cz  Czech      uk  EN

Britská vláda podporuje dotacemi elektromobily včetně palivočlánkových

DSC_4573

Tak jako většina evropských zemí podporuje i vláda Velké Británie rozvoj elektromobility v individuální dopravě investičními dotacemi. První takovýto dotační program byl vyhlášen v roce 2011 a jeho výsledkem byl nákup 50 tisíc nízkoemisních vozidel. Protože jeho platnost vyprší v únoru 2016, bylo v prosinci 2015 vyhlášeno jeho prodloužení do března 2018.

Podle tohoto schématu může každý, kdo chce koupit automobil s elektrickým pohonem, získat dotaci až 4 500 liber, tj. cca 160 000 Kč. Dotační schéma je přitom odstupňováno do dvou sazeb podle dojezdu vozidla na lokálně zcela bezemisní, tedy plně elektrický pohon:

Vozidla s bezemisním dojezdem více než 70 mil (cca 110 km), včetně palivočlánkových automobilů, získají dotaci v této plné výši.

Naproti tomu automobily s kratším bezemisním dojezdem, což jsou zpravidla hybridní vozidla, získají sníženou dotaci ve výši 2 500 liber, tedy cca 89 000 Kč. Pokud pořizovací cena takového vozidla převyšuje 60 000 liber (cca 2,1 mil. Kč), na dotaci nemá nárok vůbec. Britská vláda se tímto způsobem jistí proti dotování luxusních hybridních vozidel, jejichž cena neodpovídá ekologickému přínosu.

Předpokládá se, že takto nastavený dotační program by v nadcházejícím období mělo využít cca 100 tisíc zájemců o bezemisní vozidla.

Kromě toho, jako součást tohoto aktualizovaného dotačního schématu, mohou zájemci o instalaci domácí nabíjecí stanice získat k tomuto účelu dotaci ve výši 500 liber (cca 18 000 Kč). V britských podmínkách to představuje cca polovinu nákladů na instalaci takovéto stanice.

Toto dotační schéma je součástí britského vládního programu pro stimulaci nákupu nízkoemisních vozidel, na který je ze státního rozpočtu vyčleněno celkem 400 mil. liber (cca 14,2 mld. Kč). V období do roku 2020 by tento rozpočet měl postupně vzrůst až na 600 mil. liber (cca 21,3 mld. Kč), a tím přispět k vládnímu strategickému záměru na konverzi téměř všech osobních a užitkových automobilů na bezemisní pohon do roku 2050.

redakce Proelektrotechniky.cz

ilustrační foto: Zdeněk Nesveda – BusPress

 

logo proelektrotecniky OK

Reklama na Buspressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS VELETRH AUTOBUSŮ – WWW.CZECHBUS.EU

Anvi_Trade

ANVI TRADE PODLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

Logo ISUZU OK

FOR ISUZU CZECH GROUP – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.