cz  Czech      uk  EN

Německo vybuduje zkušební elektrifikovanou dálnici pro kamiony

Po zkušebním provozu ve Švédsku se také Německo dočká své první elektrifikované dálnice (foto: Siemens)

Po zkušebním provozu ve Švédsku se také Německo dočká své první elektrifikované dálnice (foto: Siemens)

 

Po zkušebním provozu ve Švédsku se také Německo dočká své první elektrifikované dálnice pro kamiony. Na základě smlouvy mezi spolkovým státem Hesensko a společností Siemens jako dodavatelem bude její desetikilometrový úsek zprovozněn do konce roku 2018.

Na základě uvedené smlouvy vybaví Siemens úsek spolkové dálnice A5 mezi křížením Zeppelinheim/Cargo City Süd u letiště Frankfurt nad Mohanem a křížením Darmstadt/Weiterstadt infrastrukturou systému eHighway pro napájení elektrických kamionů pomocí speciálních pantografů (viz foto).

Technologie pro tento systém umožňuje nákladním vozidlům vybaveným „chytrým pantografem“ se plynule připojit k elektrickému vedení a zase odpojit. Detekují-li senzory umístěné na kamionu vedení, pantografový sběrač proudu se připojí na vedení a od tohoto okamžiku jede kamion pouze na elektřinu. Pantograf je vybaven speciálním monitorovacím systémem, který ho neustále drží ve stabilní poloze vůči vedení. Samotné připojení k vedení neovlivňuje jízdní vlastnosti vozu, řidič je stále schopný zatáčet, libovolně přibrzďovat či manévrovat na silnici.

Druhým důležitým technickým prvkem eHighway je sériový hybridní pohon pro kamiony, kdy diesel-generátor vyrábí elektřinu pro hnací elektromotor. Kamiony vybavené touto technologií využívají na úseku se svrchním napájecím systémem plně elektrický pohon, při němž dosahují rychlosti až 90 kilometrů v hodině. Při opuštění napájeného úseku dochází k odpojení sběrače a přepnutí na diesel-hybridní pohon. Vše probíhá plně automaticky bez zásahu řidiče.

Předpokládá se, že využití eHighway ušetří polovinu spotřebované energie oproti tradičním spalovacím motorům.

Vybudování infrastruktury pro první eHighway v Německu je součástí projektu „Electrified, innovative heavy freight transport on autobahns“ (ELISA), neboli „elektrifikovaná inovativní těžká nákladní doprava na dálnicích“ německého Spolkového ministerstva životního prostředí, ochrany přírody, výstavby a jaderné bezpečnosti (BMUB). Tento projekt řídí organizace Hessen Mobil, která je zodpovědná za silnice a řízení dopravy v Hesensku.

Cílem projektu je prověřit provoz svrchního napájecího systému na veřejné dálnici s běžným provozem v reálných každodenních podmínkách za různého počasí a okolních teplot a to nejen z pohledu ekologických přínosů, ale i ekonomické životaschopnosti.

redakce Proelektrotechniky.cz

 

Stálá rubrika proelektrotechniky cz na portálu BusPress

 

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

1. autobusový veľtrh na Slovensku  5.6. – 7.6. 2018

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

 

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

 

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

 

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.