cz  Czech      uk  EN

Letištní autobusy – příležitost pro elektrický pohon

Letiště Brisbane si objednalo 11 elektrobusů (foto: BYD)

Letiště Brisbane si objednalo 11 elektrobusů (foto: BYD)

Přeprava cestujících na letištních plochách je specifickým segmentem přepravního trhu, kde se mohou naplno uplatnit přednosti elektricky poháněných autobusů. Autobusy se zde pohybují po krátkých trasách s častými rozjezdy a zastaveními, a tedy s velmi malou spotřebou energie v důsledku rekuperace. Takto se elektrifikují parky autobusů na velkých letištích. V Evropě je to například Amsterodamský Schipol. Letištní elektrobusy jsou ale úspěšné i na opačné straně zeměkoule, jak ukazuje nový projekt elektrobusů v australském Brisbane z počátku června 2017.

Elektrobusy zde nejsou experimentálními vozidly, ale sériově dodávanými produkty. Jejich výrobcem je specializovaný australský výrobce letištní techniky Carbridge, který dodává své elektrobusy v partnerství s čínským výrobcem BYD.

Letištní elektrobusy Carbridge mají karoserii vyrobenou z odlehčeného leteckého hliníku pro maximální snížení hmotnosti. Elektrobus pohánějí dva 90kW vodou chlazené trakční elektromotory s permanentními magnety, uložené v nábojích zadních kol.

Jako zásobník energie slouží 324kWh železo-fosfátová trakční baterie BYD, rozložená do dvou boxů na střeše a u motorového prostoru. Baterie jsou paralelně propojeny při celkovém napětí 400 V DC.

Tyto elektrobusy pojmou 70 cestujících a díky výše uvedenému specifickému režimu letištní přepravy vystačí baterie na ujetí cca 500 km, což znamená v průměru až 100 letištních transferů.

Elektrobusy jsou doplněny užitečnými moderními technologiemi. Patří k nim například hlášení příští zastávky na základě polohy vozidla zjištěné podle GPS nebo sledování řidiče a záznamy jízdy v reálném čase, které umožňují okamžitě identifikovat možné problémy a včas na ně reagovat.

V současné době je v provozu šest těchto elektrobusů na letišti v Sydney (viz foto). Kromě úspory emisí si provozovatelé i cestující pochvalují jejich nehlučný a čistý provoz bez náhodného úniku provozních kapalin na letištní plochu.

Letiště Brisbane si objednalo 11 elektrobusů. Dodávka začne v červenci 2017 a celý park bude v plném provozu v únoru 2018.

redakce Smartcityvpraxi.cz

 

.

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

Chytrá a zdravá doprava ve městech 2017

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.