cz  Czech      uk  EN

První české Smart City je v tureckém Izmiru

IZMIR: První české Smart City je v tureckém Izmiru (foto: Cross AS Zlín)

IZMIR: První české Smart City je v tureckém Izmiru (foto: Cross AS Zlín)

 

Sdružení českých společností pod vedením AŽD Praha dokončilo a předalo tureckému Izmiru rozsáhlý dopravní projekt v rámci Smart City. Jeho cílem bylo vyřešit inteligentními technologiemi především složitou dopravní situaci na rušných silnicích tohoto čtyřmilionového města. Součástí bylo také zpřístupnění dopravních informací obyvatelům města a vytvoření celistvého, provázaného a inteligentního systému fungování městské dopravy. Hodnota zakázky činila téměř 540 milionů korun. České technologie tvoří v Izmiru živý a inteligentní organismus řídicí 400 křižovatek s tím, že systém jich je připraven do budoucna pojmout až 900. Do systému je mimo jiné včleněno 1 500 prostředků MHD. Na celý organismus je automaticky dohlíženo z nově vybudovaného dopravního centra. Nyní probíhá vyjednávání s tureckou stranou o servisní smlouvě a nastavení spolupráce v oblasti údržby a servisu.

Dokončením této zakázky vytvořilo sdružení společností AŽD Praha, Cross AS Zlín a dalších partnerů v Turecku unikátní komplexní řešení dopravy velkých měst, které se nyní stává inspirací také pro česká města a regiony.

Obě české společnosti zvítězily ve výběrovém řízení, vyhlášeném magistrátem města Izmir v roce 2012. Realizace projektu následně probíhala v letech 2014-2017. Důvodem původní poptávky byla velmi složitá, až neudržitelná dopravní situace na silnicích v Izmiru, který se neustále rozrůstá a potřeboval vyřešit velkou vytíženost dopravních komunikací a s tím související dopravní zácpy, nehody a někdy i dlouhé čekací lhůty na městskou hromadnou dopravu. Zájem magistrátu města se postupně rozšiřoval o další technologie.

„Jako řešení jsme nabídli vzájemně integrovaný a inteligentní systém, vzniklý v rámci našeho vývoje technologií Smart City a založený na 5 400 inteligentních kamerách, 400 křižovatkových technologiích a prostředků pro sledování a komunikaci se zhruba 1 500 vozidly MHD. Systém řídí a reguluje dopravu, vybírá pokuty, usnadňuje cestování městskou hromadnou dopravou, umožňuje preferenci vozidel Integrovaného záchranného systému, a to zdaleka není vše. Rozsah projektu je zcela  nebývalý. U nás se o Smart City mnoho mluví a čerpají se nejrůznější dotace. My jsme ukázali, že to jde i bez dotací a s reálným výsledkem,“ uvedl generální ředitel AŽD Praha Zdeněk Chrdle.

V rámci zakázky byla mimo jiné vytvořena mobilní aplikace pro obyvatele Izmiru. Ta cestující v MHD informuje o době dojezdu autobusu na lince anebo o zpoždění spoje, přičemž automaticky nabízí alternativní možnost dopravy do cílového místa autobusovou, vlakovou či tramvajovou dopravou, která může být v brzké době rozšířena také o trajektovou městskou lodní dopravu na moři.

Nově postavené dopravní centrum, odkud se řídí doprava po celém Izmiru, je vybaveno dispečerskými pracovišti s velkoplošnou zobrazovací plochou. Turecká policie využila toto centrum i při pátrání po podezřelých automobilech a osobách v rámci nedávného teroristického útoku ve městě.

Izmir je první turecké město, které disponuje díky českým firmám tímto chytrým systémem. Zájem dalších tureckých měst o české Smart City je značný a je příležitostí pro další uplatnění inovativních českých technologií.

TZ: AŽD Praha

Stálá rubrika Smart City na portálu BusPress, čtěte zde…

 

.

IZMIR: První české Smart City je v tureckém Izmiru (foto: archiv autor)

IZMIR: První české Smart City je v tureckém Izmiru (foto: archiv autor)

.

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

1. autobusový veľtrh na Slovensku  5.6. – 7.6. 2018

.

Mercedes – Benz      Setra

 

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

 

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

 

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

 

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

 

.

.

.

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.