cz  Czech      uk  EN

Největšího zařízení pro výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů na světě

69-schema

Energiepark Mainz – největší projekt „power-to-gas“ zahájil provoz.

Po roce výstavby byl na začátku července 2015 v německém Mainzu oficiálně zahájen provoz Energiepark Mainz, největšího zařízení pro výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů na světě. Cílem projektu je vývoj a testování zařízení tohoto typu, které umožňuje lépe pracovat s obnovitelnými zdroji energie v elektroenergetické síti.

Fungování systému „power-to-gas“ ve „vodíkové ekonomice“ ukazuje schéma na obrázku.

V rámci projektu Energiepark Mainz je využívána energie větrných elektráren, dosahujících maximálního výkonu 6 MW. S její pomocí je ve třech elektrolyzérech od společnosti Siemens, využívajících technologii protonvýměnné membrány (PEM), vyráběn z vody čistý vodík. Každý z elektrolyzérů má maximální výkon 2 MW, což je dosud největší výkon u elektrolyzérů tohoto typu na světě – zařízení s PEM membránou se dosud využívala pro výkony řádově nižší.

Vodík je stlačován pomocí ionického kompresoru od společnosti Linde. Na rozdíl od běžných pístových kompresorů používá tato technologie válce naplněné iontovými tekutými solemi, které se nevypařují a nemísí s vodíkem, eliminují mechanické opotřebení a problémy s těsněním uvnitř válce. To vede k vyšší energetické efektivnosti plnění a spolu se sofistikovaným bezpečnostním systémem a dálkovou diagnostikou zajišťuje rovněž tichý a bezpečný chod.

Zdroj: redakce Proelektrotechniky.cz

Zaujal vás článek? Celý si ho přečtete ZDE

logo proelektrotecniky OK

 Reklama na BusPressu – klíč k úspěchu

m

dekra_skola-MM

 

Komentáře uzavřeny.