cz  Czech      uk  EN

IVECO BUS představuje novou produktovou řadu na výstavě CZECHBUS 2013 v Praze

Iveco Bus je na výstavišti v Praze-Holešovicích představil v české premiéře nejnovější modely Euro VI. Hlavní rysy nové modelové řady se prezentovaly na třech vystavených exponátech:

Urbanway 12 m s motorem Cursor 9 Euro VI

Zcela nový autobus pro dopravu ve městech

Crossway Low Entry City 10,8 m s motorem Tector 7 Euro VI

Univerzální autobus pro městský i meziměstský provoz

Crossway Line 12 m s motorem Tector 7 Euro VI

 Ideální pro přepravu na krátkých a středně dlouhých tratích

IVECO BUS se soustředí na design, výrobu a marketing nových a vysoce výkonných vozidel hromadné dopravy po celém světě. Hlavní hodnoty IVECO BUS jsou postaveny na čtyřech základních pilířích: trvale udržitelný rozvoj, technologie, TCO – Total Cost of Ownership a vysoká přidaná hodnota, které společně zaručují konkurenční výhodu a dokonalou vyváženost kvality, pohodlí, designu a nízkých provozních nákladů.

IVECO BUS si dal za cíl vyvíjet výrobní postupy a výrobky s nižším dopadem na životní prostředí a udržet při výrobě tu nejvyšší úroveň kvality. Postupuje proto podle principů World Class Manufacturing – japonské metodologie, která vychází z filozofie neustálého zlepšování. Letos získal výrobní závod společnost Iveco Czech Republic, a. s. bronzové ocenění v auditu WCM. Zisk tohoto titulu znamená oficiální vstup do společnosti závodů se světovou úrovní výroby.

Nové motory Euro VI 

Stávající osvědčené motory Tector a Cursor Euro V EEV nahrazují nové verze motoru Tector 7 a Cursor 9 Euro VI, vyvinuté a patentované skupinou FPT Industrial. Vyznačují se vyšším zdvihovým objemem (u Tectoru došlo k navýšení z 5,9 na 6,7 litrů, u Cursoru ze 7,8 na 8,7 litrů), větším výkonem a vyšším točivým momentem s použitím nejnovější generace vstřikování Common Rail umístěného pod krytem hlavy válců. Toto exkluzivní řešení umožňuje výrazné snížení hluku uvnitř vozidla. S ohledem na plnění nařízení Euro VI využívají tyto motory technologii HI-eSCR (High  Efficiency SCR), systém vysoce účinné selektivní katalytické redukce, jehož technologií dosahuje motor optimálního spalování a snižování emisí CO2 při zachování většího výkonu a vyššího točivého momentu. Čištění je plně zajišťováno procesem následné úpravy výfukových plynů za motorem při nízké tepelné zátěži filtru pevných částic, bez recirkulace výfukových plynů (EGR) a složitého turbodmychadla, což snižuje hmotnost a zvyšuje životnost motoru. Tato technologie je obzvláště vhodná pro autobusy a autokary s motory umístěnými vzadu, které mají vysoká omezení týkající se chlazení (přičemž je zohledněna skutečnost, že systém EGR potřebuje k dosažení stejného výkonu minimálně o 30% větší kapacitu chladicí soustavy). Je také vhodná pro městské linky charakteristické nízkou cestovní rychlostí a častými zastávkami. Mezi další vylepšení patří modernizace a optimalizace převodovek a snížená hmotnost vozů, které spolu s novými motory FPT Industrial umožňují snížení spotřeby paliva o 5 – 10% ve srovnání s Euro V (v závislosti na modelu a typu využití).

 Iveco Bus Urbanway- Czechbus 2013, foto: Zdeněk Nesveda

Urbanway

Urbanway, zcela nový městský autobus, je nyní dostupný s motorem Tector 7 umožňujícím až 10% navýšení kapacity cestujících. Silný, všestranný, výkonný a atraktivní, takový je nový autobus Urbanway, který byl odhalen letos v rámci UITP kongresu v Ženevě. Tento vůz může být vybaven motorem Cursor 9 nebo Tector 7.S motorem Tector 7, 286 HP se Urbanway může pochlubit snížením hmotnosti o více než 800 kilogramů ve srovnání s jeho předchůdcem (12-metrovým autobusem Citelis s motorem Cursor 8, 290 HP) a tedy i tím, že nabízí 10% navýšení kapacity pro přepravu cestujících a zvyšuje tak ziskovost provozovatele.

Urbanway představuje rozsáhlou řadu konfigurací pro efektivní, udržitelné a nákladově výhodné řešení, které Iveco Bus nabízí pro evropský dopravní sektor.Celkově přepracovaná karosérie vozu v sobě kombinuje vyšší odolnost a snížení hmotnosti. Výhodou kompletní ocelové konstrukce je úplné ošetření kataforézou, která vozidlo chrání před korozí. Toto ošetření se používá na všech vozech modelové řady Iveco Bus.

Urbanway spojuje dohromady moderní technologii s novým designem, který zdůrazňuje jeho prosvětlení, bezpečnost a flexibilitu pro usnadnění každodenního provozu. Jeho nový styl zvýrazňují nové světlomety složené z denních LED světel (DRL) a nového zadního světelného modulu LED s brzdovými, směrovými, koncovými a zpětnými světly. Tyto výrazné nové prvky jsou elegantně zakomponované do karosérie vozu a dodávají novému vozu Iveco Bus styl, který je nyní rozšířen na celou řadu autobusů a autokarů Euro VI.

Co se týká interiéru, Urbanway je vybaven rafinovanými detaily se spoustou prvků tak, aby vytvořily příjemné prostředí pro cestující. Konečné úpravy vnitřního prostoru představují zcela nový koncept v rámci prosvětlení a výkonnosti. Nové vnitřní osvětlení se skládá ze dvou souvislých pásů LED, které mohou být upraveny na přání zákazníka pomocí mnoha opcí, např.: nepřímé osvětlení prostoru se dvěma pásy bodových světel LED zabudovanými v horním držáku tyčí. Prostor dveří je také osvětlen bodovými LED světly.Střední dveře jsou posunuty více dozadu tak, aby byla zajištěna vyšší produktivita (o 1,5 metrů čtverečních více místa pro stání), široká platforma ve středu vozu umožňuje umístění dvou invalidních vozíků.

Nová řada použitých sedadel je charakteristická úsporou hmotnosti, modularitou a snadnou údržbou. Nový systém vedení vzduchu integrovaný do střechy umožňuje distribuci vzduchu pro topení a klimatizaci a „vzduchové clony“ nad všemi dveřmi. Odhlučnění vnitřního prostoru je zajištěno díky novému vzduchovému kanálu, který je nezávislý na panelech vnitřního obložení. Výsledkem je výrazně lepší proudění vzduchu v tichém prostoru bez negativního vlivu na komfort.

Zcela nový pracovní prostor řidiče Urbanway je vyvinut v souladu s posledními standardy EBSF (European Bus System of the Future) a poskytuje to nejlepší v rámci ergonomie, prostoru a pohodlí. Urbanway má všechny předpoklady pro to, aby byl hodnocen jako nejlepší ve své třídě. Vyvýšená pozice řidiče nabízí vynikající výhled, přehlednost a pohodlné řízení bez stresu a zároveň chrání řidiče při čelních nárazech.

Přístup do prostoru řidiče je vylepšen zvláště díky nástupnímu schodu, který byl přepracován do širokého čtvercového tvaru s o 25% větší plochou v porovnání s předchozí verzí. Řidič těží z mnoha změn, které zvyšují komfort a ergonomii, jako jsou širší prostor v kyčelní oblasti a oblasti kolen společně s otočným sedadlem, přístupnější polohou parkovací brzdy a snadným dosahem na ovládací prvky.

Urbanway je k dispozici v délkách 10,5, 12 a 18 metrů a může být vybaven dvěma, třemi nebo čtyřmi dveřmi. Verze podvozků Euro VI pro Urbanway jsou také k dispozici pro potřeby karosářů. Jako BHNS (autobus s vysokou úrovní služeb – francouzská norma) představuje Urbanway širokou řadu konfigurací od základní až po prémiovou s více než 3 500 kombinacemi stylingu, jako jsou rozšířená boční okna, střešní obložení, sedadla a provedení interiéru na přání zákazníka.

Iveco Bus potvrzuje svůj závazek k trvale udržitelné mobilitě nabídkou možnosti vybavit Urbanway alternativní hnací jednotkou na stlačený zemní plyn s motorem Cursor 8 CNG. Tento motor Euro VI umožňuje provozovatelům pokračovat v rozšiřování vozového parku o autobusy CNG se stejnou technologií jako vozy Euro V / EEV.

Diesel-elektrická hybridní verze bude také vybavena technologií Euro VI vylepšenou novými prvky jako “Arrive & Go”, což zajišťuje „kompletně elektrický“ příjezd a odjezd z autobusových zastávek bez hluku a emisí. Tato vylepšení potvrzují pozici společnosti Iveco Bus jako vedoucího hráče pro hybridní pohony v oblasti snižování emisí skleníkových plynů a poskytování dopravy „přátelské k lidem“.

 Crossway, jediný 13 metrový meziměstský autobus s 63 sedadly

Autobus Crossway Euro VI, nezpochybnitelný lídr ve své kategorii v Evropě, užívaný nejvýznamnějšími evropskými operátory, se nyní představuje v optimalizovaných délkách.Řada Crossway nabízí řešení dopravy pro různé provozní využití od meziměstské k městské a školní přepravě. Svou všestrannost vykazuje ve třech různých délkách (10,8 m, 12 m a 13 m) a pěti verzích:

  • LE (Low Entry), homologovaný pro městský a meziměstský provoz.
  •  Pop, určený především pro školní dopravu. Tato verze vozu Crossway je dlouhá 13 m a poskytuje 63 míst pro cestující. Tyto vlastnosti z něj činí jediný vůz na trhu, který nepřesahuje délku 13 m a zároveň nabízí 63 míst při zachování snadné pohyblivosti a manévrovatelnosti.
  • Line, verze, která uspokojí požadavky meziměstské dopravy na krátké vzdálenosti.
  • HV (High Value), verze s prvky výbavy vysoké úrovně, které zvyšují komfort cestujících.
  • Pro, dokonalá odpověď pro mise, které vyžadují spojení meziměstského autobusu a turistického autokaru. Tato verze kombinuje dostupnost se zvýšeným komfortem.

 Crossway Euro VI, skutečně úspěšný díky svojí všestrannosti a provozní hospodárnosti, si nadále upevňuje svoji vedoucí pozici v oblasti celkové přístupnosti, pohodlí a ovladatelnosti. Přechod na Euro VI také umožnil výrazně zlepšit pohodlí na palubě díky snížení hluku v interiéru o více než polovinu.Místo řidiče v autobusech Crossway Euro VI, které poskytuje „nejlepší ergonomický prostor věnovaný řidiči“, bylo vylepšeno prodloužením o 10 centimetrů: výsledek prodloužení předního převisu karoserie. Ergonomie prostoru řidiče byla dále zlepšena použitím nové palubní desky a sedadla řidiče otočného o 65 stupňů.

 Iveco Bus v České republice

Největším výrobním závodem pro Iveco Bus je výrobní závod ve Vysokém Mýtě. Společnost Iveco Czech Republic, a. s. navazuje na dnes již 85letou tradici výroby autobusů v tomto městě a na 118letou historii firmy založené Josefem Sodomkou. Firma, známá od roku 1948 pod jménem Karosa, se již v druhé polovině čtyřicátých let minulého století orientovala převážně na výrobu autobusů a je spojena s řadou úspěšných a dnes legendárních vozidel. Jedná se o řadu 706 RTO, ale i o další řady ŠM, ŠL, ŠD, 700 a 900. Na tyto úspěšné typy vozidel navázala vozidla řady Crossway – nejúspěšnější meziměstský autobus současnosti. Výrobní závod doposud vyrobil více než 15 000 vozidel Crosway. Dnes společnost, známá od roku 2007 jako Iveco Czech Republic, a. s., exportuje více jak 90 % své produkce do zhruba 30 zemí světa. Firma je významným zaměstnavatelem v regionu – v České republice generuje zhruba 3 000 pracovních míst přímo a navíc vytváří další pracovní místa u svých tuzemských dodavatelů. V roce 2012 společnost Iveco Czech Republic, a. s. vyrobila 2 773 vozidel. Patří mezi TOP 100 plátců daně z příjmu v České republice a tržby v roce 2012 dosáhly 11,094 mld. Kč.

Iveco

Iveco je značkou CNH Industrial N.V., celosvětového leadra v oblasti výrobních prostředků a průmyslových strojů kótovaných na New York Stock Exchange (NYSE: CNHI) a na italské burze Mercato Telematico Azionario (MI: CNHI). Iveco vyvíjí, konstruuje, vyrábí a prodává široký sortiment lehkých, středně těžkých a těžkých nákladních a užitkových vozidel, terénních nákladních automobilů, městských i meziměstských autobusů, dálkových autokarů, jakož i speciálních vozidel určených k požárním aplikacím, nasazení v terénu a k obranným účelům. Iveco zaměstnává po celém světě téměř 26 000 lidí, řídí výrobní závody v 11 zemích Evropy, Asie, Afriky, Oceánie a Latinské Ameriky, kde své automobily vyrábí s aplikací nejmodernějších špičkových technologií. Technickou podporu na kterémkoli místě světa, kde jsou vozy Iveco v provozu, garantuje přibližně 5 000 servisních středisek ve více než 160 zemích světa.

TZ: Iveco Bus

Tagy: , , ,

Komentáře uzavřeny.