cz  Czech      uk  EN

MAN Lion’s City GL CNG je „Bus of the Year 2015“

Bus of the Year 2015 b

Čistý, výkonný a hospodárný: Tyto vlastnosti autobusu MAN Lion’s City GL CNG přesvědčily v letošním Bus Euro Testu evropskou porotu složenou z odborných novinářů. Na plný plyn tento 18,75 metru dlouhý kloubový autobus na zemní plyn předjel konkurenční modely a zajistil si titul „Bus of the Year 2015“. Pohár pro vítěze bude předán v září na veletrhu IAA Nutzfahrzeuge 2014 v Hannoveru.

Pohon na CNG – alternativa, která se vyplatí

Autobus MAN Lion’s City GL CNG poskytuje se svým pohonem na CNG v Euro 6 extrémně nízkoemisní a pro klima příznivé řešení mobility městské dopravy. Kloubový autobus, ať již tankovaný bioplynem či zemním plynem, může být provozován téměř CO2-neutrálně, čímž dosahuje úrovně plně elektrických vozidel. Dokonce i bez použití bioplynu jsou zde emise CO2 o zhruba 17 % nižší než u dieselových vozidel.

Zároveň je zemní plyn jako alternativní zdroj pohonné energie mimořádně hospodárné řešení. Během sledovaného období 10 let ušetří MAN Lion´s City GL CNG ve srovnání s dieselovým autobusem stejné výrobní řady na základě výrazně nižších nákladů na palivo přibližně 15 procent z celkových nákladů životního cyklu autobusu.

Bus of the Year 2015

CNG- kompletní řešení od jedničky na trhu

MAN disponuje po několik desetiletí získávanými zkušenostmi s autobusy na zemní plyn a v této oblasti zastává na trhu vedoucí postavení. Ve spolupráci se společností erdgas mobil GmbH posouvá MAN kupředu nárůst počtu autobusů na zemní plyn a zabezpečení i další rozvoj infrastruktury pro kompletní mobilitu pomocí CNG.

Při tom MAN nenabízí pouze spolehlivé technologie, ale je dobře obeznámen i se záležitostmi údržby a oprav vysokotlakých plynových zařízení. Know-how společnosti MAN se kompetentním způsobem dále předává dle přání vlastním nebo externím servisním týmům zákazníka v rámci školení a tréninků. Kromě toho je po celém světě zajištěno zásobování náhradními díly pro plynové autobusy. Tím je zajištěno bezproblémové provozování autobusů MAN.

Koncepce vnitřního prostoru optimalizující tok cestujících i vysoký komfort

K titulu „Bus of the Year 2015“ dopomohlo autobusu Lion’s City GL CNG i provedení vozidla, které je dimenzováno na linky vnitřních měst s mimořádně vysokým počtem cestujících. 18,75 m dlouhý kloubový autobus s přepravní kapacitou až 142 cestujících má patery dveře s dvojitou šířkou. Tím je garantován optimální tok cestujících a velmi krátké prostoje na zastávkách. Autobus je dále vybaven třemi sklopnými sedačkami, které mohou být blokovány řidičem. Při vysokém počtu cestujících je tak k dispozici více plochy pro stojící pasažéry. Na znehodnocovačích jízdenek mohou být skenovány jízdenky koupené elektronicky pomocí Smartphonů. Kromě toho vozidlo poskytuje připojení k internetu přes volně dostupný WLAN-Hotspot a dále individuálně využitelné obrazovky.

Vnitřní prostor získává body i díky vysoce kvalitním materiálům a inovativnímu osvětlení. Průsvitný kloubový měch, skleněná střešní okna i světelné LED lišty se starají o energeticky efektivní, rovnoměrné a přátelské osvětlení interiéru. Díky osvětlení pomocí LED snižuje autobus odebíraný výkon, a potřebuje tak nižší výkon alternátoru. LED denní svícení v předních světlometech i koncová světla v provedení LED rovněž přispívají k úsporám energie.

TZ: MAN Česká republika

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.