cz  Czech      uk  EN

Iveco Bus slaví 120. výročí závodu ve Vysokém Mýtě

DSC_8310

Společnost Iveco Bus uspořádala týden oslav 120. výročí založení výrobního závodu ve Vysokém Mýtě věnovaných zaměstnancům i veřejnosti. Tyto oslavy vyvrcholily ve čtvrtek  4. června, kdy vedení společnosti přivítalo ve Vysokém Mýtě vládní představitele, mezinárodní tisk a zákazníky.

DSC_8326

Oslava 120 let výroby autobusů ve Vysokém Mýtě, foto: Zdeněk Nesveda

Na události byl přítomen Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny České republiky, pan Andrej Babiš, ministr financí, pan Dan Ťok, ministr dopravy, pan Amati Aldo, italský velvyslanec v České republice, a pan Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje.

DSC_8320

Andrej Babiš, ministr financí a Jiří Vaněk, ředitel Iveco Czech Republic, foto: Zdeněk Nesveda

Hosty přivítali Pierre Lahutte, prezident značky Iveco, Sylvain Blaise, ředitel Global Bus v CNH Industrial, a Jiří Vaněk, ředitel Iveco Czech Republic, a. s.

DSC_8327

Hosty přivítali Pierre Lahutte, prezident značky Iveco, foto: Zdeněk Nesveda

DSC_8335 vv

Sylvain Blaise, ředitel Global Bus v CNH Industrial, Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny České republiky a Olivier Inglard, majitel francouzské dopravní společnosti, foto: Zdeněk  Nesveda  

S plochou více než 225 000 m2 a výrobou přes 3 100 vozů ročně je závod ve Vysokém Mýtě hlavním podnikem společnosti Iveco ve střední a východní Evropě a jedním z největších závodů na výrobu autobusů v Evropě. Iveco patří mezi největší zaměstnavatele v České republice: závod ve Vysokém Mýtě má přes 3 100 zaměstnanců a poskytuje práci dalším 1 700 lidem pracujícím pro subdodavatele.

Pierre Lahutte, prezident značky Iveco, na tiskové konferenci pořádané ku příležitosti oslav prohlásil: “Iveco Bus v současnosti přispívá velkým dílem k růstu české ekonomiky. Jen v roce 2014 vyrobil závod ve Vysokém Mýtě 3 288 autobusů, z nichž 94 % bylo určeno pro evropský trh, zvláště pro Francii, následovanou Německem, zeměmi Beneluxu, Slovenskem a Itálií. Jsme velmi hrdí na to, že můžeme oslavit fungování a trvalý růst tohoto závodu, jenž hraje klíčovou roli v ekonomice země, a do něhož společnost Iveco vkládá ty nejdůležitější investice, které společnost může vynaložit: investice do budoucnosti”.

Počátky historie závodu jsou spojeny s řemeslníkem a podnikatelem Josefem Sodomkou

který jej založil ve Vysokém Mýtě roku 1895. V průběhu let se z firmy tohoto vizionářského českého podnikatele stalo jedno z největších center výroby autobusů a na historii ekonomiky této země se podílela pod různými značkami, které během let vznikaly a zanikaly, až po současně reprezentovanou značku Iveco Bus.

DSC_8344

Iveco Bus,  celá produktová řada, foto: Zdeněk Nesveda

Iveco Bus vyrábí ve Vysokém Mýtě autobus Urbanway, který je určen pro veřejnou dopravu v městských oblastech, a autobus Crossway, špičkový vůz pro meziměstské trasy, jenž byl poprvé vyroben právě v českém závodě. Spolehlivost a víceúčelovost tohoto autobusu, vytvořeného pro meziměstskou a školní dopravu, z něj činí nejpoužívanější meziměstský vůz v Evropě. Dosud ho bylo vyrobeno přes 24 000 kusů, z toho 3 200 jen v roce 2014.

DSC_8319

Iveco Bus vyrábí ve Vysokém Mýtě autobus Urbanway, foto: Zdeněk Nesveda

 “Crossway je milníkem v historii závodu ve Vysokém Mýtě,“ připomněl Sylvain Blaise, ředitel Global Bus v CNH Industrial, a zároveň je to vůz, který nejvíce přispěl k dosažení rekordního počtu 120 000 autobusů vyrobených v závodu od jeho založení.”

DSC_8347

Crossway je milníkem v historii závodu ve Vysokém Mýtě,  foto: Zdeněk Nesveda

Sylvain Blaise ve svém projevu rovněž zdůraznil historický odkaz, z něhož společnost Iveco Bus vychází, stejně jako budoucnost značky orientovanou na aspekty výroby, udržitelnou mobilitu a vedoucí postavení v Evropě v oblasti alternativních paliv, zvláště metanu. “Mnohá města v Evropě investují do zemního plynu a hybridního pohonu,“ prohlásil Blaise, „a my tuto chvályhodnou volbu podporujeme nabídkou svých vozů. Iveco a Iveco Bus jsou evropskými lídry v oblasti vozů s pohonem na zemní plyn s více než 25letou zkušeností.“

DSC_8305

Hosté mohli navštívit závod Iveco Bus, foto: Zdeněk Nesveda

 Hosté mohli navštívit závod a zhlédnout prezentaci věnovanou historii společnosti Iveco Bus a jejímu současnému postavení jednoho z největších evropských výrobců v daném odvětví.  Diskuse se poté přesunula směrem k budoucímu rozvoji závodu ve Vysokém Mýtě a důležité roli, kterou závod plní v zaměstnanosti regionu.

DSC_8333

120 let výroby autobusů ve Vysokém Mýtě, foto: Zdeněk Nesveda

Během této akce měli hosté možnost zúčastnit se oficiálního představení Aleše Lopraise, českého automobilového jezdce, který se stal oficiálním členem týmu PETRONAS DE ROOY IVECO, což je dalším potvrzením silného spojení mezi společností Iveco a Českou republikou. Při představení jezdce pan Lahutte řekl: “Ode dneška bude Aleš po celém světě závodit v barvách Iveca i České republiky a bude se moci spolehnout na fanouškovskou základnu více než 3 100 zaměstnanců, kteří pracují ve Vysokém Mýtě”.

Ales_Loprais

Ode dneška bude Aleš po celém světě závodit v barvách Iveca i České republiky , foto: Iveco

DSC_8286

 PETRONAS DE ROOY IVECO,  foto: Zdeněk Nesveda

Iveco Bus v České republice

Závod ve Vysokém Mýtě je největším výrobním závodem Iveco Bus. Společnost Iveco Czech Republic, a. s., navazuje na dnes již 87letou tradici výroby autobusů v tomto městě. Firma, známá od roku 1948 pod jménem Karosa, se již v druhé polovině čtyřicátých let minulého století orientovala převážně na výrobu autobusů a je spojena s řadou úspěšných a dnes legendárních vozidel. Jedná se o typ 706 RTO, ale i o další řady ŠM, ŠL, ŠD, 700 a 900. Na tyto úspěšné typy navázala vozidla Crossway – nejúspěšnější meziměstský autobus současnosti. Výrobní závod doposud vyrobil více než 24 000 vozidel Crossway. Výroba dále zahrnuje vozidla typu Crossway Low Entry, Line, POP a PRO a Urbanway s různými typy motorů v mnoha výrobních modifikacích vozidel. V tomto roce společnost oslavuje významné jubileum – 120 let od založení firmy Josefem Sodomkou.

DSC_8281

 Škoda 706 RTO CAR,  autobus vyráběný ve Vysokém Mýtě v  50. a 60.  letech, foto: Zdeněk Nesveda

Iveco Bus

 Iveco Bus je značka skupiny CNH Industial N. V., světového lídra v oblasti kapitálového zboží s rozsáhlými průmyslovými zkušenostmi, širokou škálou produktů a celosvětovou působností. Společnost Iveco Bus, která je významným hráčem v oblasti veřejné dopravy a patří mezi největší výrobce autobusů a autokarů v Evropě, navrhuje, vyrábí a prodává široký sortiment vozidel, která splňují veškeré potřeby veřejných i soukromých provozovatelů:

  • školní, meziměstské a turistické autokary,
  • standardní a kloubové městské autobusy, včetně specializovaných verzí Bus Rapid Transit (BRT), s významným postavením v oblasti čistých technologií, jako jsou CNG a hybridy,
  • minibusy pro všechny druhy osobní dopravy,
  • podvozky pro karosářské společnosti.

Iveco Bus zaměstnává více než 5 000 lidí a provozuje dva výrobní závody, jeden v Annonay ve Francii a druhý ve Vysokém Mýtě v České republice. Oba závody získaly v roce 2013 bronzovou medaili World Class Manufacturing (WCM), což je mezinárodní metodika pro řízení výrobních procesů v souladu s nejlepšími standardy po celém světě.

Široká servisní síť Iveco Bus garantuje technickou podporu všude tam, kde jsou vozidla Iveco v provozu.
Další informace o firmě Iveco Bus: www.ivecobus.cz

Další informace o firmě Iveco: www.iveco.cz

Další informace o skupině CNH Industrial: www.cnhindustrial.com

 

 

dekra_skola MM

Komentáře uzavřeny.