cz  Czech      uk  EN

Na Slovensku se pošta rozváží elektromobily

Greenway 2

Slovenská pošta elektricky je dalším zákazníke služeb Greenway –

Jak je vidět na příkladu Německé pošty, představuje rozvoz poštovních zásilek významnou příležitost k využití elektrických užitkových vozidel. Nepřekvapí proto, že k „elektrifikovaným“ poštám se na jaře 2016 připojila také Slovenská pošta. Při své elektrifikaci jde přitom přesně opačným směrem, než její němečtí kolegové: Zatímco Německá pošta díky akvizici inovativní start-up firmy vyrábí své elektrické dodávky sama, Slovenská pošta nejenže je nevyrábí, ale ani nenakupuje. Místo toho si tyto vozy pronajímá v rámci velmi úspěšného slovenského projektu Greenway.

Hlavním problémem rozšíření elektrických užitkových vozidel ve městech není jejich dojezd na jedno nabití (trasy denního svozu a rozvozu odpovídají běžné kapacitě trakčních baterií), nýbrž vyšší pořizovací cena a také nedostatečný technický a finanční servis, zdaleka ne tak rozvinutý jako u tradičních užitkových vozidel. Na tuto situaci zareagoval v roce 2012 již zmíněný slovenský projekt Greenway, fungující na následujícím principu: Za paušál získá uživatel dlouhodobý pronájem elektromobilu včetně veškerého servisu – instalace dobíjecí infrastruktury ve firmě, možnost výměny baterií na stanicích Greenway, náklady na elektrickou energii nutnou k dobíjení, vyškolení řidičů, výměnu pneumatik nebo třeba pojištění. V případě poruchy klient může využít náhradní vozidlo.

Slovenská pošta využívá od března 2016 čtyři elektrická užitková vozidla Greenway typu eVan k3 ve svých pobočkách v Bratislavě a Banské Bystrici. Předpokládá se, že každá z dodávek Greenway by u Slovenské pošty měla v průměru ročně najezdit 40 tisíc km. Jak uvádí server energia.sk s odvoláním na zveřejněné smlouvy, zaplatí pošta za pronájem jednoho užitkového elektromobilu měsíční paušál 1307 €, tedy cca 35 300 Kč (bez DPH).

Greenway 1

Citroën Jumper electric, foto: Greenway

Základem konstrukce eVan k3 je 3,5t užitkový vůz Citroën Jumper, přestavěný českou firmou EVC Group na elektrický pohon se 158kW synchronním trakčním elektromotorem a Lithium-iontovými bateriemi. Užitkový elektromobil eVan k3 je dodáván v několika verzích s nosností od 1320 kg do 1595 kg nákladu, objemu ložného prostoru od 7 do 16 metrů krychlových a s trakčními bateriemi o kapacitě 38 kWh nebo 59 kWh. Kombinací těchto možností tak škála dojezdu na jedno nabití baterií sahá od 120 do 220 km. Zákazník si může vybrat podle toho, zda preferuje nosnost nebo dojezd. Slovenská pošta využívá právě model s maximálním 220km dojezdem, s ohledem na charakter většiny poštovních zásilek.

Nabíjet je lze střídavým napětím zásuvkou typu Mennekes nebo na vyžádání také stejnosměrným napětím se standardem CCS (Combo). Nabití na plnou kapacitu trvá 4,5 hodiny u 38kWh baterií, resp. 7 hodin u 59kWh baterií. Baterie lze také vyměnit ve výměnných stanicích Greenway. Celý proces trvá cca 4 – 7 minut.

Greenway předpokládá, že spolupráce se Slovenskou poštou se do budoucna dále rozroste.

S vozidly Greenway se lze setkat nejen na Slovensku, ale i jinde v Evropě, například v rakouském Grazu (Štýrském Hradci), kde je součástí iniciativy „E-Logistik in Graz“.

Redakce proelektrotechniky cz

logo proelektrotecniky OK

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.