cz  Czech      uk  EN

Alstom – APS, tramvaje bez troleje jsou v provozu již 10 let

Alstom 1

Před Vánoci 2013 oslavil napájecí systém APS (Alimentation Par le Sol – povrchové trakční napájení) společnosti Alstom deset let úspěšného provozu. Příležitostí k tomu byla dodávka 26 nových tramvají Alstom Citadis, vybavených kromě tradičního pantografu i spodním napájením systémem APS, pro francouzské město Bordeaux, které jej jako první začalo používat. Tento systém, esteticky šetrný k historickým částem města, zde pokrývá 14 z celkových 44 km tramvajových tratí.

Alstom

Systém APS tvoří izolované segmenty napájecí kolejnice s napětím 750 V DC, umístěné mezi pojezdovými kolejemi na libovolném povrchu (beton, dlažba, trávník). Tyto segmenty jsou dlouhé 8 m a mezi sebou mají 3m izolované úseky. Trakční energie je odebírána pomocí dvou botkových sběračů umístěných ve střední části vozidla (v Bordeaux se například používají článkové tramvaje o délce 33 a 44 m).

Při jízdě tramvaje se pomocí kódovaného signálu přenášeného pomocí smyčky v kolejišti mezi vozidlem a infrastrukturou zapíná pouze ten napájecí segment, z něhož se tramvaj právě chystá odebírat energii, a nachází se tedy v daném okamžiku pod tramvají uprostřed soupravy. Tím je zajištěna naprostá bezpečnost pro chodce a ostatní účastníky provozu. Trakční napájení tímto systémem je přitom co do výkonu naprosto rovnocenné svrchnímu odběru, a umožňuje tedy jízdu tramvaje rychlostí až 60 km/h. Případné dílčí potíže v dodávce trakční energie řeší záložní trakční baterie umístěné na střeše vozidla.

O spolehlivosti systému APS svědčí dosavadní statistika jeho 99,8% disponibility v Bordeaux.

Systém APS byl vyvinut výzkumným a vývojovým centrem společnosti Alstom. První prototyp byl vyroben v roce 2000, kdy rovněž získal první průmyslový patent.

Video: Alstom –  APS (Alimentation Par le Sol)

Celý článek zde, klik a jste tam!

Uveřejněno v rámci partnerské spolupráce s portálem proelektrotechniky. cz

logo proelektrotecniky OK

 

Komentáře uzavřeny.