cz  Czech      uk  EN

MAN Truck & Bus – kvalita „made in Ankara“

 

BusLine  MS 8

Výrobní závod MAN v Turecku

V továrně MAN v Ankaře, největším autobusovém výrobním závodě MAN, se produkují městské, zájezdové i linkové autobusy značek MAN a NEOPLAN. Nejmladším členem produktové rodiny je MAN Lion´s Intercity, praktický autobus v rozsáhlém tržním segmentu evropských standardních linkových autobusů. Svoji premiéru oslavil v rámci BusDays v Ankaře. V továrně rozprostírající se na 320 000 m2 je zaměstnáno 1 600 pracovníků. Na výrobě jednoho autobusu MAN Lion´ s Coach L Supreme, s výkonem zhruba 480 k, o celkové délce okolo 14 m, který se stal pojízdným luxusním bytem pro FC Bayern München, se podílelo zhruba 1 000 zaměstnanců. Mezi nimi elektrikáři, montéři, inženýři, lakýrníci, svářeči a další specialisté, například pro polepy.

foto nahoře:  MAN Lion Coach vyrobený v Ankaře pro Mistrovství  světa v hokeji  2015 v Praze   

 Stanoviště produkce autobusů

Vyrábí se sedm vozidel za den – na jedné výrobní lince. Nejdůležitější výrobní kroky: svařený skelet (hrubá stavba) je nejprve přesně proměřován laserem; poté je opatřen v zařízení KTL (katodické ponorné lakování) ochrannou vrstvou proti korozi. Zařízení KTL v Ankaře je nejmodernější ze všech továren MAN v Evropě. V další fázi následuje vnější opláštění skeletu karosérií, potom lakování a montáž mechanických dílů jako je motor, nápravy a skla. Dále přichází na řadu montáž vnitřní výbavy (místo řidiče, sedadla atd.) a dokončení (poslední opravy, vyčištění atd.).

Maximálně možný standard kvality a bezpečnosti výrobků zabezpečují detailní testy kvality během hrubé stavby, KTL, montáže, lakování, dokončování a při testovacích jízdách.

Nová auditní hala, která byla zprovozněna v roce 2014, je vhodná pro všechny typy vozidel. Zkouší se podle standardu VW: s pomocí speciálního osvětlení pro vnější i vnitřní výbavu a dále zostřené kontroly např. vnějších ploch či barvy. Každý týden se zde audituje jeden autobus a pokud je identifikován výrobní nedostatek, je nahlášen a vrácen odpovědnému úseku ke korektuře. Tímto způsobem se může standard kvality neustále zlepšovat.

Výrobní portfolio výrobního závodu v Ankaře

  • MAN Lion’s Intercity
  • MAN Lion’s Regio
  • MAN Lion’s Coach
  • MAN Lion’s City
  • NEOPLAN Skyliner
  • NEOPLAN Cityliner
  • NEOPLAN Jetliner
  • NEOPLAN Tourliner

Historie MAN v Turecku

Historie MAN v Turecku sahá až do konce 19. století. Již v roce 1874 vyvážel MAN do Turecka železnice a nákladní vagóny. Roku 1903 dodal MAN dieselové motory a roku 1910 otevřel své zastoupení v Istanbulu. MAN se stal v Turecku známým také díky zcela jinému projektu: díky stavbě Galatského mostu v Istanbulu v roce 1912. První jeho návrh MAN podal na tureckém ministerstvu námořnictva již v roce 1894. Po vícero zdrženích mohly práce nakonec začít až v létě 1910. Téměř dva roky trvalo, než byl most v jedné k tomu účelu založené loděnici uvnitř Zlatého rohu zhotoven do té míry, že mohl být transportován na svoje místo a v roce 1912 vysvěcen. MAN předvyrobil prvky dvojpatrového plovoucího mostu v německé továrně Gustavburg u Mainz. Postaven byl potom v Istanbulu. Galatský most, ve kterém bylo prostavěno 8 000 tun oceli, se stal symbolem moderního Turecka, z oceli odlité propojení mezi Západem a Východem.

Roku 1966 založil MAN společnost MAN A.S. v Istanbulu – první výrobní závod MAN mimo Německo. O rok později tam MAN zahájil produkci nákladních vozidel a za další rok výrobu autobusů. Vývěsním štítem byl tehdy kapotovaný nákladní vůz od MAN. Třínápravové vozidlo s kapotovanou karoserií, které tehdy sjíždělo v hojném počtu z výrobní linky, bylo červeně lakované a získalo přezdívku „Červený nos“. V roce 1985 MAN přemístil výrobu nákladních vozidel do hlavního města Ankara, kde se již nacházela továrna MAN na motory. Roku 1995 MAN prodal výrobní závod v Istanbulu a koncentroval se na produkci městských a zájezdových autobusů v Ankaře. Výroba nákladních vozidel zde byla nakonec zastavena.

V souvislosti s projektem „Evoluce 2004“ se podařilo zvýšit dosavadní denní produkci čtyř autobusů na osm autobusů za den. V roce 2006 MAN v Turecku vyrobil první autobus na zemní plyn. Dnes je ve městě Ankara v provozu kolem 1 300 autobusů MAN na zemní plyn. Jde o největší flotilu na zemní plyn na světě. Od roku 2010 disponuje MAN Türkiye výzkumným a vývojovým centrem a od roku 2011 největším zařízením pro lakování KTL ze všech evropských produkčních kapacit MAN.

V rámci nového uspořádání a zvyšování efektivity výrobní sítě pro autobusy byla v roce 2014 přemístěna do Ankary výroba autobusů NEOPLAN z továrny v Plauen. Dosavadní továrna NEOPLAN v Plauen získává od května roku 2015 v rámci výrobního svazu novou roli: vznikne tam nové Bus Modification Center (BMC) pro linkové a zájezdové autobusy značek MAN a NEOPLAN.

TZ: MAN Truck & Bus

Podívejte se jak to v Ankaře dělají

1

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

 2

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

3

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

4

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

5

F_EOD_MTB_Bus_Production_Ankara_42

 

MAN

 

 

dekra_skola MM

 


Tagy: 

Komentáře uzavřeny.