cz  Czech      uk  EN

Nový Mercedes-Benz Conecto je tady – světová premiéra ve Varšavě!

MB Conecto 2016 Varšava_1

Nový Mercedes-Benz Conecto je tady – světová premiéra ve Varšavě, foto: Zdeněk Nesveda

Společnost EvoBus Polska ve světové premiéře představila 5. 9. 2016 ve Varšavě model nejnovějšího nízkopodlažního městského autobusu Mercedes-Benz Conecto. Měli jsme jedinečnou příležitost, mezi úplně prvními, za volantem horkou novinku vyzkoušet. Svezli jsme se s novým Conectem v hustém provozu polského hlavního města. Nový model Conecto navazuje na tradici úspěšného předešlého modelu, přináší však s sebou mnoho zásadních technických inovací. Novinka zcela bezpochyby vzbudí zájem městských dopravních společností. Výrobce prostřednictvím zastoupení EvoBus Polska novinářům a partnerům představil dvě základní varianty, první kloubový MB Conecto, dlouhý 18,12 m, druhý ve standardní délce 12,13 metrů, který byla zároveň určen i ke zkušebním jízdám ve městě.

Nové Conecto – ekonomicky efektivní varianta pro městskou dopravu

Po našem krátkém premiérovém seznámení vnímáme hlavní význam nového autobusu v ekonomicky efektivním využití jako skutečně významně úspornou variantu pro městskou dopravu převážně ve východoevropských státech. Přesně v takovém duchu byl prezentován nový Mercedes-Benz Conecto  zástupci EvoBusu při slavnostním představení na výstavišti Warsaw Expo. Pro dosažení obchodního úspěchu je nutné na nové Conecto nahlížet hned v několika rovinách, které by měly být hlavně také zohledňovány i při výběrových řízeních. Z našeho pohledu je nejdůležitější užitná hodnota autobusu, bezpečnost, ekologie, cena a design. Užitnou hodnotou rozumíme trvalé, neměnné technické vlastnosti vozidla po celou jeho životnosti, nízkou spotřebu a nenáročnost při údržbě a ošetřování. Užitné dlouhodobé vlastnosti, bezpečnost a ekologii v našem žebříčku posuzování určitě řadíme i před pořizovací cenu. Tady si myslíme, že nové Conecto, tak jak jsme měli možnost ho poznat, výrazně uspěje právě díky zmiňovaným vlastnostem. Nechceme však předbíhat, ani určitě nejsme schopni autobus zcela objektivně hodnotit po krátké chvílí strávené za volantem. Nejnovější Mercedes-Benz Conecto nyní čeká cesta, kdy by se měl dostat do popředí zájmu dopravců a přesvědčit je o svých nesporných kvalitách. Zanedlouho se představí na veletrzích IAA 2016 v Hannoveru a TRANSEXPO v polských Kielcích, potom také na podzimním českém veletrhu CZECHBUS v Praze.

 Nové Conecto nás nepřekvapilo, očekávali jsme to…

V posledním období jsme měli možnost řídit hned několik nejnovějších autobusů Mercedes –Benz. Proto nás nové Conecto již natolik nepřekvapilo, skutečně jsme si pouze ověřili, že Mercedes se nyní u všech modelů bez rozdílu zaměřil nejen na kvalitu zpracování, ale i na bezpečnost a ekonomiku provozu. Oceňujeme zejména vysokou kvalitu a celkově vysokou úroveň pracoviště řidiče. U nového Conecta zpracování odpovídá nejnovějším trendům, nový přístrojový panel má logicky rozmístěné veškeré ovládací prvky podle významu a četnosti používání.  Zaujal nás multifunkční volant, podobný, s jakým se setkáváme u zájezdových autokarů. Praktické je i nové tvarové prohnutí přístrojového panelu, díky kterému má řidič přístupnější ovládací prvky po pravé ruce. Sedadlo řidiče je srovnatelné se sedadly používanými v zájezdových autobusech. Tady se skutečně v Mercedesu snažili v maximální míře vytvořit pro řidiče co nejoptimálnější prostředí pro zpříjemnění a ulehčení náročné práce. Věříme, že podobně jako my to ocení i potenciální zákazníci, kteří si novinku, nové Conecto, budou mít možnost vyzkoušet. Co se týká samotných jízdních vlastnosti, i tady jsme byli určitě spokojeni. Jízda s Conecto je více než příjemná, oceňujeme maximální plynulé automatické řazení, které funguje bezchybně i bez našeho jakéhokoliv přičinění, autobus řadí přesně, hladce, bez jakýchkoliv rázů. Totéž platí i o plynulosti zpomalování a brždění za pomocí retardéru i v kombinaci s provozní brzdou. Plynulost je jednou z důležitých vlastností při jízdě městských autobusů plných stojících lidí, právě plynulé rozjíždění a brždění jim dělá jízdu příjemnou a bezpečnou.  Další věc, kterou oceňujeme z pohledu cestujících, je velmi nízká hladina vnitřního hluku a naprosto minimální otřesy a vibrace i pří jízdě po méně kvalitním povrchu a při jízdě přes zpomalovací retardéry a tramvajové koleje.  Motor umístěný v zadní levé části má velmi kultivovaný zvuk, což také přispívá k nízkému hluku uvnitř vozu. Conecto není žádný „tryskáč“, obsah a výkon motoru je zcela optimalizovaný v duchu nejnovějších trendů. U městských autobusů se globálně snižuje obsah motoru a nadbytečná výkonová rezerva, což má velký vliv na ekologii snižování spotřeby, hlukové hladiny, ale i na snížení celkové hmotnosti vozidla. Motor Mercedes-Benz OM 936, osazený v krátkém Conecto, má obsah pouhých 7,7 l a u dlouhé verze s kloubem je použitý motor OM 470 s objemem 10,7 l.  Jenom pro zajímavost, průměrná spotřeba během zkušebního dne u krátké verze byla v okamžiku, kdy jsme autobus řídili, na hranici 27 l/100 km. Myslíme si, že při ustáleném provozu na pravidelné lince by mohla být spotřeba ještě podstatně nižší. Přesto přese všechno je autobus poměrně živý, zrychluje v rámci možností již z nízkých otáček a jízda s ním nás vyloženě bavila.  Jsou to však zatím jenom úplně první postřehy z krátkého seznámení s novým Mercedes-Benz Conecto.

Design, účel světí prostředky

Již na první pohled jsou velmi patrné změny oproti starším modelům Conecto. Výrobce však vsadil na jasnou kartu, nabídnout model jednoduchý s minimalistickým řešením bez nadbytečných estetických prvků. Vzniknul tak autobus esteticky nesmírně čistý, uhlazený v praktickém pojetí se zajímavým nápadným ztvárněním předního a zadního panelu. V přední části poměrně výrazně vystupuje maska s logem Mercedes a pro nás jsou také poměrně nezvyklé malé kulaté světlomety vsazené do jednoduchých, avšak efektních prolisů.  Podobně tak je osazená i zadní část malými kulatými světly. Boky autobusu jsou ve strohém, hladkém, úplně rovném provedení s plynulým vysokým zasklením. Pouze hrany podběhu lemují nenápadné plastové krycí lišty. Spodní rovné oplechování pod okny tvoří několik samostatně oddělených částí, což je praktické při výměně v případě poškození. Nám předváděný autobus byl v provedení možná trochu fádní stříbrné metalízy. U městských autobusů však předpokládáme olakování podle jednotlivých designů městských dopravních podniků, které vždy výrazně konečný vzhled autobusů změní. V době, kdy se čím dál tím více používají celovozové foliové reklamní polepy, má nové Conencto pro tento účel naprosto ideální tvary. Interiér vozidla je v klasicky praktickém provedení světlých a tmavších plastů, kdy je počítáno s častou jednoduchou údržbou a úklidem. Prostor je vzdušný s minimálním množstvím zbytečných hran a schodů.

Slovo na závěr…

Nové Conecto vás neohromí na první pohled, ale celkové pojetí a promyšlená koncepce má mimořádný potenciál a také velkou šanci posunout nový městský autobus na první příčky v prodejích, a to nejen na avizovaných východních trzích. Je třeba připomenout, že zákazník si nekupuje stoprocentní novinku, ale nejnovější model léty prověřené, osvědčené koncepce. Nové Conecto vzniklo na základě dlouholetého vývoje a zkušeností. Connecto je autobus, který se maximálně přizpůsobuje potřebám zákazníků a snižuje mu celkové náklady na jeho provozování a zároveň může tvořit efektní, ekologickou, komfortní dopravu ve všech městech bez ohledu na velikost. Zákazník má nyní skvělou volbu, může si u Mercedesu vybrat mezi modely Citaro nebo Conecto. Možná, že zadavatele výběrových řízení časem napadne nedávat jako prioritu při hodnocení cenu, ale již zmiňovanou užitnou hodnotu, která ve výsledném efektu přinese v dlouhodobém horizontu provozování několikanásobně lepší hospodářské výsledky dopravcům. Důležité je také zmínit, že autobusy Mercedes jsou výhodnou komoditou i pro další obchodování a autobusy Mercedes z druhé ruky jsou vyhledávaným artiklem. I tady vidíme u Conecta další výhodu, která zvyšuje jeho užitnou hodnotu.

Zdeněk Nesveda                 

Podrobné informace, technické parametry  nový Mercedes – Benz Conecto ZDE

        

MB Conecto 2016 Varšava_8

 Světová premiéra městského autobusu Mercedes – Benz Conecto ve Varšavě, foto: Zdeněk Nesveda

MB Conecto 2016 Varšava_4

Světová premiéra městského autobusu Mercedes – Benz Conecto ve Varšavě, foto: Zdeněk Nesveda

MB Conecto 2016 Varšava_5

 Světová premiéra městského autobusu Mercedes – Benz Conecto ve Varšavě, foto: Zdeněk Nesveda

MB Conecto 2016 Varšava_3

Světová premiéra městského autobusu Mercedes – Benz Conecto ve Varšavě, foto: Zdeněk Nesveda

MB Conecto 2016 Varšava_10

 Světová premiéra městského autobusu Mercedes – Benz Conecto ve Varšavě, foto: Zdeněk Nesveda

MB Conecto 2016 Varšava_2

Světová premiéra městského autobusu Mercedes – Benz Conecto ve Varšavě, Zuzana Schneyderová Kubaniková marketingový specialista EvoBus ČR a Libor Hinčica šéfredaktor časopisu Československý dopravák, foto: Zdeněk Nesveda

Mercedes-Benz Conecto, Exterieur, anthrazit metallic, OM 936 mit 220 kW/299 PS; 7,7 L Hubraum, 6-Gang Automatikgetriebe, Länge/Breite/Höhe: 12.105/2.550/3.120 mm, Beförderungskapazität: 1/105; Mercedes-Benz Conecto, Exterior, anthracite metallic, OM 936 rated at 220 kW/299 hp, displacement 7.7 l, 6-speed automatic transmission, length/width/height: 12105/2550/3120 m, passenger capacity: 1/105

 Světová premiéra městského autobusu Mercedes – Benz Conecto ve Varšavě, foto: Zdeněk Nesveda

Mercedes-Benz Conecto, Exterieur, anthrazit metallic, OM 936 mit 220 kW/299 PS; 7,7 L Hubraum, 6-Gang Automatikgetriebe, Länge/Breite/Höhe: 12.105/2.550/3.120 mm, Beförderungskapazität: 1/105; Mercedes-Benz Conecto, Exterior, anthracite metallic, OM 936 rated at 220 kW/299 hp, displacement 7.7 l, 6-speed automatic transmission, length/width/height: 12105/2550/3120 m, passenger capacity: 1/105

Světová premiéra městského autobusu Mercedes – Benz Conecto ve Varšavě, foto: Zdeněk Nesveda

Mercedes-Benz Conecto, Interieur,OM 936 mit 220 kW/299 PS; 7,7 L Hubraum, 6-Gang Automatikgetriebe, Länge/Breite/Höhe: 12.105/2.550/3.120 mm, Beförderungskapazität: 1/105; Mercedes-Benz Conecto; Interior, OM 936 rated at 220 kW/299 hp, displacement 7.7 l, 6-speed automatic transmission, length/width/height: 12105/2550/3120 m, passenger capacity: 1/105

 Světová premiéra městského autobusu Mercedes – Benz Conecto ve Varšavě, foto: Zdeněk Nesveda

Mercedes-Benz Conecto, Interieur,OM 936 mit 220 kW/299 PS; 7,7 L Hubraum, 6-Gang Automatikgetriebe, Länge/Breite/Höhe: 12.105/2.550/3.120 mm, Beförderungskapazität: 1/105; Mercedes-Benz Conecto; Interior, OM 936 rated at 220 kW/299 hp, displacement 7.7 l, 6-speed automatic transmission, length/width/height: 12105/2550/3120 m, passenger capacity: 1/105

Světová premiéra městského autobusu Mercedes – Benz Conecto ve Varšavě, foto: Zdeněk Nesveda

MB Conecto 2016 Varšava_16

 Světová premiéra městského autobusu Mercedes – Benz Conecto ve Varšavě, foto: Zdeněk Nesveda

MB Conecto 2016 Varšava_7

Světová premiéra městského autobusu Mercedes – Benz Conecto ve Varšavě,  Zuzana Schneyderová Kubaniková marketingový specialista EvoBus ČR a Libor Hinčica šéfredaktor časopisu Československý dopravák na zkušební jízdě ve Varšavě.  foto: Zdeněk Nesveda

Mercedes-Benz Conecto

Mercedes-Benz Conecto (typové označení O 345) je autobus vyráběný od roku 1996 společností EvoBus (kterou vlastní koncern Daimler AG) v Turecku. Je určen převážně pro východoevropský trh. Obchodní označení Conecto je používáno do roku 2002; tehdy se jednalo o středněpodlažní autobusy. Od roku 2007 je vyráběna nová, nízkopodlažní generace těchto vozidel.

Wikipedie

BusPress – o autobusech Mercedes – Benz jsme napsali, čtěte ZDE

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

PRAHA TIP

PRAHA TIP, portál plný zajímavých informací nejen o dopravě – WWW.PRAHA-TIP.CZ

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.