cz  Czech      uk  EN

Lítačka v Praze vyhrála první kolo! 52,5 % hlasů je velmi slušné skóre…

Litacka

Kartou pro MHD se v Praze stala Lítačka. Praha již zná jméno nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu. Podle agentury Kii, s.r.o., která prováděla analýzu názoru občanů, zvítězil původně pracovní název Lítačka. Ostatní návrhy velkou podporu nezískaly. O vzhled karty se postaralo studio Touch Branding.

Název Lítačka od svého představení na konci ledna vyvolal krátkou, ale velice intenzivní diskuzi, která trvala cca týden. Většina zmínek na sociálních sítích a v médiích se objevila během prvního dne. Analýza začala v den představení nového řešení čipové karty pro pražskou hromadnou dopravu. Hodnocena byla síla zmínek, což je hodnota spočítaná z dosahu dané zmínky a jejího úspěchu (lajky, komentáře, interakce a podobně). Název Lítačka vyvolal 52,5 % pozitivních ohlasů, podobného výsledku bylo dosaženo i u tzv. influencerů.

„Na základě analýzy, kterou jsme si nechali vypracovat, zvítězil náš původně pracovní název Lítačka. Vítězství je to sice těsné, ale tento návrh většinu získal. Přeji si, aby novou kartu provázely jen pozitivní ohlasy, neboť pro Prahu znamená nové řešení výraznou úsporu peněz,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová. Náklady na pořízení nového systému na vydávání čipových karet a uvedení Lítačky do provozu byly 1,9 milionu korun. Opencard, kterou Lítačka nahrazuje, přitom ve stejné fázi stála Pražany 165 milionu korun a její celkové náklady přesáhly 1,7 miliardy korun.

Celkem bylo nalezeno 5727 zmínek, které obsahovaly slovo Lítačka nebo další varianty navrhované lidmi. Projekt Lítačka měl na sítích pozitivní ohlasy a sentiment i mezi influencery. Iniciativa vzniku nové karty je vnímána pozitivně. Ke každé variantě názvu se objevovaly důvody, proč je dobrý i proč není vhodný. Každá zmínka byla ručně hodnocena, zda přináší pozitivní, neutrální nebo negativní sentiment (tzv. analýza sentimentu). Nejvíce pozitivních zmínek získala Lítačka (1800 pozitivních zmínek), 3krát více než Tramvajenka (600 pozitivních). Diskuze se vedla primárně na Facebooku (71,6 %), objevovaly se zmínky v médiích (13,4 %) a také byl poměrně silně zastoupený Twitter (11,7 %).

„Nejdůležitější je pro mě fakt, že jsme ušetřili spoustu peněz pro Prahu a zajistili si nezávislost na společnosti EMS. Díky tomu, že se o provoz Lítačky bude starat společnost 100% vlastněná městem, nám nehrozí žádné měsíční paušály, jaké po Praze požaduje EMS,“ uzavřela primátorka Adriana Krnáčová.

O vzhled karty se postaralo studio Touch Branding, které patří mezi tuzemskou špičku ve vytváření takzvaných projektových identit, za což v minulosti získalo i řadu ocenění. Design abstraktně zobrazuje Prahu a její dopravní tepny. Vzhled je jednoduchý, avšak snadno rozpoznatelný a tím pádem i nezměnitelný.

„Od 1. března budou moci Pražané žádat o Lítačku přímo v kartovém centru ve Škodově paláci. Pokud však mají platnou Opencard, po dobu její platnosti se pro ně nic nemění. Až Pražanům skončí platnost jejich Opencard, zažádají o novou kartu, což by stejně museli udělat, a dostanou již novou Lítačku,“doplnil ředitel městské společnosti Operátor ICT Václav Strnad.

TZ: Magistrát hlavního města Prahy

Reklama na BusPressu – klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

 

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.