cz  Czech      uk  EN

Přinášíme vám podrobné informace o novém autobusu Mercedes-Benz Conecto

Mercedes-Benz Conecto, Exterieur, anthrazit metallic, OM 936 mit 220 kW/299 PS; 7,7 L Hubraum, 6-Gang Automatikgetriebe, Länge/Breite/Höhe: 12.105/2.550/3.120 mm, Beförderungskapazität: 1/105; Mercedes-Benz Conecto, Exterior, anthracite metallic, OM 936 rated at 220 kW/299 hp, displacement 7.7 l, 6-speed automatic transmission, length/width/height: 12105/2550/3120 m, passenger capacity: 1/105

Nový městský autobus Mercedes-Benz Conecto, foto: Daimler

Minulý týden jsme uveřejnili první informaci o premiérovém představení nového městského autobusu Mercedes – Benz Conecto. Slavnostní představení novinářům a partnerům se uskutečnilo 5. 9. 2016 ve Varšavě. V krátké zprávě na stránkách BusPresu jsme se podělili o naše první dojmy a zkušenosti s řízením nového Conecta v městském provozu ve Varšavě. Zprávu si můžete přečíst zde. Dnes uveřejňujeme obsáhlou oficiální informaci společnosti Daimler AG v nezkráceném podání.

Zdeněk Nesveda

MB Conecto 2016 Varšava_1

Mercedes – Benz Conecto G, slavnostní premiéra 5. 9. 2016 ve Varšavě, foto: Zdeněk Nesveda

Nový autobus Mercedes-Benz Conecto: Modely a varianty vycházejí ze základních prvků

 • Conecto je jedinečné, nese však také geny Citara
 • Zaměření na základní prvky nízkopodlažních městských autobusů
 • Rychlá výměna cestujících, dobře uspořádaný prostor pro cestující
 • Nezaměnitelný design, konstrukce umožňující snadné opravy

Jasné zaměření na prvky typické pro oblast nízkopodlažních městských autobusů, orientace na standardní výběrová řízení, soustředění na běžné varianty pohonu a svébytný design – nový autobus Mercedes-Benz Conecto do puntíku splňuje volání dopravních podniků po úsporném nízkopodlažním městském autobusu.

Conecto je jedinečné, nese však také geny Citara

Na jedné straně je Conecto ojedinělý model, na straně druhé však současně těží z genů a flexibility celosvětově úspěšného autobusu Citaro. S tímto konceptem se již na trhu s úspěchem uplatnily i předcházející modely.

Výrazná je příbuznost rozměrového konceptu vozidla Conecto. Rozvor kol sólového a kloubového autobusu je s 5900 mm resp. 5900/5990 mm totožný s Citarem. Přesah obrysu vozidla se liší jen o pár centimetrů, což je způsobeno především odlišným vzhledem. Rovněž konstrukce karoserie Conecta s optimalizovanou hmotností pochází převážně z Citara.

Mercedes-Benz Conecto G, Exterieur, brillantsilber metallic, OM 470 mit 265 kW/360 PS, 10,7 L Hubraum, 6-Gang Automatikgetriebe, Länge/Breite/Höhe: 18.125/2.550/3.120 mm, Beförderungskapazität: 1/159; Mercedes-Benz Conecto G, Exterior, brilliant silver metallic, OM 470 rated at 265 kW/360 hp, displacement 10.7 l, 6-speed automatic transmission, length/width/height: 18125/2550/3120 m, passenger capacity: 1/159

Nový městský autobus Mercedes-Benz Conecto G, foto: Daimler

Zaměření na základní prvky nízkopodlažních městských autobusů

Se svým modelovým programem se nové Conecto stejně jako jeho předchůdce zaměřuje na základní prvky nízkopodlažních městských autobu­sů. Sólový autobus pokrývá se třemi dveřmi, vertikálním uspořádáním motoru vzadu vlevo na zádi a délkou 12,13 m segment, který je v Evropě i jinde nejoblíbenější. Totéž platí o kloubovém autobusu Conecto G se třemi nápravami, čtyřmi dveřmi a délkou 18,12 m, který je z něj odvozen.

Conecto lze dodat jako sólový i kloubový autobus jak s dieselovým pohonem podle emisní normy Euro VI, tak také s plynovým motorem. Jediný viditelný rozdíl při pohledu zvenčí je kryt pro plynové láhve na střeše. Mercedes-Benz splní rovněž požadavky na motorizaci podle normy Euro III: V tomto případě je možné dodat beze změn osvědčený předchozí model.

Díky konstrukci s optimalizovanou hmotností a kompaktním a lehkým motorům v sólovém vozidle (Mercedes-Benz OM 936, zdvihový objem 7,7 l) i v kloubovém autobusu (OM 470, zdvihový objem 10,7 l) nabízí Conecto vozovým parkům velké hmotnostní rezervy s příslušně vysokou kapacitou cestujících. Conecto v dieselové variantě tak nabízí jako sólový autobus místo až pro 101 cestujících, kloubový autobus pak pro 148 cestujících. U autobusů na plynový pohon Conecto NGT a Conecto G NGT činí kapacita cestujících 99 resp. 158. V případě výbavy s větší hmot­ností jako např. klimatizace se kapacita cestujících snižuje až o de­set osob. Další příčinou je jiné rozvržení prostoru pro cestující v sériovém provedení s menším počtem míst k sezení a větším počtem míst k stání.

Mercedes-Benz Conecto, Exterieur, anthrazit metallic, OM 936 mit 220 kW/299 PS; 7,7 L Hubraum, 6-Gang Automatikgetriebe, Länge/Breite/Höhe: 12.105/2.550/3.120 mm, Beförderungskapazität: 1/105; Mercedes-Benz Conecto, Exterior, anthracite metallic, OM 936 rated at 220 kW/299 hp, displacement 7.7 l, 6-speed automatic transmission, length/width/height: 12105/2550/3120 m, passenger capacity: 1/105

Nový městský autobus Mercedes-Benz Conecto, foto: Daimler

Rychlá výměna cestujících, dobře uspořádaný prostor pro cestující

Prostor pro cestující působí v novém modelu Conecto G díky průběžnému nízkopodlažnímu provedení, vertikálnímu uložení motoru a umístění míst k se­zení na podestách velmi uspořádaným dojmem. Konstrukce se třemi dveřmi pro sólový autobus a čtyřmi dveřmi pro kloubový autobus podporuje rychlou výměnu cestu­jících.

Dveře se u Conecta aktivují pneumaticky a jsou otočné dovnitř. Zvláštností u Conecta je dvojité, příčně umístěné nástupní madlo. Usnadňuje nástup a výstup cestujícím bez ohledu na jejich postavu i věk.

Nezaměnitelný design, konstrukce umožňující snadné opravy

Nejen svébytný design nového Conecta, ale celý nízkopodlažní autobus přesvědčuje o své mimořádné funkčnosti. Nezaměnitelný je přívětivý vzhled tohoto autobusu s typickou vystupující čelní stěnou.

Okenní čára probíhající až na poslední pole oken rovně jako svíce zvýrazňuje věcnost Conecta. Nové obložení bočních stěn, které je sériově děleno na jednotlivé segmenty, usnadňuje opravy. Náročná není ani výměna venkovních zpětných zrcátek Conecta. Totéž platí i pro jednotlivé světlomety a další svítidla na zádi autobusu.

Prostor pro cestující a kabina řidiče

Ať cestující nebo řidiči: Na palubě funkčního a komfortního autobusu Conecto se všichni cítí skvěle

 • Velké plochy pro zvláštní využití, praktické uspořádání přidržovacích tyčí
 • Funkční sedadla City Star Basic, strop interiéru s LED svítidly
 • Individuální vytápění a klimatizace
 • Kabina řidiče: dobrý výhled, spousta místa, jednoduché a moderní ovládání
 • Moderní přístrojová deska, klávesnice ve volantu

Prostor pro cestující i kabina řidiče v novém Conectu jsou vydařenou kombi­nací vysoké funkčnosti a pohodlí. Ať je to vzhled prostoru pro cestu­jící, sedadla a klimatizace, prostornost nebo pohodlné ovládání pracoviště řidiče – Conecto splní i ty nejvyšší nároky.

Velké plochy pro zvláštní využití, praktické uspořádání přidržovacích tyčí

Nové Conecto vítá pasažéry svým velkým prosto­rem. Kolmé přidržovací tyče Conecta kopírují tvar zahnutý směrem ven, jak jej známe z předcházejícího modelu. Na podbězích předních kol jsou použity rovné přidržovací tyče. Ty jsou posunuty směrem ven a opticky tak otevírají prostor nastupujícím pasažérům. Rovnoměrné rozdělení přidržovacích tyčí vnitřní prostor výrazně zklidňuje.

Jak praktický autobus Conecto je, naznačují mimo jiné jeho velké plochy pro zvláštní využi­tí: Při sériovém osazení sedadly jsou proti druhým dveřím k dispozici dvě velké plochy pro invalidní vozíky, dětské kočárky nebo místa ke stání. V kloubovém autobusu Conecto G je pak přidána další plocha pro zvláštní využití proti třetím dveřím.

Mercedes-Benz Conecto, Interieur,OM 936 mit 220 kW/299 PS; 7,7 L Hubraum, 6-Gang Automatikgetriebe, Länge/Breite/Höhe: 12.105/2.550/3.120 mm, Beförderungskapazität: 1/105; Mercedes-Benz Conecto; Interior, OM 936 rated at 220 kW/299 hp, displacement 7.7 l, 6-speed automatic transmission, length/width/height: 12105/2550/3120 m, passenger capacity: 1/105

Nový městský autobus Mercedes-Benz Conecto, foto: Daimler

Funkční sedadla City Star Basic, strop interiéru s LED svítidly

Osvědčená sedadla City Star Basic (CSB) převzalo nové Conecto od svého předchůdce. Do opěradel jsou integrovány přidržovací rukojeti. Se­dák a opěradlo skořepiny sedadla mohou být na přání čalouněné.

Spolu s novým Conectem se zavádí rovněž nový strop. Sériově je proveden s LED osvětlením prostoru pro cestující. Jak osvětlení, tak také reproduktory jsou uspořádány centrálně.

Individuální vytápění a klimatizace

K vytápění se využívají topná tělesa umístěná v bočních stěnách. Dokáží vyhřát interiér mimořádně rychle. Jako alternativa se nabízí venti­lace ve střešních kanálech s integrovaným vytápěním. Vzduchové kanály autobusu Conecto jsou vyrobeny z textilního materiálu. Toto řešení snižuje hmotnost a současně zabraňuje rachocení při jízdě na nerovné vozovce.

Střešní klimatizace autobusu Conecto je nabízena ve dvou výkonnostních stupních, a vychází tak vstříc individuálním požadavkům v jednotlivých oblastech nasazení. Conecto lze rovněž zakoupit se samostatnou klimatizací kabiny řidiče.

Kabina řidiče: dobrý výhled, spousta místa, jednoduché a moderní ovládání

Kabina řidiče ve vozidle Conecto nadchne svou prostorností, dobrým výhledem i snadným ovládáním. Řidič v kabině usedá za dveřmi, které se otvírají vpředu. Kabina řidiče je k dodání v růz­ných provedeních.

V porovnání s předcházejícím modelem je podesta v kabině řidiče umístěna o 60 mm vý­še. Pod ní jsou nyní kvůli lepšímu rozvržení zatížení uloženy baterie. Vyšší poloha při řízení zlepšuje výhled řidiče. Současně představuje i psychologickou výhodu, protože nyní řidič hledí nastupujícím cestujícím z očí do očí v pravém slova smyslu.

Ruku v ruce s výměnou modelů kráčí rovněž prodloužení představku. Pro řidiče to představuje velkou výhodu, protože se tak nyní výrazně zvětšil prostor pro nohy. Díky nastavitelnému volantu a sedadlu s několika možnostmi nastavení teď každý řidič nalezne tu správnou polohu.

Moderní přístrojová deska, klávesnice ve volantu

Pevně instalovaná přístrojová deska má elegantní zaoblený tvar. Tlačítka a přístroje jsou převzaty z modelu Citaro a ovládací prvky mají nové uspořádání. Mezi kruhovými ukazateli je umístěn barevný informační displej s množstvím doplňkových indikací. Obsluha displeje probíhá přes klávesnici ve volantu se čtyřmi paprsky.

Mercedes-Benz Conecto, Interieur,OM 936 mit 220 kW/299 PS; 7,7 L Hubraum, 6-Gang Automatikgetriebe, Länge/Breite/Höhe: 12.105/2.550/3.120 mm, Beförderungskapazität: 1/105; Mercedes-Benz Conecto; Interior, OM 936 rated at 220 kW/299 hp, displacement 7.7 l, 6-speed automatic transmission, length/width/height: 12105/2550/3120 m, passenger capacity: 1/105

Nový městský autobus Mercedes-Benz Conecto, foto: Daimler

Motor a pohon

Vysoce moderní dieselové motory splňující emisní normu Euro VI, mimořádně tichý a čistý plynový motor M 936 G

 • Dva silné dieselové motory vybavené technickými lahůdkami
 • Nejnovější generace motoru OM 470 – snížená spotřeba, zvýšená robustnost
 • Nízké emise škodlivin, nízké servisní náklady
 • Regulované přídavné agregáty snižují spotřebu a zvyšují životnost
 • Nové Conecto přidává plyn: Čistě a tiše projíždí městem

Silný a bez emisí, tichý a s dlouhou životností, efektivní a bezúdržbo­vý: Conecto nadchne nejmodernějšími motory, které splňují požadavky emisní normy Euro VI. Poprvé je také tento městský autobus k vidění jako Conecto NGT s plynovým pohonem – jako sólový i kloubový autobus.

Mercedes-Benz Conecto, Exterieur, anthrazit metallic, OM 936 mit 220 kW/299 PS; 7,7 L Hubraum, 6-Gang Automatikgetriebe, Länge/Breite/Höhe: 12.105/2.550/3.120 mm, Beförderungskapazität: 1/105; Mercedes-Benz Conecto, Exterior, anthracite metallic, OM 936 rated at 220 kW/299 hp, displacement 7.7 l, 6-speed automatic transmission, length/width/height: 12105/2550/3120 m, passenger capacity: 1/105

Nový městský autobus Mercedes-Benz Conecto, foto: Daimler

Dva silné dieselové motory vybavené technickými lahůdkami

V sólovém autobusu Conecto pracuje řadový šestiválec Mercedes-Benz OM 936. Kompaktní hnací ústrojí přináší při zdvihovém objemu 7,7 l výkon 220 kW (299 hp) a dotáhne to až na silný točivý moment 1200 Nm. Kloubový autobus Conecto G ukrývá motor Mercedes-Benz OM 470 s výkonem 265 kW (360 hp) a točivým momentem 1700 Nm při zdvihovém objemu 10,7 l.

Oba motory se v provedení splňujícím emisní normu Euro VI plně osvědčily již v předcházejícím modelu. Vyznačují se moderní konstrukcí s vysokou životností. K jeho hlavním znakům patří dvě vačkové hřídele v hlavě vál­ců, vstřikování prostřednictvím technologie Common Rail, vysoký vstřikovací tlak až 2400 barů (OM 936) či 2100 barů (OM 470).

Hlava válců se sacími a výfukovými vývody na protilehlých stranách (crossflow cylinder head) se čtyřmi ventily na válec je zárukou rychlé reakce vozidla. Hlava válců a kliková skříň jsou vzájemně spojeny šesti šrouby na válec. Vzniká tak velmi pevné, a tím také stabilní spojení. Vždy dvě vačkové hřídele v hlavě válců pro ovládání ventilů jsou konstruovány a spočívají na trubce, se kterou se vačky spojují tepelným smršťováním. Tato konstrukce je lehká a zároveň stabilní.

K technickým lahůdkám motorů patří kromě toho nastavitel­ný vačkový hřídel ventilového rozvodu VCP (Variable Camshaft Phaser) u kompaktního motoru OM 936 a flexibilní vstřikovací soustava X-Pulse s hydraulickým zvy­šováním tlaku u většího motoru OM 470: Zatímco v celém rozvodném vedení se tlak zvyšuje maximálně na 900 barů, zesiluje v jednotlivých injektorech až na 2100 barů vstřikovacího tlaku. Podle provozních podmínek lze vstřikování volně modelovat. Oba motory jsou zajímavé asy­metrickým přeplňováním. Přenos sil probíhá přes komfortní a úspornou převodovku s hydrodynamickým měničem na portálovou zadní nápravu. Na výběr jsou převodovky Voith a ZF.

Nejnovější generace motoru OM 470 – snížená spotřeba, zvýšená robustnost

Conecto G navíc těží z nejnovější generace kompakt­ního řadového šestiválce kategorie Heavy-Duty Mercedes-Benz OM 470 se zdvihovým ob­jemem 10,7 l. Novinkou jsou výrazně vyšší maximální vstřikovací tlak, vstřikovací trysky, spalovací prostor a zvýšená komprese. Patentované řešení recirkulace výfukových plynů s plynulou regulací, asymetrické vstři­kování, nové turbodmychadlo vlastní výroby se špičkovým účinkem – to vše pomáhá optimalizovat spotřebu pohonných hmot. Ta klesá při použití tohoto motoru v autobuse Conecto G ještě o další dvě procenta. Uleví se tak nejen pokladně, ale současně díky nižším emisím i životnímu prostředí.

Paralelně k tomu snižuje vynechání regulátoru klapky rozvodu výfukových plynů a regulace plnicího tla­ku i snímače recirkulace výfukových plynů a regulace recirkulace výfukových plynů komplexnost motoru, a ještě více zvyšuje jeho robustnost – provozován je s předvídavým řízením.

Typický pro všechny motory je velice strmý nárůst točivého momentu a výkonu ve středním rozsahu otáček a snížení jmenovitých otáček z 1800 1/min na 1600 1/min. To s sebou přináší vynika­jící jízdní vlastnosti s vysokou agilitou a velmi širokým rozsahem využitelnosti otáček.

 Nízké emise škodlivin, nízké servisní náklady

Pokud jde o dodatečné zpracování výfukových plynů, sází oba motory na kombinaci uzavřeného filtru částic a systému SCR, který je již více než deset let úspěšně používán ve vozidlech značky Mercedes-Benz. Dále ještě přičtěte chlazenou recirkulaci výfukových plynů. Emise pevných částic a emise oxidů dusíku se tak snižují na míru na samotném okraji prokazatelnosti.

Oba motory pracují nejen čistě, ale také velice úsporně. Týká se to jak spotřeby pohonných hmot, tak také motorového oleje. Kromě toho se vyznačují také dlouhými intervaly údržby a dlouhou životností. Například intervaly údržby tak u filtru pevných částic pro dieselové motory činí 120 000 km respektive dva roky. Na výměnu oleje musí Conecto do dílny teprve po ujetí 60 000 km.

Přesvědčivý nástup, klidný chod

V praxi motory přesvědčují spontánním nástupem a pů­sobivým růstem výkonu spojeným s klidným chodem. Vysoký točivý moment již při velmi nízkých otáčkách zajišťuje suverénní a eko­nomický vyvinutí síly již kousek nad volnoběhem. Znamená to dobrou schopnost zrychlení při vyjíždění ze zastávky nebo na křižovatce se semaforem. Současně mohou být řadicí body automatic­ké převodovky dosti nízko, a to ve prospěch spotřeby pohonných hmot.

Charakteristiku motorů řidič nejen vnímá, ale také vidí: Zeleně označená výseč měřiče otáček jako označení úsporného režimu jízdy začíná u Conecta již na 900 otáčkách/min.

Cestující se mohou naopak radovat především z velmi tichého chodu. Kromě konstrukce motoru je další příčinou sendvičový koncept izolace. Skládá se z dvouvrstvého oplechování s izola­cí uvnitř. Směrem do prostoru pro cestující má tento izolační plášť navíc ještě vrstvu z umělé hmoty.

Nádrž na pohonné hmoty s obsahem 250 l je jak u sólového, tak také u kloubového autobusu namontována vpravo ve směru jízdy bezprostředně před druhými dveřmi. Volitelně může být pro určité země umístěn nad přední nápravou. Vzniká tak další prostor na úpravu vzhledu prostoru pro cestu­jící. Nádržka na aditivum (AdBlue) je umístěna v blízkosti motoru v prostoru zadní nápravy.

Montáž pro snadný servis, záď se zvýšenou střechou

Motory mají vertikální uložení vlevo na zádi. Je tak možné kompletně nízkopodlažní provedení od předních nástupních dveří až po záď, a zároveň i snadný servis: Agregáty jsou dobře dostupné zvenčí, a to jak přes víko motoru, tak také přes dvě další velká víka na levé straně i přes levou stranu děleného zadního okna, která se dá otví­rat.

Chladič je u všech provedení motoru umístěn horizontálně nad hnacím ústrojím. Stejně jako sání motoru se tak nachází mimo prostor, kde se víří nečistoty a pěna. Vyrov­návací nádržka chladicí kapaliny se kvůli úspoře místa nachází na střeše. Kontrola hladiny doplňovacích nádržek resp. přípojek je však pro snadnou údržbu namontována v motorovém prostoru.

Regulované přídavné agregáty snižují spotřebu a zvyšují životnost

Při vývoji autobusu Conecto sáhli technici kvůli minimálním nákladům, a s tím spojené maximální úspornosti hluboko do kouzelnického klobouku. Technologie řízení baterií a generátorů tak například prodlužují životnost těchto agregátů. Průběžně se měří teplota startovacích baterií a prostřednictvím specifické křivky se stanovuje optimální napětí při nabí­jení. Vedle neustále optimálního stavu baterie je tak zaručena její dlouhá životnost a současně také snížení nákladů. Totéž platí i pro nové generátory. V paralelním provozu nyní pracují obě osvětlovací dynama synchronně, tedy s optimálním zatížením. S tím spojené nižší zatížení přispívá k výrazně delší životnosti těchto agregátů.

Regulovaný vzduchový kompresor je dvoustupňový, a pracuje proto za výrazně niž­ších teplot. Kromě toho pracuje v deceleračním režimu pokud možno co nej­úsporněji. Aby tomu tak bylo co nejčastěji, provází toto opatření zvýšení systémového tlaku pro vypružení a ovládání dveří z 10 barů na 12 barů. To vytváří vyšší rezervy vzduchu a šetří pohonné hmoty. Jestliže u sólového vozu se používá dvouválcový kompresor, pak u kloubového autobusu je to kompresor tříválcový.

Jednotka Air Processing Unit (APU) je nyní regulována elektronicky. Integruje v sobě vysoušeč vzduchu, regulátor tlaku, čtyřokruhový ochranný ventil a snímače tlaku do jedné komponenty. APU stejně jako nezávislé vytápění jsou nyní u všech pro­vedení autobusu Conecto montovány na stejné místo, což usnadňuje servis.

Rekuperační modul šetří pohonné hmoty

Pozornost si zaslouží rovněž rekuperační modul, který je dodáván na objednávku. Proud vyráběný během setrvačného pohybu se ukládá a ve fázi záběru autobusu se využívá k napájení elektrickou energií. Odlehčují se tak generátory, jejichž životnost se tak prodlužuje, a zároveň se snižuje spotřeba pohonných hmot.

Jako zásobník energie slouží dvouvrstvé kondenzátory (tak zvané Super­caps) s výkonem 6 kW a kapacitou 1 Ah. Jen tento proces snižuje spotřebu pohonných hmot a emise CO2 autobusu Conecto podle typu nasazení až více než o dvě procenta.

Nové Conecto přidává plyn: Čistě a tiše projíždí městem

Jako alternativu k dieselovému motoru lze Conecto poprvé zakoupit s plynovým motorem. Conecto NGT (NGT = Natural Gas Technology) zvyšuje laťku, pokud jde o šetrnost k životnímu prostředí. Conecto NGT je rovněž bez omezení schválen pro používání bio zemního plynu podle normy DIN 51624. Tak je bilance CO2 ještě mnohem atraktivnější, protože tento autobus na zemní plyn je pak provozován téměř jako CO2 neutrální.

Kromě toho pracuje Conecto NGT v celém rozsahu otáček s ještě nižší hladinou hluku než sám o sobě tichý vznětový motor OM 936. Podle stavu vozidla jsou hlukové e­mise až o 4 dB(A) nižší, což odpovídá přibližně polovině subjektivně vnímané hladiny hluku.

Oba faktory – nízké emise CO2 i nízká hlučnost – předurčují nový autobus Conecto NGT speciálně pro použití ve vy­soce zatěžovaných městských centrech a v obytných zónách.

Snadno identifikovatelný díky výraznému krytu

Conecto s pohonem na zemní plyn se dodává jako sólový autobus Conecto NGT nebo jako klou­bový autobus Conecto G NGT. Oba autobusy jsou dobře rozpoznatelné díky výrazným krytům pro nádrže na plyn na střeše. Díky nim stoupá celková výš­ka autobusu na zemní plyn přibližně na 3388 mm. Kvůli rozložení hmotnosti jsou nádrže na plyn u sólo vozů umístěny nad přední nápravou, u kloubových autobusů pak nad střední nápravou.

Kryt je vyroben z polyuretanu a hliníkového rámu, který je namontován zevnitř. Pomocí systému kolejnic je upevněn na střeše, na boku má servisní dvířka pro snadný přístup k ventilům nádrží a navíc jej lze kompletně vyklopit.

Lehké a stabilní nádrže na plyn z kompozitních materiálů

Nově vyvinuté nádrže na plyn autobusu Conecto NGT jsou vyrobeny z kompozitního materiálu s plastovým jádrem a z pláště z uhlíkových vláken s přídavkem skleněných vláken. Tato kombinace materiálů je velice lehká a zároveň vysoce stabilní. Objem jedné nádrže na plyn činí 227 l. Výhodou je, že Conecto NGT si i přes velký dosah jako sólový autobus vystačí s pouhými šesti láhvemi, jako kloubový autobus pak s osmi.

Nižší přidaná hmotnost znamená více míst pro cestující

Přidaná hmotnost autobusu Conecto NGT, která je způsobená především plynovými láhvemi, činí u sólového vozidla pouhých 458 kg. Kromě nového uspořádání nádrží na plyn k tomu přispívá také kompaktní motor.

Prostor pro cestující není u autobusu Conecto na zemní plyn nijak zmenšen. Při optimálním vybavení přepraví sólový autobus Conecto NGT až 99 cestujících. Kloubový autobus Conecto G NGT dokonce pojme maximálně 158 cestujících.

Nový plynový motor M 936 G: Vynikající příklad zmenšování

Plynový motor Mercedes-Benz M 936 G se zdvihovým objemem 7,7 l je aktuálně nejkompaktnější motor na zemní plyn ve své třídě. Dosahuje výkonu dieselového motoru a současně je dokonalým vzorem v otázkách hlučnosti a emisí výfukových plynů. Motor je mimořádně kompaktní a lehký. Včet­ně předřazeného katalyzátoru váží pouhých 747 kg.

Motor na zemní plyn Mercedes-Benz M 936 G vychází z vysoce moderního turbodieselového motoru OM 936. Svisle umístěný řadový šestiválcový motor je koncipován jako monovalentní (provoz pouze na stlačený zemní plyn, CNG = Compressed Natural Gas). Má výkon 222 kW (302 hp) při 2000 ot./min, dosahuje maximálního točivého momentu 1200 Nm konstantně od 1200 do 1600 ot./min a pracuje výrazně pod úrovní mezních hodnot stanovených emisní normou Euro VI.

Pohon na zemní plyn stejně výkonný jako diesel a ještě čistší

S těmito údaji a silným výkonem je tento jednostupňově přeplňovaný motor naprosto rovnocenný se svým protějškem s dieselovým po­honem. Křivky výkonu a točivého momentu jsou v hlavním jízdním režimu otáček naprázdno přibližně do 1500 ot./min totožné. Nad touto úrovní má motor na zemní plyn dokonce o něco vyšší výkon i točivý moment. Teprve při otáčkách nad 2000/min získává dieselový motor navrch nad motorem na zemní plyn. Jedná se však o režim, kterého městský autobus prakticky nedosahuje.

Pokud jde o šetrnost k životnímu prostředí, nastavuje motor Mercedes-Benz na zemní plyn pomyslnou laťku hodně vysoko, protože emise CO2 plynového moto­ru jsou až o 20 procent nižší než u dieselového motoru. Při pou­žívání bio zemního plynu jsou emise CO2 ještě atraktivnější, autobus na zemní plyn pak má téměř neutrální bilanci CO2.

Individuálně upraven podle požadavků na provoz s CNG

Blok a čtyřventilová hlava válců byly u typu M 936 G převzaty z dieselového motoru a upraveny pro provoz na zemní plyn. Nově byly vyvinuty přeplňování, vedení stlačovaného vzduchu, zapalování a úprav­a palivové směsi včetně vodou chlazené recirkulace výfukových plynů. Zapalování motoru na zemní plyn odpovídá benzínovému motoru. V motoru M 936 G nalézají uplatnění zapalova­cí svíčky s tyčovými zapalovacími cívkami. Jsou uloženy na mís­tě, kde se ve vznětovém motoru nacházejí vstřikovače paliva. Vybrání dna pístu má pro pohon na zemní plyn novou geometrii.

Čisté spalování s vysokým výkonem a nízkými emisemi

Motor na zemní plyn pracuje se stechiometrickým spalováním, kdy lambda = 1 stejně jako u moderních benzínových motorů. To znamená: K dispozici je přesné množství vzduchu potřebné k tomu, aby se palivo zcela spáli­lo. V tomto rozsahu dosahuje svého maximálního čisticího výkonu i katalyzátor. U vozidla M 936 G z toho plyne mimořádně čisté spalování, které vede k vysokému výkonu a nízkým emisím škod­livin.

Turbodmychadlo s asymetrickou geometrií turbíny a dvě klapky rozvodu výfukových plynů zaručují dobré reakce motoru a zároveň i dobrou funkci zpětné recirkulace ochlazovaných výfukových plynů Díky spalování, při němž nevznikají prakticky žádné pev­né částice, odpadá technologie SCR se vstřikováním aditiva AdBlue , která je u dieselových motorů běžná, tak také filtr pevných částic. Čištění vý­fukových plynů má stejně jako u zážehových motorů na starosti trojčinný kataly­zátor. Ten se skládá z předřazeného katalyzátoru se dvěma lambda sondami a hlavního katalyzátoru.

Nízká spotřeba pohonných hmot, dlouhé intervaly údržby

Nový, technicky velmi vyspělý motor na zemní plyn pracuje mimořádně efektivně. Společně s inteligentním řízením pomocných agregátů je tak spotřeba plynu velmi nízká, zejména ve spojení s rekuperačním modulem, který představuje doplňkovou výbavu na objednávku.

Interval výměny motorového oleje a zapalovacích svíček činí 60 000 km. Při tomto intervalu musí autobus Conecto NGT při obvyklém výkonu městského autobusu přibližně 60 000 km za rok pouze jednou ročně do servisu.

Automatická převodovka s hydrodynamickým měničem upravená přesně podle charakteristiky motoru

Přenos sil přebírá obvyklým způsobem automatická převodovka s hydrodynamickým měničem značek ZF a Voith. Jak řadicí body, tak také použití měniče byly speciálně přizpůsobeny charakteristice nového plynového motoru. Totéž platí také pro převody hnací nápravy.

Podvozek a bezpečnost

Nepřekonatelný komfort, chování vozidla během jízdy i bezpečnost

 • Nezávislé zavěšení kol vpředu Nepřekonatelný komfort a chování vozidla během jízdy
 • Hnací náprava: Vyšší zatížení, nižší spotřeba pohonných hmot
 • Maximální bezpečnostní úroveň s technologií ESP
 • Jedinečná ochrana před zalomením ATC u autobusu Conecto G
 • Nová elektronická platforma B2E: méně kabelů, více dat

Bezpečnost na prvním místě: Pokud jde o bezpečnost, jde Mercedes-Benz vždy příkladem. Týká se to i nového modelu Conecto. Díky nové přední nápravě s nezávislým zavěšením kol se tento nízkopodlažní městský autobus pohybuje s nepřekonatelnou jistotou a komfortem a díky doplňkovému systému ESP pro sólový autobus zvládá i extrémní situace. Naprosto jedinečná ve výrobě autobusů je nová, sériově dodávaná ochrana před zalomením ATC pro kloubový autobus: Podporuje cho­vání vozidla při jízdě v zatáčkách a stabilizuje je v extrémních situacích podobně jako technologie ESP. Její základ tvoří nová elektronická platforma B2E.

Nezávislé zavěšení kol vpředu Nepřekonatelný komfort a chování vozidla během jízdy

Novou přední nápravu autobusu Conecto s nezávislým zavěšením kol vpředu vnímáte na každém metru silnice. Jedná se o zavěšení se spodními trojúhelníkovými příčnými rameny a sériově je vybavena stabilizátorem. Výhodou nezávislého zavěšení kol je vysoce stabilní udržování přímého směru jízdy, nižší vliv vozovky na řízení, snížení neodpružené hmotnosti a celkově lepší jízdní vlastnosti a pohodlí, protože při rozdílné kvalitě vozovky vlevo a vpravo nedochází ke vzájemnému ovlivňování kol.

Při totožné nástupní výšce se světlá výška Conecta pod přední nápravou zvyšuje na 165 mm, což snižuje riziko dosednutí. Převodovka řízení je posunuta dozadu, a nachází se tak mimo prostor ohrožený v případě ne­hody.

Přední náprava má šířku 920 mm mezi podběhy kol a velký rejd. Z nových rozměrů rozvoru, předního přesahu a rejdu vyplývá velmi malý poloměr otáčení sólového vozidla, pouhých 21,16 m – také kloubový autobus Conecto G je s poloměrem otáčení 22,88 m překvapivě dobře ovladatelný.

Řidič i cestující se mohou těšit na vyšší pohodlí během jízdy. Výrazně se zvýšila maximální dráha propružení, stejně tak i objem pneumatických pru­žin. Výsledkem je bezpečné, klidné a komfortní chování vozidla během jízdy, na nízkopodlažní autobus až neobvyklé.

Hnací náprava: Vyšší zatížení, nižší spotřeba pohonných hmot

Jako hnací náprava byla použita portálová náprava pro nízkopodlažní vozidla ZF AV 133. Vedení nápravy je provedeno se dvěma podélnými a dvěma šikmými rameny. Náprava je dimenzována na maximální točivý moment na vstupu 1900 Nm, což zaručuje dlouhou životnost. Totéž platí pro robustní dr­žáky pružin z oceli.

Ve srovnání s předchozím modelem se snížil třecí výkon, a díky tomu se snížila spotřeba pohonných hmot. Cestující jistě ocení i nižší hlučnost. Servisní intervaly se prodloužily o 50 procent ze 120 000 km na 180 000 km nebo vždy po třech letech.

Maximální bezpečnostní úroveň s technologií ESP

Nízkopodlažní městský autobus Conecto je poprvé na objednávku vybavován elektronickým stabilizačním programem ESP. S tímto vybavením otvírá Conecto novou kapitolu v oblasti bezpečnostní techniky městských autobusů.

ESP zabrání v rámci fyzikálních možností smyku již v samotném počátku tím, že sníží točivý moment motoru nebo cíleně zasahuje do brzdného systému jednotlivých kol vozid­la. Zejména na kluzké vozovce na podzim a v zimě nebo při vyšší ry­chlosti v linkové dopravě zvyšuje systém ESP aktivní bezpečnost.

 Jedinečná ochrana před zalomením ATC u autobusu Conecto G

Jednou z nejdůležitějších součástí autobusu Conecto G je jeho kloub. Jedná se o globálně využívanou standardizovanou kloubovou platformu, která se používá rovněž u autobusu Citaro G. Maximální úhel zalomení činí v obou případech při plném natočení volantu 54,5 stupňů.

Rafinovaná je jedinečná ochrana před zalomením ATC (Articulation Turntable Controller) pro kloubové autobusy, kterou vyvinuli právě ve společnosti Mercedes-Benz. ATC představuje nový standard pro jízdní dynamiku a bezpečnost autobusů této konstrukce: Řízení ATC pro jízdní dynamiku rychle a podle potřeby reguluje hydraulické tlumení kloubu, mimo jiné v závislosti na úhlu řízení, úhlu zalomení, rychlosti a zátěži. ATC k tomuto účelu využívá údaje z datové sběrnice CAN.

A účinek? Jestliže vedlo dosud běžné tlumení kloubu k výraznému sklonu k nedotáčivosti v zatáčkách a ke zvýšenému opotřebení pneumatik přední nápravy, pohybuje se kloub Conecta v běžném stabilním stavu při jízdě téměř volně a je tlumen pouze třením jednotlivých prvků. Zatáčivost a řízení vozidla jsou tak optimalizovány, síla potřebná k otáčení volantu a odezva vozidla jsou po­dobné jako v sólovém vozidle. Malý sklon k nedo­táčivosti minimalizuje opotřebení pneumatiky na přední nápravě.

Jestliže se vozidlo dostane do nestabilního jízdního stavu, například na kluzké vozovce, rychle a podle potřeby se nastaví tlumení klou­bu. Kloubový autobus se tak v rámci fyzikálních mož­ností velmi rychle stabilizuje, a předejde tak rozkývání nebo dokonce zalomení přívěsu s obávaným zalomením jízdní soupravy. Nový systém ochrany před zalomením ATC se tímto způsobem jako jediný systém regulace svého druhu přibližuje účinku elektronického systému stabilizace ESP. Jedná se o zcela novou bezpečnostní úroveň v segmentu kloubových autobusů

Maximální bezpečnost ale Conecto přináší také ve zcela jiné oblasti: K sériové výbavě nyní patří požární hlásič pro kontrolu motorového prostoru. Na objednávku je autobus k dispozici také s hasicím zařízením.

Nová elektronická platforma B2E: méně kabelů, více dat

Předpokladem fungování systému ATC a dalších bezpečnostních systémů je nová struktura elektro­niky B2E (Bus Electronic / Electric Architecture) autobusu Conecto. V současně době je úspěšně zaváděna do autobusů značky Mercedes-Benz. B2E vstupuje do Conecta již od počátku jako vyzrálá technika, která se osvědčila mimo jiné již v autobusech Citaro.

Nová architektura elektroniky i elektřiny přináší na palubu nová řídicí zařízení a jiný provozní systém, současně však představuje výrazné zvýšení kvality. K dispozici je tak nyní například diagnostický CAN protokol, a i přídavné topení lze rovněž diagnostikovat prostřednictvím sběrnice CAN.

Elektronická platforma B2E přenáší doplňkové signály, například údaje pro zařízení na ochranu před zalomením ATC. Navíc je zapotřebí menšího množství kabelů, což ještě zvyšuje robustnost celého systému.

TZ: Daimler

Nový autobus Mercedes – Benz Conecto jsme si vyzkoušeli a napsali jsme o něm ZDE

Mercedes-Benz Conecto, Exterieur, anthrazit metallic, OM 936 mit 220 kW/299 PS; 7,7 L Hubraum, 6-Gang Automatikgetriebe, Länge/Breite/Höhe: 12.105/2.550/3.120 mm, Beförderungskapazität: 1/105; Mercedes-Benz Conecto, Exterior, anthracite metallic, OM 936 rated at 220 kW/299 hp, displacement 7.7 l, 6-speed automatic transmission, length/width/height: 12105/2550/3120 m, passenger capacity: 1/105

Nový městský autobus Mercedes-Benz Conecto, foto: Daimler

 

Mercedes-Benz Conecto G, Exterieur, brillantsilber metallic, OM 470 mit 265 kW/360 PS, 10,7 L Hubraum, 6-Gang Automatikgetriebe, Länge/Breite/Höhe: 18.125/2.550/3.120 mm, Beförderungskapazität: 1/159; Mercedes-Benz Conecto G, Exterior, brilliant silver metallic, OM 470 rated at 265 kW/360 hp, displacement 10.7 l, 6-speed automatic transmission, length/width/height: 18125/2550/3120 m, passenger capacity: 1/159

Nový městský autobus Mercedes-Benz Conecto G, foto: Daimler

 

Mercedes-Benz Conecto, Exterieur, anthrazit metallic, OM 936 mit 220 kW/299 PS; 7,7 L Hubraum, 6-Gang Automatikgetriebe, Länge/Breite/Höhe: 12.105/2.550/3.120 mm, Beförderungskapazität: 1/105; Mercedes-Benz Conecto, Exterior, anthracite metallic, OM 936 rated at 220 kW/299 hp, displacement 7.7 l, 6-speed automatic transmission, length/width/height: 12105/2550/3120 m, passenger capacity: 1/105

Nový městský autobus Mercedes-Benz Conecto, foto: Daimler

 

Mercedes-Benz Conecto, Interieur,OM 936 mit 220 kW/299 PS; 7,7 L Hubraum, 6-Gang Automatikgetriebe, Länge/Breite/Höhe: 12.105/2.550/3.120 mm, Beförderungskapazität: 1/105; Mercedes-Benz Conecto; Interior, OM 936 rated at 220 kW/299 hp, displacement 7.7 l, 6-speed automatic transmission, length/width/height: 12105/2550/3120 m, passenger capacity: 1/105

Nový městský autobus Mercedes-Benz Conecto, foto: Daimler

 

Mercedes-Benz Conecto, Interieur,OM 936 mit 220 kW/299 PS; 7,7 L Hubraum, 6-Gang Automatikgetriebe, Länge/Breite/Höhe: 12.105/2.550/3.120 mm, Beförderungskapazität: 1/105; Mercedes-Benz Conecto; Interior, OM 936 rated at 220 kW/299 hp, displacement 7.7 l, 6-speed automatic transmission, length/width/height: 12105/2550/3120 m, passenger capacity: 1/105

Nový městský autobus Mercedes-Benz Conecto, foto: Daimler

 

Mercedes-Benz Conecto, Exterieur, anthrazit metallic, OM 936 mit 220 kW/299 PS; 7,7 L Hubraum, 6-Gang Automatikgetriebe, Länge/Breite/Höhe: 12.105/2.550/3.120 mm, Beförderungskapazität: 1/105; Mercedes-Benz Conecto, Exterior, anthracite metallic, OM 936 rated at 220 kW/299 hp, displacement 7.7 l, 6-speed automatic transmission, length/width/height: 12105/2550/3120 m, passenger capacity: 1/105

Nový městský autobus Mercedes-Benz Conecto, foto: Daimler

 

Mercedes-Benz Conecto, Exterieur, anthrazit metallic, OM 936 mit 220 kW/299 PS; 7,7 L Hubraum, 6-Gang Automatikgetriebe, Länge/Breite/Höhe: 12.105/2.550/3.120 mm, Beförderungskapazität: 1/105; Mercedes-Benz Conecto, Exterior, anthracite metallic, OM 936 rated at 220 kW/299 hp, displacement 7.7 l, 6-speed automatic transmission, length/width/height: 12105/2550/3120 m, passenger capacity: 1/105

Nový městský autobus Mercedes-Benz Conecto, foto: Daimler

 

,

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

PRAHA TIP

PRAHA TIP, portál plný zajímavých informací nejen o dopravě – WWW.PRAHA-TIP.CZ

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.