cz  Czech      uk  EN

Nová technologie Flybrid KERS, mechanický hybridní pohon pro autobusy

Torotrak Flybrid KERS 1

V těchto dnech představily společnosti Torotrak a Wrightbus na veletrhu užitkových vozidel Cenex, nový projekt hybridního pohonu pro městský autobus fungující na principech mechaniky, přenosu kinetické energie (Kinetic Energy Recovery System, vyvinutý společností Torotrak PLC) přímo na přenosovou hřídel pohonné jednotky.  O co ve skutečnosti vlastně jde? Zjednodušeně řečeno, jedná se o mechanicky setrvačník k zachycení kinetické energie během brzdění a její efektivní návrat zpět ke kolům.  Autobus  Flybrid KERS ukládá významný podíl dostupné energie, systém s vysokou účinností přenese efektivně uloženou energii, čímž snižuje zatížení motoru a zvyšuje zrychlení a tím i úsporu paliva a snížení emisí, včetně částic CO2. Čím více a častěji autobus brzdí, tím více vzniká množství kinetické energie na setrvačníku vyrobeného z oceli a uhlíkových vláken.

Torotrak Flybrid KERS 3

Setrvačník Torotrak z oceli a uhlíkových vláken

V rámci rozsáhlého projektu Wrightbus Torotrak byl vyvinutý velmi přesný model možností simulace tras, která umožňuje dopravcům již dopředu stanovit velmi přesný výpočet možných úspor na různých linkách, které mohou využívat systému Flybrid. Teorie přesného výpočtu nákladů a úspor byla vytvořena na základě rozsáhlých testů s množstvím různorodých zkušebních cyklů ve výzkumném centru Millbrook Proving Ground.

Torotrak Flybrid KERS 2

 Jon Hilton, ředitel společnosti Torotrak

„Společně s Millbrook potvrzujeme, že nyní můžeme přesně předpovědět energetické toky do a ze systému. V kombinaci s naším komplexním modelem v reálných provozních podmínkách, jsme nyní schopni poskytnout provozovatelům přesnou předpověď pro úsporu paliva na jejich různých trasách“ ysvětluje Jon Hilton, ředitel společnosti Torotrak.

Jedná se o úplně první autobus, kdy společnost Arriva UK bude využívat systému plně mechanického hybridního autobusu, který bude jezdit na pravidelných linkách ve Velké Británii. Společnost Torotrak deklaruje úspory až ne výší až 15%, návratnost investice po první třetině životnosti vozu a naprosto bezúdržbové provedení schopné fungovat po celou dobu životnosti  a to bez nároků na jakákoliv další školení pro techniky a řidiče.

TOROTRAK

 

Zdeněk Nesveda – BusPress

Zdroj: Torotrak

 

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.