cz  Czech      uk  EN

Nová generace motorů Cummins Euro VI pro autobusy a nákladní automobily

Americká společnost Cummins, která se zabývá výrobou a vývojem motorů pro autobusy, užitková vozidla a technologická stacionární zařízení v globálním světovém měřítku, představila ve svém technickém středisku v Darlingtonu ve Velké Británii dva nové motory nové generace Euro VI modely: ISB4.5 a ISB6.7. pro autobusy a nákladní automobily.

motory Cummins se v Čechách v autobusech poprvé setkáváme ve druhé polovině devadesátých let, kdy byly úspěšně mechanické motory Cummins LTAA 10-325.10  s výkonem 242 kW montovány do  zájezdových autobusů KAROSA HD12 – typ LC 757.1060. V současnosti se  s nimi potkáme takřka na každém kroku,  montují se například  do autobusů Solaris, SOR, Yutong, Troliga a také do  nákladních automobilů Avia.    

Nejnovější ekologické motory Cummins využívají kombinace systémů chlazené recirkulace výfukových plynů (EGR), proměnné geometrie při přeplňování (VGT), následně pak zpracování plynů ve filtru pevných částic (DPF) a závěrečný proces selektivní katolické redukce (SCR).

Formulování  Cu-zeolit se používá k maximalizaci Nox z konverzní účinnosti při nízkých teplotách.  Tato technologie byla vyvinuta na základě zkušeností  již s motory  Euro IV a Euro V  US EPA v roce 2010, podobně  jako nonroad EU Stage III B a IV.  Je pravděpodobné, že to je již poslední krok při snížování  emisí NOx a PM , vzhledem k tomu, že bylo již dosaženo 99% snížení do dnešního dne, a to hlavně díky aktivnímu vývoji Cummins, který probíhá od roku 1990.

Dodržení m limitů pro obsažené množství pevných částic Euro VI, se dnes řídí všichni výrobci a využívají technologie filtrace pevných částic (DPF). Motory Euro VI obsahují  řadu dalších nových funkcí , které kladou na výrobce vysoké nároky při vývoji.   Stacionární cyklus (WHTC a WHSC)  je testování, které se zaměřuje na  zkoušky při nižších otáčkách a zatížení a snaží se  udržet provozní efektivitu zpracování výfukových plynů, s účinností úzce souvisí  tepelné řízení systému, uvádí Cummins .  EU je zavedení přenosných systémů pro měření a testování emisí u vozidel v provozu.  Motory nesmí překročit 1,5 násobek laboratorní úrovně emisí po dobu 7 let nebo 700.000 km.   Při testování  v provozu budou zavedeny přísnější předpisy  diagnostickým systémem (OBD).  Nové OBD limity Euro VI budou postupně zavedeny v letech  2013-2015.

Motory Cummins ISB4.5. jsou  k dispozici s výkonem  až  210 koní pro nákladní  automobily  a 200 koní pro autobusy.  Nový 4,5 l, 4-válcový motor poskytuje maximální točivý moment 760 Nm.  Kompozitní materiály jsou použity pro komponenty, jako jsou například ventilové víko a olejová vana pro snížení hmotnosti a hluku.  Nový motor má o 10% nižší hmotnost ve srovnání s původním motorem, přestože obsahuje nové technologie pro chlazené recirkulace výfukových plynů VGT. Vyrovnaný je také poměr snížení spotřeby paliva a močoviny (AdBlue) v porovnání s identickými motory Euro V o 2-3% u  AdBlue a 5-6% u nafty.

Motory Cummins Euro VI používají uzavřené odvětrávání klikové skříně (CCV) systémy, jako blow-plyny jsou zahrnuty také v měření emisí.  ISB4.5 používá patentovaný systém,  který je integrován do vačkového hřídele bez potřeby údržby.

Motor Cummins  ISB6.7. 6,7 l, 6 válcový motor dosahuje výkonu  až k 310 koní pro nákladní automobily  a  280 koní pro autobusy,  při maximálním točivém  momentu  1100 Nm.

Tato nejnovější verze motoru navazuje na tradici motorů B5.9 a ISB e 6,7 l, přidáním EPA 2010 technologie chlazené recirkulace výfukových plynů s přeplňováním turbodmychadlem s proměnnou geometrií.  VGT může zároveň také fungovat jako výfuková brzda. Motor je dále vybaven novým, na bázi nanotechnologie filtračním zařízením, palivového systému, pro odstranění až 98,7% všech částic na úrovni 4 mikronů.

Zdroj: Cummins

VIDEO CUMMINS:


Komentáře uzavřeny.