cz  Czech      uk  EN

Nové chytré informační systémy MHD v Brně

Nová aplikace Dopravního podniku města Brna usnadní používání hromadné dopravy (ilustrační foto: DPMB)

Nová aplikace Dopravního podniku města Brna usnadní používání hromadné dopravy (ilustrační foto: DPMB)

DPMBinfo: nová aplikace Dopravního podniku města Brna usnadní používání hromadné dopravy

O tom, jak „chytré“ informační systémy umí usnadňovat používání hromadné dopravy ve městech, a tím zvyšují její konkurenceschopnost, se dovídáme především ze zahraničních zpráv. Ani česká města však nezůstávají pozadu. Důkazem je nejnovější aplikace Dopravního podniku města Brna (DPMB) s názvem DPMBinfo, která je pro zařízení s OS Android verze 4.1 a vyšší na Google Play k dispozici uživatelům od 17. června 2017. Aplikace, která vznikla přímo v brněnském dopravním podniku, je ke stažení zdarma. Verze pro iPhone, se připravuje a hotová by měla být během července 2017.

Hlavní přednost nové aplikace DPMBinfo lze shrnout do věty: Vše na jednom místě. Uživatel zde najde informace nejen o aktuálním dění v hromadné dopravě (zpoždění, poloha vozidla, mimořádné události) s možností zaměření dle svojí aktuální polohy nebo filtrace na linky hromadné dopravy, které využívá, ale také plánované změny v dopravě a novinky týkající se Dopravního podniku města Brna.

DPMBinfo si poradí s řešením mnoha situací, které zákazníky DPMB mohou běžně při cestování potkat. Jedná se například o zapomenutí věci v prostředku hromadné dopravy, potřeba vyhledání spojení, volba nejvhodnější jízdenky včetně přímé možnosti nákupu SMS jízdenky či vyhledání odstavného parkoviště, kde můžou zaparkovat své vozidlo před cestou hromadnou dopravou do centra. I když je aplikace primárně zaměřena na městskou hromadnou dopravu v Brně, nabízí data z celého regionu.

Aplikace má následující funkce:

 • Virtuální zastávka – aktuální odjezdy

Uživatel si může vyhledat aktuální odjezdy (přepočítané podle případného reálného zpoždění) všech vozidel hromadné dopravy z libovolné zastávky na území celé IDS JMK. Tu si může vybrat podle své aktuální polohy, jejího názvu nebo ze seznamu svých oblíbených zastávek. Součástí vyhledaných odjezdů je i případná informace o mimořádné události.

 • Poloha vozidel

Uživatel si může vyhledat polohu libovolného vozidla na lince s možností filtrovat na konkrétní linky či trakce a s možností vyhledání podle čísla vozidla či kurzového čísla. U vyhledaného vozidla pak uživatel vidí jeho linku, směr a cílovou zastávku, aktuální polohu a reálné zpoždění. Může si zobrazit také informace o další trase vozu (odjezdech z následujících zastávek) a informace o vozidle (typ, jeho obrázek a číslo). Tyto údaje se mohou hodit nejen při cestování, ale také například v případě, kdy cestující ve vozidle něco zapomene.

 • Vyhledání spojení

Samozřejmostí DPMBinfo je možnost vyhledání spojení pro celý IDS JMK.

 • Mimořádné události

V aplikaci jsou uvedeny všechny významné mimořádné události (dopravní nehody, poruchy apod.) i plánované změny v dopravě (výluky, přeložené zastávky, dopravní opatření apod.) včetně jejich předpokládaného trvání, dopadu a polohy v mapě.

 • Nákup SMS jízdenky
 • Aplikace umožňuje výběr a vytvoření SMS zprávy pro nákup SMS jízdenky.
 • Seznam parkovišť
 • Zobrazení parkovišť na území města Brna včetně jejich kapacit a aktuální obsazenosti.
 • Schémata linek MHD
 • Přehledná schémata linek hromadné dopravy v Brně.
 • Užitečné informace a zajímavosti

V aplikaci jsou uvedeny stručné informace o tarifu, kontakty na nejdůležitější pracoviště (po kliknutí na ně je ihned nabídnuta volba spojení hovoru) a také novinky týkající se Dopravního podniku města Brna.

Informace jsou uvedeny nejen v češtině, ale také v anglickém jazyce, který se automaticky použije s ohledem na jazykové nastavení telefonu.

Nová aplikace je dalším způsobem, jak vylepšit cestování po městě Brně a informovat zákazníky DPMB. Doposud mohli cestující využívat webové stránky www.dpmb.cz nebo sociální sítě FB a Twitter DPMB aktuálně. I ty jsou nově nejen v českém, ale i anglickém jazyce.

Aplikace DPMBinfo je výsledkem společné práce realizačního týmu DPMB, jehož členy byli pracovníci nejen z Odboru informačních technologií, ale také z Odboru investic a Odboru přípravy provozu. V červnu byla dána uživatelům k dispozici první verze této aplikace. V plánu jsou její další zdokonalení, zohledňující i zpětnou vazbu od veřejnosti.

redakce Proelektrotechniky.cz

 

Stálá rubrika proelektrotechniky cz na portálu BusPress

  

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

Chytrá a zdravá doprava ve městech 2017

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.