cz  Czech      uk  EN

Lisabon, město kde mají autobusy přednost!

Lisabon (foto: Eltis.org)

Lisabon (foto: Eltis.org)

 

Opožděné městské autobusy v Lisabonu budou mít přednost na křižovatkách –

Dopravní zácpy i nedisciplinovanost automobilistů jsou v mnoha městech problémem, který v konečném důsledku odrazuje cestující od používání povrchové městské dopravy. Jedním z nich je i portugalské hlavní město Lisabon. Na začátku roku 2018 město přichází se zajímavou odpovědí na tento problém: systém přednostního průjezdu křižovatkami pro zpožděné autobusy MHD.

V Lisabonu bylo v roce 2017 zaznamenáno celkem 1337 situací, kdy motoristé kvůli nesprávnému parkování zablokovali průjezd. Pro městské autobusy to vedlo k celkem 937 hodinám přerušení provozu MHD.

Odpovědí na tento problém je zmíněná přednost na křižovatkách pro opožděné autobusy MHD.

Technickou základnu pro tuto funkci tvoří městský telematický systém GERTRUDE (Gestion Electronique de Règulation en Temps Réel pour l’Urbanisme, tedy elektronické řízení pro městskou regulaci v reálném čase), který se rozvíjí již od roku 1985 a je průběžně inovován. Tento systém nyní soustřeďuje pomocí více než 1400 senzorů v reálném čase data o provozu na silničních komunikacích ve městě.

Opožděný autobus MHD blížící se ke křižovatce bude s pomocí tohoto systému rozpoznán senzorem v dopravní signalizaci. Autobus na základě tohoto vyhodnocení dostane automaticky zelenou, a nemusí tak před křižovatkou zpomalovat, a tím dále ztrácet čas a zvyšovat zpoždění.

Projekt se nejprve bude testovat v okolí velkých náměstí Entrecampos a Marquês de Pombal, dále se předpokládá její rozšíření na dlouhou rušnou třídu Estrada de Benfica.

Projekt je součástí strategie vedení města směrem k čisté mobilitě, kdy je snaha motivovat obyvatele k menší míře využívání soukromých vozidel. Vedení města si je vědomo, že toho nelze dosáhnout bez plnohodnotné alternativy v podobě plně funkční veřejné dopravy. Průzkum mezi občany však ukázal, že občané jako hlavní problém její kvality vnímají nedostatečnou přesnost a pravidelnost. Přednost autobusů na křižovatkách by měla pomoci tento problém řešit.

redakce Smartcityvpraxi.cz

 

 

 

Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 – NITRA

Konferencia „Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 podporí slovenské smart cities

 

.

.

.

 

SMART CITY V PRAXI

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

1. autobusový veľtrh na Slovensku  5.6. – 7.6. 2018

.

 

Autobusy VDL

 

Mercedes – Benz      Setra

 

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

 

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

 

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.