihnuté osoby. Autobus je vybavený systémom stlačeného vzduchu, určeným najmä na zabezpečenie pruženia – zníženia pravej strany vozidla v zastávke (tzv. kneeling), čo pomôže najmä cestujúcim so zníženou pohyblivosťou. Má vytvorený priestor na bezpečnú prepravu detského kočíka a vozíka pre telesne postihnuté osoby vrátane vhodného zariadenia zabraňujúceho samovoľnému pohybu a operadla pre stojaceho cestujúceho. Je vybavený komunikačným a signalizačným systémom využívajúcim akustickú a optickú signalizáciu. Je plne klimatizovaný so samostatným ovládaním klimatizácie pre kabínu vodiča a pre priestor pre cestujúcich. Vetranie priestoru pre cestujúcich je zabezpečené aj bočnými posuvnými oknami. Okná sú uzamykateľné, aby ich cestujúci nemohli otvoriť bez použitia osobitného náradia.

Autobusy SOR NB 18 sú vybavené vnútorným i vonkajším kamerovým systémom: jedna predná sníma priestor pred vozidlom, ďalšie vonkajšiu pravú stranu vozidla a ľavú stranu vozidla, jedna cúvacia kamera sníma priestor za vozidlom. Interiér vozidla vrátane vnútorného dverového priestoru snímajú vo vozidle 3 kamery. Monitor kamerového systému je umiestnený v kabíne vodiča v zornom poli vodiča. Moderný tarifný, informačný a komunikačný systém je plne kompatibilný so systémami používanými vo vozidlách DPB.

V januári roku 2015 bude dodané pre DPB, a.s. ďalšie kĺbové vozidlo tohto typu. Spolu ich už na jar nasledujúceho roku pribudne celkovo 25.

DPB, a.s. vysúťažil 50 nových autobusov (midi, sólo a kĺbové) s možnosťou uplatnenia opcie na nákup ďalších 50, čo schválili poslanci mestského zastupiteľstva.

TZ: DPB

TECHNICKÉ PARAMETRY SOR EBN 18

SOR EBN 10 Bratislava 2

SOR NB 18 je v Bratislavě: foto DPB 

SOR EBN 10 Bratislava 3

SOR NB 18 je v Bratislavě: foto DPB 

SOR EBN 10 Bratislava 5

SOR NB 18 je v Bratislavě: foto DPB 

SOR EBN 10 Bratislava 4

SOR NB 18 je v Bratislavě: foto DPB 

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.