cz  Czech      uk  EN

Od áut k autobusom: Dobíjacia infraštruktúra ABB pre elektrické autobusy

 

 

Nabíjacie stanice ABB spĺňajú tri medzinárodné normy na nabíjanie:

  • normu na nabíjanie jednosmerným prúdom CHAdeMo, ktorá je normou pre vozidlá Kia, Citroën, Mitsubishi, Peugeot a Nissan;
  • normu Combined Charging Solution (CCS), ktorá je normou pre vozidlá Audi, BMW, Mercedes-Benz, Daimler, Ford, Fiat, Chrysler, General Motors, Porsche, Volkswagen, Volvo a v súčasnosti tiež pre nový automobil Model 3 Tesla;
  • normu na nabíjanie striedavým prúdom (Type 2 Standard).

Tieto stanice sú preto vhodné pre všetky typy elektromobilov dostupných na trhu. Spoločnosť ABB dodáva riešenie nabíjania v rámci rozvoja udržateľnej mobility už od roku 2010 a inštalovala vyše 6 000 jednosmerných rýchlonabíjačiek po celom svete pre osobné automobily a úžitkové vozidlá. I keď Slovensko na rozvoj elektrických automobilov ešte len čaká, ponuka firmy ABB v Európe napreduje – či už je to uvedenie sortimentu vysokovýkonných staníc s nabíjacím výkonom až do 350 kW (!) alebo komplexných systémov nabíjacej infraštruktúry pre veľké úžitkové vozidlá.

Prevádzka nočných nabíjačiek v autobusovom depe

 

Technológie nabíjacej infraštruktúry elektrických osobných áut sú pilotnou fázou pre využitie elektrickej energie v hromadnej preprave ľudí a tovaru. Práve ekologická mestská hromadná doprava je v zornom poli množstva predstaviteľov veľkomiest. Benefity v oblasti emisií pri prevádzke električiek, trolejbusov alebo aj podzemnej a nadzemnej dráhy sú však konfrontované s obstarávacími nákladmi a údržbou celého systému. Zaujímavou alternatívou sú preto elektrické autobusy, ktorých nabitie dokážu zvládnuť vysokovýkonné rýchlonabíjačky ABB už počas technickej prestávky vodiča na konečnej stanici príslušnej linky. Výrobcovia vozidiel pre mestskú hromadnú dopravu ich už zaraďujú do svojho produktového portfólia.

Elektrobus Volvo model 7900e pre Veľkú Britániu – systém OppCharge

 

Na prvý pohľad to možno vyzerá ako sci-fi príbeh z budúcnosti. Lenže dostupnosť technológie a nezávislosť od trakčného vedenia električiek a trolejbusov významne zvyšujú atraktivitu elektrických autobusov pre mestá. Nakúpené elektrobusy v Košiciach, Bratislave a Žiline len potvrdzujú nástup takejto alternatívy vo verejnej doprave.

Od rozvodnej siete ku kolesu

ABB ponúka komplexné riešenia pre požiadavky miest:

Nočné nabíjanie – nabíjanie počas noci, t. j. v čase, keď je väčšina autobusov v depe, poskytuje možnosť nabíjania, a to s maximálnym dôrazom na efektivitu. V princípe ide o sekvenčné nabíjanie viacerých vozidiel v depe počas stanovenej doby. Celý systém je riešený tak, aby sa optimalizovali súvisiace investičné náklady i priebeh spotreby energie. Podstatou konštrukcie je základňa s možnosťou pripojenia až troch nabíjačiek. To znamená, že akonáhle sa dokončí nabíjanie prvého vozidla, automaticky sa začne nabíjať ďalší autobus, čo maximalizuje dostupnosť vozidiel a znižuje prvotné investície a následné prevádzkové náklady. Konektor je v štandardizovanom zhotovení CCS. Nočné nabíjanie je ponúkané ako súčasť systému dobíjania OppCharge.
OppCharge, príležitostné nabíjanie – ide o automatizovaný rýchlonabíjací systém, ktorý umožňuje elektrickým autobusom nepretržitú prevádzku. Tento systém je možné integrovať do už existujúceho systému prepravy osôb. Elektrobus je vybavený vlastným automatizovaným strešným štvorpólovým pripojením (pomocou pantografu) pre nabíjacie stanice na konečných zástavkách, termináloch, prípadne na trase. Nabíjanie je ukončené v priebehu 3 až 6 minút.

Elektrický autobus s extrémne rýchlym nabíjaním TOSA

 

TOSA, superrýchle nabíjanie – vozidlo so systémom TOSA vyzerá ako bežný trolejbus, kým sa nepozriete na strechu karosérie. Namiesto trolejových zberačov má tento elektrobus regulované pohyblivé rameno, ktoré sa pripojí do „nabíjačky“ integrovanej v konštrukcii zastávky. Tým sa aktivuje vysokovýkonné nabíjanie a batérie sú nabité v priebehu 20 (!) sekúnd, t. j. v priebehu času potrebného na nastúpenie a vystúpenie cestujúcich. TOSA systém je navrhnutý pre frekventované linky a spĺňa náročné požiadavky na vyťažených trasách počas špičky.

Vladimír Kukučka, obchodný manažér ABB

 

WWW.ABB.SK

O slovenském autobusovém veletrhu BUS SHOW 2018…

 

 

Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 – NITRA

Konferencia „Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 podporí slovenské smart cities

 

.

.

.

 

SMART CITY V PRAXI

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

1. autobusový veľtrh na Slovensku  5.6. – 7.6. 2018

.

 

Autobusy VDL

 

Mercedes – Benz      Setra

 

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

 

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.