cz  Czech      uk  EN

Miliarda korun pro autobusy CNG je připravena!

Praha (24. červenec 2013) – Již v tomto týdnu bude vyhlášena výzva podporující pořízení autobusů na stlačený zemní plyn (CNG) i výstavbu CNG plnicí stanice. Příspěvek z evropských fondů dosahuje cca 1 miliardy Kč. Dotace budou moci využít v Moravskoslezském a Ústeckém kraji a v brněnském regionu. Podle Ministerstva životního prostředí je to jedna z cest, jak zlepšit kvalitu ovzduší v těchto lokalitách.

 „Tento týden by mělo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí vyhlásit výzvu pro nákup nových autobusů v městské hromadné dopravě s pohonem na CNG a i pro výstavbu CNG plnicích stanic,“ říká Zdeněk Prokopec, předseda Asociace NGV. „Jedná se o novou výzvu na alternativní dopravu v hodnotě cca 1 miliardy Kč,“ dodává.

Nejvíce peněz půjde do Moravskoslezského kraje. Největší část dotace chce využít Dopravní podnik Ostrava, který plánuje vyměnit až třetinu svých autobusů na naftu za autobusy na CNG. Nové CNG autobusy pořídí dopravce nejspíše na jaře 2014. Celkem je plánováno pořízení až 100 CNG autobusů. Dotace by mohla pokrýt až 80 procent pořizovací ceny takového autobusu. Dotace budou moci využít i soukromé firmy.

„Dnes u nás jezdí přes 410 CNG autobusů, pokud se ale využije tato dotace, za rok by zde mohlo jezdit i dvakrát tolik CNG autobusů,“ říká Zdeněk Prokopec, předseda Asociace NGV.

Brněnský dopravní podnik již před časem uvedl, že díky drahé naftě zvažuje pořízení CNG autobusů. Podnik vykazuje měsíční ztráty kvůli naftě 1,5 až 2 miliony Kč. Díky CNG by se ušetřilo za palivo a snížila závislost na dodavatelích nafty. CNG je podle dopravního podniku ze současných alternativ nejvyzkoušenější.

„Podrobné informace o chystané dotaci připravujeme ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí. V nejbližší době je zveřejníme na našich stránkách Asociace,“ říká Zdeněk Prokopec, předseda Asociace NGV.

Bez ohledu na dotace chce nové autobusy koupit i Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova. Z celkového počtu nových vozidel by 4 měly být na zemní plyn. Podnik by rád vybudoval i CNG stanici. V současné době zde provozují celkem 29 autobusů.

  CNG Solaris Urbino, MAD Znojmo, foto: PSOTA

Také Znojmo se rozhodlo jít cestou CNG. Znojemská městská autobusová doprava (MAD) má od června nový ekologický autobus. Jedná se o vůz Solaris Urbino 12 CNG. Město Znojmo podpořilo nákup tohoto vozu půlmilionovou dotací a nyní zde pravidelně každý rok pořídí plynový autobus. Postupně se tak obmění zdejší vozový park.

Také v Turnově v letošním roce testovali CNG autobus v rámci MHD. Jednalo se o Iveco Stratos LE na CNG.

V Havířově jezdí CNG autobusy od začátku devadesátých let minulého století, dnes je zde v provozu hlavně na linkách MHD již 30 CNG autobusů a zdejší vozový park je jeden z nejmodernějších. Podnik má také vlastní CNG stanici. V červnu zde přibyly další 2 CNG autobusy a do konce roku přibude minibus a snad i kloubový autobus. Jedná se o 12 metrové Iveco Citelis na zemní plyn, které byly pořízeny pomocí dotace z Regionálního operačního programu.

Na Kladně již několik let jezdí CNG autobusy. ČSAD MHD Kladno nyní nakoupí 12 dalších CNG autobusů, na nákup společnost totiž získala evropské dotace, které činí 40 procent investice. Autobusy se budou uvádět do provozu postupně od tohoto podzimu do jara 2014.

Asociace NGV o. s. – asociace pro podporu využití zemního plynu a biometanu v dopravě (dále jen NGVA) byla založena v srpnu roku 2009 jako nezisková odborná platforma pro podporu implementace a provozu technologií pro využití zemního plynu a biometanu v dopravě. Hlavním cílem je sdružování odborníků a společností v oblasti technologií NGV, ustanovení technologické platformy na úrovni ČR, spoluvytváření metodiky, vzorů a sjednocení norem pro oblast NGV, vytvoření zázemí pro služby výrobcům a uživatelům NGV, posuzování a monitorování projektů v oblasti NGV, včetně jejich financování, národní a mezinárodní spolupráce na společných projektech, výměna know-how, využití fondů EU, grantů a státních dotací pro projekty, školení a osvěta. NGVA je členem NGVA Europe – Evropské asociace NGV, IANGV – International Association for natural gas vehicles prostřednictvím členství v NGVA Europe a dále je členem CzBA – České bioplynové asociace. Členy NGVA jsou například České vysoké učení technické v Praze, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Česká bioplynová asociace, Sdružení automobilového průmyslu, výrobci kompresorů pro CNG, firmy zabývajících se přestavbami aut na pohon CNG, dodavatelé komponentů pro CNG systémy. Za vzájemné spolupráce těchto firem vznikla Strategická výzkumná agenda a Implementační akční plán v oblasti využití zemního plynu a biometanu v dopravě.

Pro více informací kontaktujte Asociaci NGV o.s., pana Zdeňka Prokopce na adrese Kněžskodvorská 2277/26, 37004, České Budějovice, email zprokopec@ngva.cz, tel. +420 602946758, www.ngva.cz

Aktuální dění v oblasti využití CNG v dopravě mapuje server www.cngplus.cz s mapou čerpacích stanic, zkušenostmi uživatelů a poradnou.

 TZ: NGVA

BusPress: O CNG ve veřejné dopravě jsme uveřejnili, klik a jsi tam!

Hlavní výhody CNG oproti benzínovému nebo naftovému pohonu jsou:

  •  úspora až 25% při provozu na naftu, až 50% u benzínu
  •  dlouhodobě garantovaná minimální spotřební daň
  •  od r. 2009 nulová silniční daň pro všechna vozidla CNG do 12 t
  •  nízká nákupní cena – CNG je v dnešní době nejlevnější pohonnou hmotou vůbec.
  • pořizovací cena vozidel obdobná jako u vozidel s naftovým pohonem •čistější alternativa k benzínu, naftě či LPG
  •  nižší hodnoty CO2, NO, pevných částic

Zdroj: Zliner

CNG BUS, foto: Zliner

Komentáře uzavřeny.