cz  Czech      uk  EN

Novinka – spodní nabíjecí systém Alstom SRS pro elektrobusy

trophee_innov_SRS

Spodní kontaktní nabíjecí systém Alstom SRS má důvěru a perspektivy

U průběžně dobíjených elektrobusů, které nemohou využívat rychlonabíjecí zařízení s pantografem nebo kontakty na střeše, se dnes prakticky jako jediná alternativa nabízí indukční dobíjení. Není však jediné. Společnost Alstom představila již v červnu 2015 svůj spodní kontaktní systém rychlonabíjení pod obchodním názvem Alstom SRS. Ačkoliv na jeho první uplatnění v provozní praxi se teprve čeká, již nyní má důvěru odborníků a je mu přikládána optimistická budoucnost. Svědčí o tom ocenění za inovaci ve veřejné dopravě, která mu byla udělena na mezinárodní výstavě „European Mobility Exhibition“ v červnu 2016 v Paříži.

Nabíjecí systém SRS vychází konstrukčně ze systému Alstom APS pro pozemní trakční napájení tramvajových vozidel, který se již historicky osvědčil v několika městech. Využívá rovněž zavedené provozní a bezpečnostní normy APS.

Na rozdíl od tohoto systému slouží technologie SRS pro statické kontaktní dobíjení zásobníků energie na vozidle (baterií nebo superkapacitorů) velkými výkony během krátkého pobytu na zastávkách. Podle informací zahraničních odborných médií je tento systém schopen kontaktním způsobem přenášet více než 1,1MW výkon, resp. proud až 1500 A při napětí 750 V DC, během 20 vteřin pobytu vozidla na zastávce při nástupu a výstupu cestujících.

Systém tvoří nabíjecí kolejnice na zastávce a výsuvná nabíjecí konzole na spodku vozidla. Navedení vozidla na nabíjecí kolejnici a celý proces nabíjení jsou řízeny automaticky pomocí obousměrné radiové komunikace mezi řídicí jednotkou umístěnou na zastávce, nabíjecí kolejnicí a vozidlem i mezi vozidlem a nabíjecí kolejnicí v procesu nabíjení. Vozidlo je tímto způsobem navedeno na nabíjecí kolejnici a řidič je informován o procesu nabíjení a jeho ukončení.

SRS je prezentován jako řešení pro tramvaje bez svrchního trakčního vedení, ale také pro průběžně dobíjené elektrobusy, které z nějakého důvodu nebohou být dobíjeny pomocí střešních zařízení. Takovým důvodem mohou být estetické dopady nabíjecích konzolí (což je jeden z hlavních důvodů pro uplatnění indukčního nabíjení), ale také prostorová omezení. Kupříkladu pro patrové autobusy, jejichž výška se pohybuje kolem 4,5 m, dnes prakticky žádné „vrchní“ dobíjení nepřipadá v úvahu.

První praktické uplatnění technologie SRS se připravuje na systému tramvaje v půlmiliónovém francouzském Nice na Azurovém pobřeží, který má být zprovozněn v roce 2018. Předpokládá se, že nabíjení bateriových tramvají zde bude trvat v průměru 20 vteřin. Nice tak naplní svoji strategii smart city, k níž přispívá i regionální projekt chytrých energetických sítí Nice Grid v nedalekém Carrosu.

redakce Proelektrotechniky.cz

logo proelektrotecniky OK

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.