cz  Czech      uk  EN

Magelys Pro, ještě lepší než jsme mysleli

Magelys 4

Iveco Magelys Pro

je čerstvým přírůstkem v rodině Irisbusu, který zcela určitě nezapře svůj původ. Nápadité provedení a zajímavé originální řešení karosérie obdivovali již návštěvníci  na podzimním veletrhu  CZECHBUS, kde se poprvé v Čechách nový Magelys Pro představil. Vhodně doplňuje širokou produktovou řadu autobusů Iveco o zajímavý víceúčelový turistický autobus.

Magelys 16

Magelys Pro, foto: Zdeněk Nesveda 

 Exteriér

Na první pohled vás určitě upoutá výrazně vypouklé čelní sklo, které plynule zasahuje až do konstrukce střechy. Panoramatické okno zajišťuje dobrý výhled nejen řidiči, ale také cestujícím, kteří sedí nad ním. Magelys je jednoznačně jiný…  Tvar „vajíčka“ předního panelu dodává autobusu originální osobitý vzhled.  Celkový dobrý dojem dotváří nápadné šikmooké uspořádání předních bi – xenonových a led světlometů.  Je to typický příklad toho, když navržené estetické prvky jsou zároveň také funkční.  Zajímavé je bezpochyby i celkové řešení umístění klimatizace v zadních schránách, mřížky nasávání vzduchu jsou nápaditě zabudované v bočních zadních a předních oknech.  Nové uzpůsobení klimatizace zajišťuje rovnoměrné chlazení v celém vnitřním prostoru.  Boční panely jsou zdůrazněné vysokými prosklenými plochami ukončenými až na samé hraně střechy. Víka bočních kufrů se otevírají ve svislé ose podél autobusu.  Díky absenci klimatizační jednotky na střeše získává autobus elegantní, naprosto čisté linie. Zajímavé je zaoblení zadního okna zabudovaného do profilovaného panelu s výstupkem pro kameru. Zadní část autobusu je také velmi nápadná svým estetickým ztvárněním, doplněná ne příliš výraznými, malými kulatými světly.

Magelys 15

Magelys Pro, foto: Zdeněk Nesveda

Interiér

Příjemné je množství přirozeného světla díky částečnému prosklení střechy. Netradiční je také konstrukce odkládacích polic pro cestující a kanálu větrání s individuálním osvětlením, aby nebránila přístupu světla. Výrobce opět vsadil na celkově příjemný účelný interiér. Měli jsme možnost si vyzkoušet autobus v základní verzi, bez toalety a spací kabiny pro řidiče. Sedadla jsou bohatě čalouněná, měkká, určitě pohodlná i při cestování na delší vzdálenosti. Všechna jsou vybavena trnoži na nohy a malým košem na odpadky, samozřejmě i polohováním. Námi zkoušená verze třináctimetrového autobusu měla 57 míst.  Za povšimnutí určitě také stojí vstupní schody u předních i zadních dveří vyrobené z monolitického plastu, který usnadňuje jejich údržbu. Naprostou samozřejmostí je také kvalitní audio vizuální vybavení včetně sklopných devatenáctipalcových monitorů, digitálních hodin a individuálních výdechů klimatizace, větrání a led osvětlení nad každým sedadlem.

Magelys 2

 Magelys Pro, foto: Zdeněk Nesveda

Pracoviště řidiče

I tady se projevuje jednotná koncepce oblých tvarů, zaoblený přední panel je uzpůsobený tak, že si zde neodložíte nic, co sem nepatří. Řidič i stevard zde mají však dostatek samostatných odkládacích prostorů a schránek. Ergonomie ovládacích prvků je uzpůsobena s velkým přehledem do třech samostatných zón, aby vše podstatné bylo v dosahu. Vlevo jsou umístěny příkazové prvky, vpravo ovládací – dveře, klimatizace, topení, audio video, navigace a některé další. Na přístrojové desce dominuje rozměrný LCD displej na kterém se zobrazují důležité funkce pro kontrolu jednotlivých agregátů a jejich ovládání.  Část ovládacích prvků je také integrovaná do multifunkčního volantu. Vpravo v zorném poli řidiče je obrazovka napojena na kamerový systém, který řidiči umožňuje vidět za vozidlo, na zadní schody i za sebe do prostoru v autobusu. Veškeré další vybavení je na vyšší standardní úrovni, jakou očekáváme u této kategorie vyspělých autokarů.

 

Magelys 11

 Magelys Pro, foto: Zdeněk Nesveda

 Jízda

Řízení bylo příjemným zážitkem i se slabším desetilitrovým motorem Cursor 10 Euro 5  EEVs výkonem 280 kW. Šestistupňová převodovka ZF 6S 1600 s manuálním řazením nám přináší maximální pocit sounáležitosti při ovládání vozidla. Jízdu jsme si skutečně vychutnali, častým řazením jsme se snažili udržet otáčky motoru v optimální hladině největšího výkonu. Řazení je krátké, přesné, rychlé. Autobus citlivě reaguje, při sešlápnutí plynu dynamicky zrychluje, jízda s Magelysem je zkrátka požitek. Autobus zkoušíme na rozlehlém parkovišti nákupního centra, následně pak na dálnici D8 a po cestě do hotelu v pražských ulicích. Líbí se nám kultivovaný zvuk motoru s nízkou hranicí vnitřního hluku. Brzdy jsou standardně účinné za mohutné podpory integrovaného kapalinového retardéru, který na sebe přebírá většinu brzdného účinku.  Co nás ovšem nadchlo, je velký rejd. Otáčení není proto žádný problém při asistenci kamer a velkých zrcadel je to „šup, šup “. Autobus je vybaven maximálním bezpečnostním komfortem, systémy ABS/ASR, EBS/ESP. Úroveň vybavení autobusů si dnes s ničím nezadá, naopak někdy předčí svojí vyspělostí i luxusní osobní vozy.

Magelys 5

 Magelys Pro, foto: Zdeněk Nesveda

 Na závěr

Dovedeme si dobře představit tento autobus u dopravců nasazený na meziměstských linkách na střední a dlouhé trasy, ale určitě je dobře použitelný i na zájezdovou dopravu. Snahou bylo vytvořit autobus univerzální, s nadčasovým designem, s maximálním komfortem pro cestující i posádku, a to se bezezbytku určitě podařilo. Zkušební autobus IRISBUSU jsme zastihli na testovací jízdě při přestávce v Praze s turisty z Hong Kongu. Autobus byl na cestě z Vídně do Německa s Olomouckou společností JV TOUR.

Text, toto: Zdeněk Nesveda
Green Pear Tip     

VIDEO – Magelys Pro

Komentáře uzavřeny.