cz  Czech      uk  EN

jak zvýšit efektivnost využívání elektrické energie u tramvají

U linky 94 bylo zužitkováno 97 % brzdné energie a pouze 3 % přeměněno na teplo v odpornících Foto: CIVITAS)

U linky 94 bylo zužitkováno 97 % brzdné energie a pouze 3 % přeměněno na teplo v odpornících Foto: CIVITAS)

Úspory energie u tramvají: snížení spotřeby pomocných zařízení spíše než zařízení pro rekuperaci

Jedním ze směrů, jak zvýšit efektivnost využívání elektrické energie u tramvají a dalších kolejových vozidel, je snaha o zvýšení rekuperace brzdné energie, například pomocí zásobníků energie nebo inteligentních měníren. Studie bruselského dopravního podniku STIB, jejíž výsledky byly zveřejněny v květnu 2017, nicméně ukazují, že u frekventovaných městských tramvajových systémů je potenciál k další rekuperaci velmi malý a snaha o efektivnější využívání elektrické energie by se měla zaměřit spíše na netrakční spotřebu.

Studie STIB byla prováděna jako součást projektu ELIPTIC v rámci evropské iniciativy CIVITAS a byla založena na velmi důkladných měřeních prováděných na tramvajových linkách č. 7, 19 a 94.

Výsledky měření ukázaly, že většina brzdné energie generované tramvají je ve skutečnosti opětovně využívána a jen velmi malý podíl je mařen v brzdných odporech. Kupříkladu u linky 94 bylo zužitkováno 97 % brzdné energie a pouze 3 % přeměněno na teplo v odpornících. I když by bylo možné pro tuto energii nalézt další využití, potenciál pro celkové snížení spotřeby energie tramvaje je jak patrno velmi malý.

Hlavním důvodem pro tato zjištění je frekventovaný provoz městských tramvají, kdy většina energie rekuperované do trakčního vedení je vzápětí spotřebována jiným vozidlem.

Dalším významným důvodem je relativně vysoká spotřeba energie v pomocných zařízeních. Tato spotřeba činila během letních měsíců cca 40 – 49 % čisté spotřeby energie tramvají a v období se zapnutým topením až 60 %. I ve dnech bez zapnutého topení, ventilace a klimatizace činila netrakční spotřeba kolem 30 % celkové spotřeby energie tramvají.

Závěrem je, že netrakční spotřeba, tedy spotřeba energie v pomocných zařízeních, nabízí větší potenciál k lepšímu hospodaření s energií u tramvají, než snaha o využívání zbývajících několika mála procent brzdné energie mařené v odpornících.

redakce Proelektrotechniky.cz

 

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

Chytrá a zdravá doprava ve městech 2017

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.