cz  Czech      uk  EN

Ohlédnutí Jakuba Slavíka za rokem 2016

Jakub a Pavla Slavíkovi, proelektrotechniky cz – Consulting Services, na veletrhu CZECHBUS 2016, foto: Zdeněk Nesveda

 

Jaká je naše budoucnost, kam by měla směřovat naše společnost, aby se nám na zemi žilo lépe, není jenom problém samotné dopravy, ale je to hledání komplexních řešení pro celkové zlepšení životních podmínek. Možná situace, jaká je a jakým směrem jít, kde se nám otevírají velké možnosti pro pozitivně působící změny nejlépe definuje Jakub Slavík ve svých několika ekologicky- organizačně – technických projektech, které vzbuzující stále rostoucí zájem u odborné veřejnosti. Jsem rád, že i na portálu BusPress, mohu ukončit úspěšný rok právě jeho ohlédnutím, které nejlépe vystihuje bez zbytečného velikářství skutečnou realitu stavu věcí v naší společnosti. Přečtěte si prosím poslední letošní článek Jakuba Slavíka a dáte mi určitě zapravdu…

Zdeněk Nesveda

Ohlédnutí za rokem 2016: chytrá města, elektromobilita a průmyslová automatizace pro životní prostředí i ekonomiku

Milí čtenáři,

právě uplynulý rok 2016 byl pro všechny, kdo usilují o lepší životní prostředí na naší planetě, ve znamení praktického naplňování závěrů 21. konference smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (COP21), jejímž výsledkem bylo přijetí mezinárodní smlouvy vytvářející rámec pro přechod na odolné a nízkouhlíkové společnosti a ekonomiky. Svou troškou do mlýna k tomu, odvažuji se tvrdit, přispěly i naše portály a naše konzultační a osvětová činnost.

Na české elektromobilní scéně se (bohudíky) objevily dlouho slibované a očekávané výzvy ze dvou operačních programů a jednoho národního programu k podpoře bezemisních vozidel v hromadné i individuální dopravě. Jakkoli některé z nich budí rozpaky a u jiných je výsledek stále nejasný, věřme, že to je začátek, který – jak praví přísloví – bývá vždy těžký.

Pro nás byl uplynulý rok především ve znamení smart city v praxi. Koncept chytrých měst ve svém každodenním praktickém zaměření, tedy nejen jako ukázka osobní důležitosti konkrétních jedinců, dal u nás o sobě vědět hned ve třech podobách:

Zaprvé, jako nová konference Smart city v praxi, jejíž uvedení na veletrhu AMPER 2016 mělo hned napoprvé dvě stě účastníků a druhý běh pro příští AMPER je již nyní prakticky připravený.

Zadruhé, jako naše stránky Smartcityvpraxi.cz, které vystoupily ze stínu svého staršího bratra Proelektrotechniky.cz a začaly si žít samostatným životem – nejen technologicky zaměřeným, ale s širším záběrem na ekonomiku a městskou zeleň, která k chytrým městům neodmyslitelně patří.

A konečně zatřetí, jako připravovaná publikace „Smart city v praxi“, jíž jsem autorem a kterou má nyní ve své laskavé péči vydavatelství Profi Press. Na výše zmíněném druhém běhu naší konference o smart city na březnovém AMPERu se, když vše dobře poběží (nezakřikněme to), dočkáme jejího plánovaného křtu.

I naše elektromobilní osvěta se rozrostla: K Elektrickým autobusům pro město, oslavivším v plné síle a svěžesti své půlkulaté, páté výročí, přibyla Efektivní elektromobilita v organizacích – konference o elektromobilech jako obyčejných autech pro práci ve firmách a veřejných institucích, ne jako o velkých hračkách pro velké kluky.

Tím vším se prolínala i naše konzultační činnost pro města a veřejné dopravce.

Záběr našich portálů byl pochopitelně širší, ke slovu přišla zejména přepestrá oblast průmyslové automatizace, nesoucí se ve znamení konceptu Industry 4.0 s využitím internetu věcí jako červené niti propojující (vlastně sešívající) dosud oddělené oblasti technologií a hospodářských odvětví.

Při této příležitosti bych nyní rád a od srdce poděkoval zejména:

Vám, čtenářům našich portálů, za Váš zájem, pochvalné komentáře i odborné připomínky (nikdo nejsme neomylný).

Partnerům a účastníkům našich konferencí za přízeň, zájem a za slova díků a uznání. Moc si jich vážíme.

Zákazníkům našich konzultačních služeb za to, že vědí, co potřebují, a také vědí, na koho se s tím obrátit.

Pochopitelně se člověk nezavděčí úplně všem.

Nezavděčili jsme se například elektromobilním nadšencům, jejichž hrdinsko-mučednický přístup k elektromobilitě je nám vzdálený a budí v nás pramalý respekt.

Nezavděčili jsme se ani jistému nespokojenému čtenáři trvajícímu na tom, že (ač nikde nejmenován) byl poškozen jedním z našich redakčních komentářů, a požadujícímu, abychom napsali komentář jiný, uvedli ho tam napřed plným jménem a poté se mu za to omluvili.

A nezavděčil jsem se nejspíš ani jedné mediálně známé moderátorce při živém vstupu do rozhlasového vysílání k tématu smart city. Když se mne ta dobrá žena v předtuše senzačního odhalení ptala, proč tento koncept evidentně (a zdůraznila: „e-v-i-d-e-n-t-n-ě“) není v Česku zatím realizován, nezbylo mi, než ji vyvést z omylu poukazem na Vrchlabí, Písek, Pardubice a další slibně se rozvíjející česká chytrá města.

Inu, realita umí být často zajímavější i zábavnější než virtuální svět médií.

Přeji pěkný, a samozřejmě chytrý, nový rok!

Jakub Slavík

K přání všeho nejlepšího se připojuji i já  a těším se s Vámi na setkávání nejen  tady na stránkách BusPresu, ale i na konferencích Jakuba Slavíka, na veletrzích, výstavách a i při dalších projektech, které společně s partnery připravujeme

Zdeněk Nesveda

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.