cz  Czech      uk  EN

O autobusovém veletrhu CZECHBUS

Czechbus 2015 1

Veletrh CZECHBUS 2015, foto: Zdeněk Nesveda

Poměrně dlouho mě trvalo, než jsem odhodlal napsat článek o veletrhu CZECHBUS. Přesto, že nyní s tímto veletrhem ve své podstatě nemám již nic společného, jenom snad to, že mu fandím, podporuji ho mediálně na webových stránkách  BusPress a také se ho účastním jako vystavovatel za společnost, která prodává malé autobusy.

V posledním období silně cítím ohrožení tohoto jediného dobře fungujícího dopravního veletrhu v Česku. To je také ten nejpodstatnější důvod, proč vám píšu. CZECHBUS je fenomén vytvořený na principu know-how, které není možné veřejně interpretovat, ale je jasným vysvětlením proč veletrh CZECHBUS vyrostl jako z vody a pět let je úspěšný a dál roste. Když jsem psal v roce 2010 scénář pro veletrh CZECHBUS, vymýšlel pro něj název a logo vycházel jsem z předchozích zkušeností, dvou podobných veletrhů a z více než čtyřicetileté praxe kdy se pohybuji v autobusovém prostředí.

Uvědomoval jsem si od počátku, jak je důležité obor autobusů vyjmout ze široké nomenklatury velkých dopravních veletrhů, vyčlenit pro nový model veletrhu prostor nejen pro segment autobusů, ale i všechno ostatní co k veřejné dopravě patří. Pro své jasné definování se a odbornost CZECHBUS láká „autobusáky“, lidi z oboru, počínaje generálními řediteli velkých dopravních společností až po řidiče, řadové zaměstnance, ale i fandy veřejné dopravy. CZECHBUS je také neodmyslitelně spojený s významnými osobnostmi autobusového i veřejného života.

Budu-li upřímný, může mě vzít „čert“, když se mě nyní na stůl dostávají nabídky, které nabízí skvělé podmínky na veletrhu Transport Expo na výstavišti v Letňanech v úplně identickém termínu od 22. do 24. 11. 2016 stejně jako je CZECHBUS. Je to snaha opět autobusy začlenit do všeobecného dopravního veletrhu. Přesně to, od čeho se nám podařilo CZECHBUS oprostit, se nám nyní někdo snaží opět servírovat s vysvětlením, že veletrh CZECHBUS tím v podstatě zachraňuje.  Varuje před tím, že výstaviště v Holešovicích jde do generální opravy. Skutečnost je však taková, že žádná generální oprava se v horizontu několika let se nechystá. Naopak na holešovickém výstavišti probíhají nyní intenzivně práce na údržbě a opravách, které zlepšují prostředí a v žádném případě nenarušují výstavní činnost. V podstatě se tady nejedná o nic jiného, než i vyhrocenou situaci, jakousi válku mezi výstavními areály přetáhnout si zákazníky, nejlépe však celý veletrh do vlastní režie. Nastala situace, která z mého pohledu vážně poškozuje dobrou pověst výstavní profese jako takové, ale hlavně matoucí informace a přetahování se, poškozují samotné vystavovatele i návštěvníky.

Internetový magazín BusPress nejen, že nyní mediálně podporuje veletrh CZECHBUS, ale byl před šesti lety založený účelově jako nedílná součást veletrhu a v prvních okamžicích byl i jeho jediný informační kanál. BusPress podobně jako CZECHBUS za šest let na scéně vyrostl do větších rozměrů, dnes se profiluje více než zpravodajské medium jako reklamní PR agentura, která navenek zastupuje hned několik společností z oboru. Důležité je však zmínit, že BusPress je také je oficiálním mediálním partnerem veletrhu Busworld, jenž byl při vzniku CZECHBUSU také určitou inspirací. Určitě nikdo z nás si také nedovede představit přičlenění nákladní dopravy k veletrhu Busworld, to by byla pěkná „kravina“.

CZECHBUS stejně jako Bussworld již samotnými názvy předurčují své jasné směřování, autobusy a zase jenom autobusy na největší možné profesionální úrovni. CZECHBUS je unikátní a opakuji,  profesionální renomovaný veletrh, na jehož uskutečnění a programech se podílí největší autobusové kapacity z hlediska odbornosti v této zemi. Na CZECHBUSU  2015 se uskutečnili tři celodenní odborné konference. Jenom pro vaši představu, první konference, Zkapalněný zemní plyn LNG v silniční dopravě (VEMEX, E.O.N., Gazprom Germania, druhá, Veřejná doprava “on line” (Sdružení pro dopravní telematiku), a třetí Elektrické autobusy pro město IV (pod záštitou Sdružení dopravních podniků ČR) a to vše se uskutečňuje také pod značkou CZECHBUS.

CZECHBUS měřitelnými hodnotami dává záruky návštěvnosti odborného publika a na druhou stranu i prestižní obsazení jednotlivých značek, vloni bylo již takřka stoprocentní obsazení všech značek, které se v Česku vyskytují a obchodují s autobusy. Vidíme, že CZECHBUS není experiment ani pokus, ale zavedená chráněná značka kde know-how je plně v rukách organizátora společnosti Incheba. O to více mě děsí pokusy někoho, kdo vyvolává rozmíšky, experimentuje a snaží se na svoji stranu ne úplně fér způsoby získávat nějaké výhody. CZECHBUS má již k dnešnímu dni obsazené ze tří čtvrtin výstavní plochy, to jsou také určité záruky, které o něčem vypovídají.

Závěrečná zpráva o veletrhu CZECHBUS 2015

Možná jenom pro vaši představu, pro pochopení významu veletrhu CZECHBUS stačí udělat malou zkoušku. Do vyhledávače GOOGLE  zadejte slovo CZECHBUS. Objeví se vám v okamžiku stovky odkazů, referencí, článků o veletrhu CZECHBUS, můžete si zde číst hodiny, můžete si zde prohlížet fotogalerie, videa, číst recenze z odborných časopisů, názory vystavovatelů.  To je ta nejlepší reklama, která je stoprocentně nezávislá. A nyní si pro srovnání do vyhledávače GOOGLE zadejte prosím název veletrhu TRANSPORT EXPO.

Omluvte prosím obsáhlost mé obhajoby autobusového veletrhu CZECHBUS, ale cítil jsem potřebu se k nastalé situaci vyjádřit. Věřím, že na podzim v prostorách Průmyslového paláce na holešovickém výstavišti na veletrhu CZECHBUS se ve zdraví zase všichni setkáme a společně si zase vychutnáme atmosféru autobusového svátku.

Zdeněk Nesveda – BusPress

WWW.CZECHBUS.EU

CZECHBUS 2016 1

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.