cz  Czech      uk  EN

Patrové plug-in hybridní autobusy v Bristolu využívají Geo-Fencing

Electric Bus Bristol

Patrové plug-in hybridní autobusy s indukčním dobíjením, které začátkem prosince 2015 vyjely na pravidelné linky MHD v Londýně v rámci evropského projektu ZeEUS, budou sloužit i v dalším britském městě Bristolu, půlmiliónové metropoli jihozápadní Anglie. Jak oznámil dopravce First West of England, člen dopravní skupiny FirstGroup, dva tyto autobusy (viz foto) byly oficiálně představeny v polovině ledna 2016 a koncem ledna budou nasazeny do pravidelného provozu na městské lince č. 72.

Technické podrobnosti dopravce blíže nespecifikuje. Z kontextu a z fotodokumentace je nicméně zřejmé, že stejně jako v Londýně půjde o diesel-hybridní autobus Alexander Dennis Enviro400H E400. Je to 10,2m patrový autobus, ve dvoudveřové verzi o kapacitě 62 sedících. K pohonu slouží hybridní systém BAE Systems HybriDrive, zahrnující zejména 120kW elektromotor, doplněný o 140kW generátor s permanentními magnety (195 kW špičkový výkon) a energetický management. Generátor je poháněn čtyřválcovým motorem Cummins kategorite Euro 6 o výkonu 138 kW a objemu válců 4,5 l. Jako zásobník energie slouží 61kWh lithium-iontové baterie, umožňující během 20hodinového denního provozu jet až 80 % v plně elektrickém módu. Pro průběžné dobíjení systémem indukčního nabíjení je zřejmě použita rovněž technologie IPT® od Conductix-Wampfler (viz studie „E-mobilita v MHD“).

Linka č. 72, na níž jsou tyto autobusy nasazeny, spojuje centrum města s areálem University of the West England v bristolském předměstí Frenchay. V univerzitním areálu je umístěna stanice pro indukční dobíjení autobusu.

Zajímavostí tohoto provozu je, podobně jako v Londýně, využití technologie Geo-Fencing pro přepínání mezi plně elektrickým a diesel-hybridním pohonem.

Technologie Geo-Fencing využívá poziční systém GPS tak, že umožní dopravci definovat geografické zóny na mapě (tzn. rozdělit sledované území „virtuálními ploty“ – anglicky „fence“) a potom přidělit těmto zónám určitá pravidla. V rámci těchto pravidel probíhá správa na základě výjimek – jsou-li stanovená pravidla porušena nebo změní-li vozidlo zónu, je provedena stanovená akce.

V dopravě se takovéto systémy nejčastěji používají k monitorování pohybu nákladních vozidel dopravcem. V případě plug-in hybridních autobusů systém Geo-Fencing umožňuje rozdělit oblast, kde se tyto autobusy pohybují, na vnitřní město, kde je využíván plně elektrický pohon, oblast na výjezdu z města, kde lze přepnout na diesel-hybridní pohon, a zalidněnou oblast na předměstí kolem univerzity, kde je opět využíván plně elektrický pohon. V rámci demonstračního provozu je mj. sledována účinnost a ekologické přínosy tohoto systému.

Partnery tohoto demonstračního projektu jsou dopravní společnost First West of England, britské ministerstvo dopravy (Department for Transport), Bristolský magistrát a již zmíněná University of the West of England. Tento provoz je součástí městské strategie jakožto smart city stát se jedním z nejzdravějších měst na světě.

redakce Proelektrotchniky.cz

logo proelektrotecniky OK

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA. CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBSŮ – WWW.CZECHBUS.CZ

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU -WWW.ISUZUBUS.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ

KHMC2X

KHMC OPAVA VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.