cz  Czech      uk  EN

Pražský dopravní podnik pokračuje v testování elektrobusu SOR EBN 11

SOR EBN 12 Praha 5

BusPress byl u spuštění zkušebního provozu elektrobusu SOR EBN 11 26.6. 2015. Je veřejným tajemství m, že DPP dlouhodobě odmítá autobusy s pohonem na stlačený zemní plyn(CNG). Možná, že právě v Praze se jednou dočkáme autobusů s čistě elektrickým pohonem.  Téma elelektrobusů také zazní na podzimním veletrhu CZECHBUS při konferenci  Elektrické autobusy pro město.

Zdeněk Nesveda

Testování elektrobusu SOR nyní na linkách číslo 124, 163 a 213

Dopravní podnik hlavního města Prahy uvedl do provozu s cestujícími elektrobus SOR EBN 11, který je součástí dlouhodobého ověřovacího provozu tohoto druhu vozidla. Roční projekt, na kterém dopravce spolupracuje se společnostmi SOR Libchavy, s. r. o., a Cegelec, a. s., mimo testování vozidla v plnohodnotném provozu, slouží také jako zdroj dat a zkušeností pro podobné projekty v dalších evropských městech.

Nový elektrobus je testován na různých autobusových linkách provozovaných Dopravním podnikem. Cílem je maximálně přiblížit provoz elektrobusu podmínkám běžným pro autobusové linky využívající vozidla s konvenčním pohonem. Cestující se s novým elektrobusem v první fázi setkávají především na pravidelných autobusových linkách – od 2. července 2016 je vůz provozován viz tabulka níže, od pondělí 11. července 2016 pak na linkách číslo 213 (v pracovní dny, pořadí 3), 124 (o sobotách, pořadí 3) a 163 (o nedělích, pořadí 3). Kapacita vozidla je plně srovnatelná se standardními autobusy na těchto linkách.

SOR EBN 11 Praha 3

Elektrobus SOR v zastávce Želivského, foto: Zdeněk Nesveda

Snižování emisí autobusové dopravy je jedním z klíčových strategických cílů Dopravního podniku hlavního města Prahy a projekt dlouhodobého testování bezemisního elektrobusu standardní velikosti je důležitou iniciativou k jeho naplňování. Data z provozu elektrobusu navíc poslouží mezinárodním projektům, které se zabývají analýzou využití elektromobility ve veřejné dopravě.

Pro zajištění potřebného denního dojezdu je elektrobus nabíjen nejen v noci, ale také během provozních přestávek v obratišti Želivského. Průběžné denní nabíjení probíhá pomocí dvoupólového pantografového sběrače na střeše vozidla z krátkého úseku speciálně vybudované trolejbusové troleje. Nabíjecí úsek je napájen z přilehlého úseku tramvajové sítě a je zabezpečen pomocí stacionárního galvanického oddělovacího zařízení.

Nutno zdůraznit, že tento elektrobus je plně elektrický, včetně vytápění vozidla. Řada jiných elektrobusů má vytápění nadále naftové, případně plynové, čímž je emisní efekt zpochybněn.

SOR EBN 11 Praha 1

Elektrobus SOR v zastávce Želivského, foto: Zdeněk Nesveda

Společnost SOR Libchavy, s. r. o. se zabývá vývojem a výrobou elektrobusů již od roku 2010. Do dnešního dne bylo vyrobeno a uvedeno do provozu 19 kusů elektrobusů. Prototyp vozidla SOR EBN 11 se poprvé představil na výstavách v německém Hannoveru a polských Kielcích. Prodlouženou verzí městského elektrobusu vychází společnost SOR Libchavy, s. r. o. vstříc aktuální poptávce dopravních podniků zajišťujících veřejnou přepravu osob, a to po vozidlech na bateriový pohon srovnatelných s běžným dvanáctimetrovým vozidlem na naftový pohon. Celková obsaditelnost vozidla je 93 cestujících (z toho 23 + 6 míst je určeno pro sedící), čímž je srovnatelný s klasickým autobusem MHD. Maximální rychlost vozidla je 80 km/hod. Dodavatelem elektrovýzbroje pro elektrobusy SOR typové řady EBN je společnost Cegelec, a. s.

Plán provozu elektrobusu v počátku července 2016

  • sobota 2. července – 124/3, JŘ sobota
  • neděle 3. července – 163/3, JŘ neděle
  • pondělí 4. července – 124/3, JŘ pracovní den prázdniny
  • úterý 5. července – 124/3, JŘ sobota (svátek)
  • středa 6. července – 163/3, JŘ neděle (svátek)
  • čtvrtek 7. července – 124/3, JŘ pracovní den prázdniny
  • pátek 8. července – 124/3, JŘ pracovní den prázdniny
  • sobota 9. července – 124/3, JŘ sobota
  • neděle 10. července – 163/3, JŘ neděle
  • Od 11. července 2016 je vůz provozován na linkách číslo 213 (v pracovní dny, pořadí 3), 124 (o sobotách, pořadí 3) a 163 (o nedělích, pořadí 3).

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.