cz  Czech      uk  EN

Mercedes-Benz Citaro NGT světová premiéra na veletrhu CZECHBUS 2015 v Praze

Mercedes 1 ok

Mercedes-Benz Citaro NGT – čistý a tichý, hospodárný a výkonný

  • Mercedes-Benz přidává plyn: Čistě a tiše projíždí městem
  • Lehké a stabilní nádrže na plyn z kompozitních materiálů
  • Nižší hmotnost znamená více místa pro cestující
  • Nový plynový motor M 936 G: Vynikající příklad zmenšování
  • Čisté spalování svysokým výkonem a nízkými emisemi
  • Spotřeba pohonných hmot klesá přibližně o15 až 20 procent
  • Další rozvoj autobusu Citaro: Zářivý vzor sLED světlomety

DSC_2919 ok Mercedes-Benz Citaro NGT na veletrhu CZECHBUS, foto: Zdeněk Nesveda

Jednička mezi městskými autobusy je nyní ještě atraktivnější. S novým autobusem Citaro NGT přináší Mercedes-Benz zajímavou alternativu k Citaru s dieselovým motorem. Citaro NGT (Natural Gas Technology) je typický svým tichým chodem a snížením emisí CO2 – obojí je výrazné plus pro dopravu ve vysoce zatěžovaných m­ěstských centrech. Prakticky zaměřené osoby u Citara NGT ocení také nízkou hmotnost a velké množství míst pro cestující, silný vý­kon motoru, nízkou spotřebu pohonných hmot a dlouhé intervaly údržby. Mercedes-Benz nabízí tuto novou variantu pohonu jednak jako sólový autobus Citaro NGT, jednak jako kloubový autobus Citaro G NGT. Autobus Citaro NGT lze provozovat jak na zemní plyn, tak také na bio zemní plyn – v tom případě je pak provozován téměř jako CO2 neutrální. Mercedes-Benz přidává plyn: Čistě a tiše projíždí městem Mercedes-Benz výrazně přidává plyn: Nový typ Citaro NGT s motorem na zemní plyn zvyšuje laťku, pokud jde o šetrnost k životnímu prostředí. Citaro NGT je rovněž bez omezení schválen pro používání bio zemního plynu podle normy DIN 51624. Tak je bilance CO2 ještě mnohem atraktivnější, protože tento autobus na zemní plyn je pak provozován téměř jako CO2 neutrální. Kromě toho pracuje Citaro NGT v celém rozsahu otáček s ještě nižší hladinou hluku než sám o sobě tichý vznětový motor OM 936. Podle stavu vozidla jsou hlukové e­mise až o 4 dB (A) nižší, což odpovídá přibližně polovině subjektivně vnímané hladiny hluku. Oba faktory – nízké emise CO2 i nízká hlučnost – předurčují nový autobus Citaro NGT speciálně pro použití ve vy­soce zatěžovaných městských centrech a v obytných zónách.

Specializovaný tržní segment přibližně pro 1000 městských autobusů na zemní plyn

Segment městských autobusů v západní Evropě se pohybuje přibližně na průměr­ných 10 500 nových registracích za rok a udržuje si stabilní úroveň. Na vysoce specializovaný segment městských autobusů s pohonem na zemní plyn aktuálně v Evropě připadá téměř 1000 kusů na rok. Mercedes-Benz počítá s tím, že se toto číslo v souvislosti s diskusemi o zatěžování životního prostředí v městských aglomeracích a o úsporách zdrojů bude v budoucnosti dále zvyšovat. S oživením lze počítat i po uvedení nového autobusu Mercedes-Benz Citaro NGT s vysoce moderním motorem na zemní plyn na trh.

Snadno identifikovatelný díky výraznému krytu

Citaro s pohonem na zemní plyn se dodává jako sólový autobus Citaro NGT nebo jako kloubový autobus Citaro G NGT. Oba autobusy jsou dobře rozpoznatelné díky výrazným krytů­m pro nádrže na plyn na střeše. Díky nim stoupá celková výška autobusu na zemní plyn přesně na 3389 mm. Ostatní rozměry zůstávají v porovnání s Citarem na dieselový pohon beze změny. Kvůli rozložení hmo­tnosti jsou nádrže na plyn u sólo vozů umístěny nad přední nápravou, u kloubových autobusů pak nad střední nápravou. Kryt je vyroben z polyuretanu a hliníkového rámu, který je namontován zevnitř. Pomocí systému kolejnic je upevněn na střeše, na boku má servisní dvířka pro snadný přístup k ventilům nádrží a navíc jej lze kompletně vyklopit.

Lehké a stabilní nádrže na plyn z kompozitních materiálů

Pod krytem jsou ukryty nově vyvinuté nádrže na plyn autobusu Citaro NGT. Jsou vyrobeny z kompozitního materiálu s plastovým jádrem, lemováním z uhlíkových vláken a – nově – také ze skleněných vlá­ken. Tato kombinace materiálů je velice lehká a zároveň do­konale stabilní. Plnění nádrží na plyn sériově probíhá v prostoru motoru autobusu. Na přání lze plnicí hrdlo přesunout nad podběh kola vpředu vpravo, odpovídá to poloze pro tankování autobusu Citaro s dieselovým pohonem. Současně se obsah nádrže u nové generace výrazně zvýšil z původních 190 l na 227 l. Výhoda: Při stejném celkovém objemu bylo proto možné snížit počet nádrží. Ve srovnání s předchá­zejícím modelem proto autobusu Citaro NGT stačí při totožném dosahu o jednu nádrž méně. To s sebou nese výrazné snížení hmot­nosti 15 až 45 kg, podle počtu nádrží na plyn. Počet nádrží lze stanovit individuálně, podle potřeb konkrétního nasazení. K dispozici jsou dvě v­arianty krytu, kam lze dle potřeby umístit šest, příp. sedm nebo až osm nádrží na plyn. V praxi dosahuje Citaro NGT stejného dosahu jako Citaro s diesel­ovým motorem.

Nižší nadměrná hmotnost znamená více míst pro cestující

Větší hmotnost autobusu Citaro NGT způsobovaná především plynovými láhvemi se v porovnání s jeho předchůdcem výrazně snížila. U sólového vozu činí přibližně pouhých 485 kg. Kromě nového uspořádání nádrží na plyn k tomu přispívá také výrazněji kompaktnější moto­r. Prostor pro cestující není u autobusu Citaro na zemní plyn nijak narušen. Právě naopak. Díky nižší hmotnosti stoupá u modelu Citaro NGT výrazným způsobem kapacita cestujících ve srovnání s předcházejícím modele­m. V sériové výbavě přepraví nyní sólový autobus Citaro NGT až 96 cestujících místo původních 93. Kloubový autobus Citaro G NGT dokonce pojme maximálně 153 místo dosavadních 149 cestujících.

Nový plynový motor M 936 G: Vynikající příklad zmenšování

Nový motor na zemní plyn Mercedes-Benz M 936 G se zdvihovým objemem 7,7 l je aktuálně nejkompaktnější motor na zemní plyn ve své třídě. Dosahuje výkonu dieselového motoru a současně je do­konalým vzorem v otázkách hlučnosti a emisí výfukových plynů. Motor je mimořádně kompaktní a lehký. S hmotností pouhých 747 kg včetně předřazeného katalyzátoru váží zhruba o 230 kg nebo také přesně o 25 procent méně než  předcháze­jící hnací ústrojí se zdvihovým objemem 12,0 l – hnací ústrojí je tak vynikajícím příkladem úspěšného zmen­šování. Motor na zemní plyn Mercedes-Benz M 936 G vychází z vysoce moderního turbodieselového motoru OM 936. Ten se již úspěšně používá v autobusech Citaro a Citaro G Euro VI. Svisle umístěný řadový šestiválcový motor je koncipován jako monovalentní (provoz pouze na stlačený zemní plyn, CNG = Compressed Natural Gas). Má výkon 222 kW (302 hp) při 2000 ot./min, dosahuje maximálního točivého momentu 1200 Nm konstantně od 1200 do 1600 ot./min a pracuje výrazně pod úrovní mezních hodnot stanovených emisní normou Euro VI.

Pohon na zemní plyn stejně výkonný jako diesel a ještě čistší

S těmito údaji a silným výkonem je tento jednostupňově přeplňovaný motor naprosto rovnocenný se svým protějškem s dieselovým pohonem. Křivky výkonu a točivého momentu jsou v hlavním jízdním re­žimu otáček naprázdno přibližně do 1500 ot./min totožné. Nad touto úrovní má motor na zemní plyn dokonce o něco vyšší výkon i točivý moment. Teprve při otáčkách nad 2000/min získává dieselový motor navrch nad motorem na zemní plyn, jedná se však o režim, kterého městský autobus prakticky nedosahuje. Pokud jde o šetrnost k životnímu prostředí, nastavuje motor Mercedes-Benz na zemní plyn pomyslnou laťku hodně vysoko, protože emise CO2 motoru na zemní plyn jsou až o 20 procent nižší než u dieselového motoru. Při používání bio zemního plynu jsou emise CO2 ještě atraktivnější, autobus na zemní plyn pak má téměř neutrální bilanci CO2.

Individuálně upraven podle požadavků na provoz s CNG

Blok a čtyřventilová hlava válců byly u typu M 936 G převzaty z dieselového motoru a upraveny pro provoz na zemní plyn. Nově byly vyvinuty přeplňování, vedení stlačovaného vzduchu, zapalování a úprav­a palivové směsi včetně vodou chlazené recirkulace výfukových plynů. Zapalování motoru na zemní plyn odpovídá benzínovému motoru. V motoru M 936 G nalézají uplatnění zapalovací svíčky s tyčovými zapalovacími cívkami, které jsou uloženy na místě, kde se ve vznětovém motoru nacházejí vstřikovač­e paliva. Vybrání dna pístu má pro pohon na zemní plyn novou geometrii.

Čisté spalování s vysokým výkonem a nízkými emisemi

Motor na zemní plyn pracuje se stechiometrickým spalováním, kdy lambda = 1 stejně jako u moderních benzínových motorů. To znamená: K dispozici je přesné množství vzduchu potřebné k tomu, aby se palivo zcela spálilo. V tomto rozsahu dosahuje svého maximálního čisticího výkonu i katalyzátor. U vozidla M 936 G z toho plyne mimořádně čisté spalování, které vede k vysokému výkonu a nízkým emisím škod­livin. V porovnání s jeho předchůdcem se tak díky novému procesu spalování výrazně snižují emise NOx. Turbodmychadlo s asymetrickou geometrií turbíny a dvě klapky rozvodu výfukových plynů zaručují dobré reakce motoru a zároveň i dobrou funkci zpětné recirkulace ochlazovaných výfukových plynů.  Díky spalování, při němž nevznikají prakticky žádné pevné částice, odpadá jak technologie SCR se vstřikováním aditiva AdBlue , která je u dieselových motorů běžná, tak také filtr pevných částic. Čištění výfukových plynů má stejně jako u zážehových motorů na starosti trojčinný katalyzátor. Ten se skládá z předřazeného katalyzátoru se dvěma lambda sondami a hlavního katalyzátoru. Nový motor na zemní plyn M 936 G se již více než rok osvědčuje v nákladním voze Mercedes-Benz Econic, který se rovněž využívá pro svoz odpadů. Hlavní motor pro Citaro NGT je totožný. Díky základním rozměrům, které jsou totožné s výchozím motorem Mercedes-Benz OM 936, je umístění na zádi autobusu Citaro prakticky identické. Pro jinou montážní polohu se pouze musely upravit komponenty, jako je olejová vana a řemenové pohony, dále pak hrdlo vody, kompresor, hydraulické čerpadlo ventilátoru a plechy pro vedení vzduchu – běžné úpravy motoru autobusu.

Spotřeba pohonných hmot klesá přibližně o 15 až 20 procent

Nový, technicky velmi vyspělý motor na zemní plyn pracuje mimořádně efektivně.   Společně s inteligentním řízením pomocných agregátů tak Citaro NGT vytváří v porovnání s předcházejícím modelem potenciál pro úsporu přibližně 15 až 20 procent. Ve spojení s doplňkovým rekuperačním modulem lze dokonce očekávat ještě vyšší úspory. Intervaly pro výměnu motorového oleje a zapalovacích svíček se v porovnání s předcházejícím typem motoru výrazně prodloužily ze 45 000 km na 60 000 km. Při tomto intervalu musí autobus Citaro NGT při obvyklém výkonu městského autobusu přibližně 60 000 km za rok pouze jednou ročně do servisu.  

Automatická převodovka s hydrodynamickým měničem upravená přesně podle charakteristiky motoru

Přenos sil přebírá obvyklým způsobem automatická převodovka s hydrodynamickým měničem značek ZF a Voith. Jak řadicí body, tak také použití měniče byly speciálně přizpůsobeny charakteristice nového plynového motoru. Totéž platí také pro převody hnací nápravy. Kvůli jiné úrovni otáček zvolili vývojáři sériové převody hnací nápravy o stupeň kratší v porovnání s dieselovým motorem, tedy i = 6,19 pro sólový autobus a i = 6,98 pro kloubový autobus.

Důkladné testování v chladu, horku a vysokých nadmořských výškách

Nové Citaro NGT splňuje od samého počátku ty nejvyšší nároky – samozřejmě i pokud jde o spolehlivost. K tomu je vývojáři tři roky intenzivně testovali za těch nejobtížnějších podmínek. Zimní z­koušky probíhaly v silných mrazech ve Skandinávii, let­ní pak v Miláně a v tyrolském Söldenu. Tam bylo Citaro NGT současně testováno v nadmořské výšce do 1600 m. Poté následoval dlouhodobý test. Za testováním se skrývají také logistické úkoly, protože ne v každé z klasických testovacích oblastí je zajištěno zásobování zemním plynem. Tři zkušební vozidla úspěšně ujela celkem 130 000 km. Dodávky nového autobusu Citaro NGT budou zahájeny již na podzim roku 2015. Ke kompletnímu náběhu séri­e pak dojde na jaře příštího roku.

Citaro NGT – skrz naskrz nefalšované Citaro

S více než 7000 vozidel od svého představení v roce 2011 aktuální konstrukční řada Citara nejen že navázala na jedinečný úspěch předcházejícího modelu, ale dokonce jej ještě předčila. Základem tohoto úspěchu jsou vynikající vlastnosti tohoto nízkopodlažního městského autobusu. Každého ihned upoutá jeho přívětivý vzhled s velkými světlomety mandlového tvaru a oblým představkem. Za ním se skrývá deformační prvek na ochranu řidiče. Hrubá konstrukce je navíc mimořádně pevná, a tím také bezpečná, přesto je však velice lehká. Boční linie oken je hluboce posazena, trojrozměrně tvarované podběhy kol z umělé hmoty vyztužené skelným vláknem propůjčují karoserii zajímavý vzhled. Společně se zavedením dieselových motorů splňujících emisní normu Euro VI byla v roce 2012 nově upravena zadní část vozidla. Nástupy do autobusu Citaro NGT jsou s 320 mm u všech dveří nízké, prostor pro cestující upoutá světlým prostorem a příjemným vzhledem. Citaro je promyšleno do naprostých detailů – ať se jedná o koncept osvětlení nebo oválné přidržovací tyče. Totéž platí pro výše uloženou kabinu řidiče s dveřmi vzadu a ergonomicky perfektní přístrojovou deskou. Svou premiéru v nízkopodlažním měst­ském autobuse oslavil v Citaru elektronický stabilizačn­í program ESP, který je dodáván na objednávku. Spotřebu pohonných hmo­t a náklady na údržbu snižuje celá řada opatření. Jedná se například o snížený nástup, regulovaný kompresor nebo zvýšení systémového tlaku pro vypružení a ovládání dveří. To všechno snižuje spotřebu pohon­ných hmot. Vynikající je jedinečný rekuperační modul: Dvouvrstvé kondenzátory – tak zvané supercaps – slouží výhradně pro baterie k dočasnému ukládání energie. Podporují tak aktivní řízení baterií/generátoru.

Další zdokonalení: Zářivý vzor s LED světlomety

Nové Citaro NGT kromě toho v plném rozsahu těží z nejnovějších vylepšení. Nové je vybavení hlavními světlomety s LED technologií, které je dodáváno na objednávku. Světelný kužel LED světlometů lze naprosto přesně definovat. Barva jeho světla přibližně odpovídá dennímu s­větlu, zrak řidiče se proto neunaví tak brzy. LED žárovky jsou zhruba dvakrát až třikrát efektivnější než běžné žá­rovky, a výrazně proto snižují spotřebu proudu. V neposlední řadě dosahují stejné životnosti jako vozidlo, výměna osvětlovacích prostředků již proto zpravidla není nutná. V Citaru se rovněž využívá nová generace sklápěcích sedadel. Díky své větší šířce jsou nyní v dokumentaci o registraci zapisována jako plnohodnotná sedadla.  Jejich vzhled ladí s designem autobusu Citaro. Sklápěcí sedadla lze nyní zakoupit jako jednotlivá sedadla nebo nově také jako sedadlo pro matku s dítětem nebo jako dvojsedadlo. Sklápěcí sedadla se montují buď na rám ve směru nebo proti směru jízdy nebo na boční stěnu. Citaro NGT získalo rovněž novou elektroniku rodiny Citaro. Dobře ji rozpoznáte podle velkého barevného displeje na přístrojo­vé desce, nových tlačítek a nové ovládací jednotky pro topení, větrání a klimatizaci. Jako každý kloubový autobus značky Citaro disponuje také Citaro G NGT novým ovladačem kloubové točny ATC (Articulation Turntable Controller). ATC představuje nový standard pro jízdní dynamiku a bezpečnost kloubového auto­busu. Řízení ATC pro jízdní dynamiku rychle a podle potřeby reguluje hydraulické tlumení kloubu, mimo jiné v závislosti na úhlu řízení, úhlu zalomení, rychlosti a zátěži. Pokud se kloubový autobus dostane do nestabilního stavu, je tlumení kloubu regulováno rychle a přesně podle potřeby. Kloubový autobus se tak v rámci fyzikálních možností velmi rychle stabilizuje. Ovladač kloubové točny ATC se tímto způsobem přibližuje efektu elektronické regulace stability. Při běžné stabilní jízd­ní situaci je kloub téměř volný a je tlumen pouze třením jednotlivých prvků. Tak je optimalizován samořídicí účinek i řízení sa­motné a opotřebení pneumatik na přední nápravě se minimalizuje. Reakce a síla vynakládaná na otáčení volantu se u kloubového autobusu blíží parametrům sólového vozidla.

Výstavní vozidlo pod drobnohledem

Mercedes-Benz vozidlo Citaro NGT jako sólový autobus se dvěma dveřmi dvojité šířky. Vozidlo a nástavby jsou lakovány brilantní stříbrnou metalízou. To platí rovněž pro kryt nádrží na plyn, zde ve velkém provedení se sedmi nádržemi a objemem 1589 l pro obzvláště velký dojezd. Přední náprava má s přípustným zatížením na nápravu 7,5 t příslušnou úpravu. Přen­os sil přebírá u motoru na zemní plyn Mercedes-Benz M 936 G automatická převodovka s hydrodynamickým měničem Voith. Rekuperační modul minimalizuje spotřebu pohon­ných hmot. Výstavní vozidlo má LED diodové světlomety. K další bezpečnostní výbavě patří mimo jiné elektronický stabi­lizační program ESP, dešťový/světelný senzor, kontrola tlaku pneu­matik nebo hasicí zařízení pro případ požáru. Bezpečnost zvyšuje rovněž rozsáhlé video za­řízení se čtyřmi kamerami pro sledování obou nástupních prostor a prostoru pro cestující. Pracoviště řidiče je vybaveno komfortním elektrickým ovládáním venkovních zrcátek, okna ři­diče a protisluneční rolety. Do dveří do kabiny řidiče je integrována pokladna. Pracoviště řidiče i prostor pro cestující mají klimatizaci. Cestující usedají do sedadel City Star Eco s komfortním látkovým potahem. Kromě toho jsou v prostoru pro invalidní vozík a na užitné ploše k dispozici sklápěcí sedadla.  S pastelově oranžovými svislými a podélnými přídržnými tyče­mi z materiálu Evo Steel a podlahovou krytinou Gaya Wood darkbrown je prostor pro cestující autobusu Citaro NGT zařízení funkčně a zároveň útulně.

TZ : EvoBus

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.