cz  Czech      uk  EN

Mercedes – Benz CapaCity v Granadě na Linea de Alta capacidad (LAC)

 

CapaCity Granada 1

Stuttgart / Granada – Linea de Alta capacidad (LAC) Trasa s vysokou kapacitou LAC je to, čemu Španělé říkají naše nová trasa BRT v Granadě. Patnáct zbrisu nových velkokapacitních autobusů Mercedes-Benz CapaCity  je základem pro vysoce výkonný dopravní systém v centru Granady. Dne 29. června 2014 starosta města Granady, José Torres Hurtado, radní pro dopravu, María Telesfora Ruíz Rodríguez, a zástupce provozovatele nového BRT Francisco Gamez, generální Transportes Rober SA slavnostně otevřeli trasu.

Místní veřejná doprava v Granadě je založena na spletité síti autobusových tras, které spojují předměstí s centrem města. Až dosud většina z cest vedla přes „Gran Via de Colon“ středem města. Taková koncentrace autobusových linek v centru města se spoustou křižovatek řízenými semafory dopravu zpomaluje a dochází zde ke konfliktům s chodci a cyklisty. Prvořadým cílem bylo zlepšit dopravní situaci v centru, projektanti města Granada hledali nové dopravní koncepce, které by mohly snížit počet autobusů v centru města a zároveň zvýšit kapacitu přepravy a její průchodnost. Jedním z takových projektů je také koncepce LAC.

CapaCity – moderní, komfortní a velkorysý!

CapaCity Granada 3

Mercedes Benz – CapaCity Granada, foto: Transportes Rober

CapaCity Granada 2

zleva: pan Francisco Gamez, generální ředitel provozovatele Transportes Rober, paní Ana Chai-Jurado, EvoBus Ibérica, pan Francisco Javier Dominguez Martin, Fleet manažer dopravy Transportes Rober, foto: Evobus

 Nová cesta byla pokřtěna na Linea de Alta Capacidad (LAC). Vedle velké kapacity přepravy až 193 cestujících je také důležitý design a prostorové řešení ve stylu metra. Funkčnost a vizuální pojetí  navazuje na sofistikovanost celého projektu včetně dynamického provedení olakování vozidel, které také aktivně přispívá k celkovému modernímu  urbanistickému pojetí. V celkovém kontextu je projekt nesmírně šetrný k ochraně klimatu a k životnímu prostředí. Bus-Way podobný koncept, který byl realizován v roce 2006 ve francouzském  Nantes posloužil také jako vzor a inspirace pro Granadu. Cílem je aby Mercedes-Benz KapaCity přinesl občanům města výhody podobné jako tramvaj, nebo metro a zároveň doprava byla méně nákladná. Pro tento účel autobusové zastávky v na trase LAC byly přebudovány, aby se usnadnilo a zároveň také zrychlilo nastupování

LAC –  přesný, rychlý, spolehlivý

CapaCity Granada 4

BusMetro LAC ve stylu CapaCity – Granada, foto: Transportes Rober

BusMetro LAC ve stylu CapaCity bude jezdit v intervalech 3 – 5 minuti v úsecích přibližně dlouhých 3,4 km. Nová trasa LAC se prakticky vyhne veškeré další dopravě, Gran Via v centru města byla zcela zproštěna veškeré další individuální doprav, včetně cyklistů a chodců, tento úsek nyní využívají výhradně CapaCity. Na křižovatkách řízenými světly je automaticky přednostně umožněn průjezd CapaCity autobusům. Na displejích informačního sytému „Real-Time“ na nově realizovaných zastávkách se aktuálně zobrazují odjezdy a příjezdy autobusů.  Zastávky jsou také vybaveny zařízeními pro odbavení jízdenkami, systém mimo vozidlo má zajistit plynulejší a rychlejší výměnu cestujících. Na cestující v interiéru vozidla čeká příjemné prostředí v zelené a modré zóně k sezení + 2 místa pro invalidní vozíky a kočárky.

 

CapaCity Granada 6

CapaCity Granada, modrá a zelené zóna v interiéru, foto: Transportes Rober

CapaCity Granada 5

Mercedes – Benz CapaCiry pro Francii, foto: EvoBus

Mnoho názvů  – jeden cíl!

Ať už je to na metropolitní autobus v Istanbulu, Bus de haute Niveau de Service (BHNS) ve Štrasburku, Busway v Nantes či Linea de Alta Capacidad (LAC) v Granadě, navzdory všem různým názvům, všechny dopravní systémy mají stejný cíl, vytvoření moderních, autobusových dopravních systémů s vysokým stupněm kapacity přepravených cestujících. V Evropě je průkopníkem Francie, kde tyto systémy jsou úspěšně provozu již mnoho let.

TZ: EvoBus

CapaCity Granada 7

 Mercedes – Benz CapaCity  v Čechách v roce 2011, foto: Zdeněk Nesveda

BusPress – Rubrika autobusy Mercedes – Benz, ZDE

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.