cz  Czech      uk  EN

Iveco Magelys, zaslouženě v popředí zájmu dopravců

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ – autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ – autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Iveco Magelys bezpochyby dnes patří mezi nejelegantnější evropské autokary. Po několika letech se opět k Magelysu vracím, abych si vyzkoušel jeho nejnovější verzi, tu, která v loňském roce získala nejprestižnější ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“.

 

Zvítězil přesvědčivě ve velké konkurenci dalších evropských autokarů, porota ocenila mimo jiné také poměr mezi cenou a kvalitou a další schopnosti autokaru s maximální využitelností. Jedná se o mimořádně kvalitní, dobře vybavený autokar za příznivou cenu. Určitě velkou roli v rozhodování poroty hrálo také celkové designové ztvárnění, navržené již před pěti lety a dnes inovované ve velmi nadčasovém duchu.

Autokar, který si zaslouží naší pozornost

Magelys je typickým zástupcem v komfortní turistické třídě, vyráběný v nejpoužívanějších standardních délkách 12,2m a 12,8m. Ve Vysokém Mýtě jsem měl k dispozici na vyzkoušení Magelys PRO v nadstandartní výbavě a dále novinku, autobus vybavený výtahem s možností nakládat invalidní vozíky do speciálně upraveného interiéru. Nyní se s podobnými autobusy budeme určitě potkávat čím dál tím častěji, v některých státech EU začíná totiž platit předpis, který nařizuje mít autobus vybavený zařízením pro naložení vozíků, pokud jezdí na pravidelné dálkové vnitrostátní lince. To platí i pro zahraniční autobusy na území cizího státu, například v Německu. Proto i Iveco Bus přichází nyní s modely, kdy zvedací zařízení bude již zahrnuté do opční výbavy a bude se montovat již přímo ve výrobě. Nový Magelys také standardně disponuje nejmodernějšími bezpečnostními systémy: AEBS – vyspělý systém nouzového brzdění, LDWS – systém varování při opouštění jízdního pruhu, ACC – adaptivní tempomat, ESP – elektronický stabilizační systém, EBS – elektronický brzdný systém.  Jedním z aspektů, proč se stal autokarem roku je patrně i to, že byl jediným nominovaným autobusem, který využívá technologii SCR (selektivní katalytickou redukci) – HI-SCR bez nutnosti kombinace s EGR (recirkulace spalin), pro dosažení emisní normy Euro 6.  

Magelys, autobus, který nám dozrál…

Od počátku roku 2012, kdy jsem o Magelysu napsal úplně poprvé zprávu, „Magelys Pro, ještě lepší než jsme mysleli“, doznal tento autobus ještě mnoha výrazných vylepšení, zkrátka dozrál, jak po stránce technické, tak i estetické.  Výrobce, společnost IVECO Bus, nabízí v současnosti Magelys ve třech verzích s různým stupněm výbavy. Magelys LINE je určený především pro běžnou linkovou, regionální, celostátní i mezinárodní dopravu, ale je velmi dobře použitelný i na turistické výlety nebo na dopravu zájmových a sportovních organizací. Model PRO je určený pro turistickou dopravu a nejvyšší prémiová třída LOUNGE je luxusní, nejlépe vybavená verze pro náročnou klientelu.

Oblíbenost Magelysu se dá přičíst mimo jiné také mimořádně atraktivnímu líbivému designu. V Iveco vsadili správně na oblé čisté tvary. Dívejte se na Magelys pozorně, vidíte, že je oblý ze všech stran, ale i ve všech detailech. Ty tvary jsou skutečné příjemné nejen na pohled, ale i na dotek a možná nám i trochu v něčem připomínají naše legendární „ertéočko“.  Zaručeně vás osloví i nový facelift a také mimořádně povedené estetické ztvárnění zadního panelu. V přední masce vynikají sdružené přední světlomety nové generace v inovativním efektním designu s LED technologií s možností vybavení xenonovými světly. Výrobce u nich deklaruje až pětkrát vyšší životnost a až o 70% nižší spotřebu energie. Magelys na střeše nemá jako obvykle klimatizační jednotku, což ještě víc podtrhuje čistotu tvarů, a z praktického hlediska snižuje světlou výšku. Nepřehlédnutelné je hodně vypouklé, panoramatické čelní sklo, plynule přecházející až do střechy. Takový tvar zlepšuje aerodynamické vlastnosti a také řidiči zvětšuje zorné pole. Oblé tvary jsou dlouho přetrvávajícím trendem a návrháři se při vyvíjení autobusových karoserií k němu stále vracejí i z praktického hlediska pro dosažení lepších aerodynamických vlastností. U Magelysu se potvrzuje pravidlo, že někdy méně znamená více, žádné hrany, žádné přebytečné lišty, vše lícuje a plynule splývá v „oblých“ již zmiňovaných křivkách. Zaměřte se na snímky, které jsem pořídil v Litomyšli na autobusovém nádraží, dáte mi za pravdu, že Magelys je tvarově originální.  

K celkovému komfortu přispívá praktické otevírání zavazadlových prostor ve svislé ose, které se obsluhuje lehce a jednoduše, dobře těsní a mechanismus otevírání nezabírá místo. Podle vnitřního uspořádání může objem prostoru pro zavazadla dosáhnout až 11,8 mᶾ (záleží na tom, zda je ve výbavě toaleta a ložnice pro řidiče). Také se mi líbí jednoduchý, lehce ovladatelný systém zámků pro snímání plastických krytů podběhů a některých vík u technologických schránek na bocích.        

Moderní interiér příjemný pro cestování

Čím vás Magelys určitě zaujme je interiér, i tady se konstruktéři snažili najít neotřelá řešení, jako je například netypické boční panoramatické prosklení stropních partií nebo netradiční nápadité uchycení zavazadlových polic. Je to mnoho detailů, které dělají Magelys v mnoha ohledech výjimečným, originálním a odlišujícím se od nudných standardů.  V modelu PRO, ve kterém jsem se projížděl i v okolí Vysokého Mýta, byla výjimečně pohodlná sedadla, v provedení tmavá, skoro černá kůže, kombinovaná s látkou.  Zajímavostí na nich jsou chlopně po okrajích opěradel, které dobře vyplňují zádové partie a dobře stavitelné hlavové opěrky, což v autobusech také není úplně obvyklé. IVECO při stavbě karoserii využívá monolitických dílů, jako jsou například obě schodiště nebo kabina toalety, oblé tvary nejen dobře vypadají, ale usnadňují také jejich údržbu. Příjemnou atmosféru navozuje nepřímé osvětlení v kombinaci s teplými tóny obkladu stěn a stropu.            

Výhodný servis i dostupnost dílů

Majitelé Magelysu v Česku mají jednu velkou výhodu, značka autobusů IVECO je u nás nejrozšířenější s celoplošným pokrytím značkové servisní sítě a s dostupnými náhradními díly, které jsou mnohdy shodné s nejrozšířenějším modelem Crossway, který se vyrábí ve Vysokém Mýtě.

Jak se jezdí s Magelysem

Přiznám se, že mými oblíbenými autobusy jsou autobusy klasické standardní délky 12m. Proto mně vyhovuje i Magelys, je to typ obratného a dobře ovladatelného autobusu. Vyzkoušel jsem ho na silnicích v okolí Vysokého Mýta. Sympatické je již samotné pracoviště řidiče, prostorné s množstvím praktických odkládacích míst, na telefon, brýle, kávu, láhev s vodou, doklady a další. Přínosem byla pro mě jízda s robotizovanou převodovkou ZF 12 AS 200I, rychle jsem si přivyknul, jízda s ní je příjemná i díky dobrému nastavení a optimální synchronizaci s motorem, přeřazování je plynulé, takřka neznatelné. Přeplňovaný vznětový řadový šestiválec Cursor 9 o objemu pouhých 8,7 litru s výkonem 294 kW (400 koní) a točivým momentem 1700 Nm lehce zdolává veškerá stoupání a rozjezdy s ním jsou dynamické. Pokud bych chtěl shrnout jízdní vlastnosti Magelysu v jedné větě, je to přesně to, co očekávám od turistického autobusu ve standardním rozměru, jednoduchá ovladatelnost, příjemný bezpečný pocit i při svižném projíždění zatáček, dostatečný výkon, nízký hluk přenášející se do kabiny, ale hlavně mimořádně pohodlné a komfortní pracoviště řidiče, které mně jednoznačně vyhovuje. Dobře je však také nastavené pérování, kdy oceňuji, jak i při vyšší rychlostí autobus dobře kopíruje profil vozovky („tak jako had“).

Dobře tvarově je navržený přístrojový panel s logickým uspořádáním ovladačů, kde se počítá s tím, aby na některé z nich měl přístup případně i stevard nebo druhý řidič. Jsou to detaily, které zpříjemňují práci posádce. Malý volant s příjemným koženým potahem a základními ovladači dobře padne do ruky. Co posádky určitě také ocení na dálkových cestách je prostorná komfortní ložnice s možností samostatného temperování a větrání. Zaměřuji se na detaily a jízdu si vychutnávám, určitě bych se rád potkal i s někým, kdo s Magelysem jezdí pravidelně a má s ním více zkušeností.

Doprava invalidních vozíků v autokarech Magelys

Druhý autobus, který byl k dispozici, byl zajímavý výtahem pro invalidní vozíky a u IVECO jsem měl možnost si zařízení vyzkoušet úplně poprvé. Jedná se o automatický systém dobře skladného kazetového výtahu, který zabere velmi malý prostor. Jeho ovládání je naprosto jednoduchou záležitostí, jak je patrné z uveřejněných snímků. Překvapilo mě dobré řešení jednoduchého kotvení vozíků uvnitř, na podlaze autobusu. Mam pocit, že je to jeden z nejlepších a nejjednodušších systémů, které jsem dosud měl možnost vidět.

Slovo na závěr

Neočekával jsem zázrak, ale optimální turistický autobus pro českého dopravce. Mohu potvrdit jen to, co již přede mnou vyslovila odborná porota, která poslala Magelys na první prestižní příčku v roce 2016. Všeobecně dobře využitelný turistický autobus s dobře nastaveným poměrem kvalita – cena a s mimořádně dobře ztvárněným designem, bezpečný, ekologický, s vysokou přidanou hodnotou v podobě maximální využitelnosti.  
 

Zdeněk Nesveda

 

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ - autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ – autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

.

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ - autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ – autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ - autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ – autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ - autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ – autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ - autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ – autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ - autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ – autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ - autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ – autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

.

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ - autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ – autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

.

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ - autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ – autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ - autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ – autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ - autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ – autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ - autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ – autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ - autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ – autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ - autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

Iveco Magelys Pro, držitel ocenění „COACH OF THE YEAR 2016“ – autokar s nezaměnitelným designem (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Iveco Magelys uzpůsobený pro přepravu tělesně postižené cestující na vozíku

 

Názorná ukázka jednoduché manipulace s výtahem – plošinou a ukotvení invalidních vozíků. Instruktáž David Salášek z Iveco Bus (foto: Zdeněk Nesveda)

Názorná ukázka jednoduché manipulace s výtahem – plošinou a ukotvení invalidních vozíků. Instruktáž David Salášek z Iveco Bus (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Názorná ukázka jednoduché manipulace s výtahem – plošinou a ukotvení invalidních vozíků. Instruktáž David Salášek z Iveco Bus (foto: Zdeněk Nesveda)

Názorná ukázka jednoduché manipulace s výtahem – plošinou a ukotvení invalidních vozíků. Instruktáž David Salášek z Iveco Bus (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Názorná ukázka jednoduché manipulace s výtahem – plošinou a ukotvení invalidních vozíků. Instruktáž David Salášek z Iveco Bus (foto: Zdeněk Nesveda)

Názorná ukázka jednoduché manipulace s výtahem – plošinou a ukotvení invalidních vozíků. Instruktáž David Salášek z Iveco Bus (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Názorná ukázka jednoduché manipulace s výtahem – plošinou a ukotvení invalidních vozíků. Instruktáž David Salášek z Iveco Bus (foto: Zdeněk Nesveda)

Názorná ukázka jednoduché manipulace s výtahem – plošinou a ukotvení invalidních vozíků. Instruktáž David Salášek z Iveco Bus (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Názorná ukázka jednoduché manipulace s výtahem – plošinou a ukotvení invalidních vozíků. Instruktáž David Salášek z Iveco Bus (foto: Zdeněk Nesveda)

Názorná ukázka jednoduché manipulace s výtahem – plošinou a ukotvení invalidních vozíků. Instruktáž David Salášek z Iveco Bus (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Názorná ukázka jednoduché manipulace s výtahem – plošinou a ukotvení invalidních vozíků. Instruktáž David Salášek z Iveco Bus (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Názorná ukázka jednoduché manipulace s výtahem – plošinou a ukotvení invalidních vozíků. Instruktáž David Salášek z Iveco Bus (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Názorná ukázka jednoduché manipulace s výtahem – plošinou a ukotvení invalidních vozíků. Instruktáž David Salášek z Iveco Bus (foto: Zdeněk Nesveda)

Názorná ukázka jednoduché manipulace s výtahem – plošinou a ukotvení invalidních vozíků. Instruktáž David Salášek z Iveco Bus (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Názorná ukázka jednoduché manipulace s výtahem – plošinou a ukotvení invalidních vozíků. Instruktáž David Salášek z Iveco Bus (foto: Zdeněk Nesveda)

Názorná ukázka jednoduché manipulace s výtahem – plošinou a ukotvení invalidních vozíků. Instruktáž David Salášek z Iveco Bus (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Názorná ukázka jednoduché manipulace s výtahem – plošinou a ukotvení invalidních vozíků. Instruktáž David Salášek z Iveco Bus (foto: Zdeněk Nesveda)

Názorná ukázka jednoduché manipulace s výtahem – plošinou a ukotvení invalidních vozíků. Instruktáž David Salášek z Iveco Bus (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Názorná ukázka jednoduché manipulace s výtahem – plošinou a ukotvení invalidních vozíků. Instruktáž David Salášek z Iveco Bus (foto: Zdeněk Nesveda)

Názorná ukázka jednoduché manipulace s výtahem – plošinou a ukotvení invalidních vozíků. Instruktáž David Salášek z Iveco Bus (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Stálá rubrika Iveco Bus na portálu BusPress, čtěte zde…

 

 

http://www.iveco.com/czech/produkty/pages/iveco-bus.aspx

 

 
 

 

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

1. autobusový veľtrh na Slovensku  5.6. – 7.6. 2018

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

 

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

 

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

 

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

 

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.