cz  Czech      uk  EN

Iveco Bus na veletrhu Busworld v Kortrijku silném zastoupení

IvecoBus_Kortrijk

Busworld 2015: Iveco Bus slaví korunovaci vozu Magelys na „International Coach of The Year 2016“

Společnost Iveco Bus měla na veletrhu Busworld v Kortrijku velmi silné zastoupení a vystavila zde širokou řadu dvanácti vozů, které reprezentují její firemní hodnoty udržitelného rozvoje, technologické dokonalosti, nízkých celkových provozních nákladů a přidané hodnoty z hlediska kvality, komfortu, designu a provozní rentability.

Na impozantní ploše 1 200 m2 stánku Iveco Bus v Hale 3 bylo vystaveno šest vozů. Dalších šest bylo připraveno na venkovní výstavní ploše pro účely zkušebních jízd.

Na stánku bylo vystaveno těchto šest vozů:

 • nová verze Magelys „Lounge“v barvách prestižního novozélandského ragbyového týmu All Blacks
 • dva meziměstské autobusy Crossway Line 13 m (jeden ve verzi s normální výškou podlahy a druhý ve verzi LE s nízkopodlažním nástupem)
 • městský autobus Urbanway ve verzi Bus Rapid Transit (BRT)
 • a dva nové minibusy nové generace: Daily Tourys a Daily Line Electric, které zde měly světovou premiéru!

Na venkovní ploše byly k dispozici následující vozy pro účely zkušebních jízd:

 • Magelys, oceněný titulem „International Coach of The Year 2016
 • Crossway ProCrossway LE City s pracovištěm řidiče podle směrnic VDV
 • Urbanway s motorem na CNG
 • dva vozy Daily: CNG Line a Tourys vybavené novou automatickou převodovkou Hi-Matic, v nichž měli návštěvníci poprvé příležitost vyzkoušet si exklusivní osmistupňovou převodovku Hi-Matic a její výhody přímo při jízdě.

 Nabídka autobusů vyniká následujícími hodnotami:

 • udržitelná mobilita díky exklusivním technologiím motorů Iveco, mimořádně šetrným k životnímu prostředí (jako je Euro VI SCR / selektivní katalytická redukce, pohon na CNG, hybridní technologie se systémem „Arrive & Go“ a Daily Electric);
 • vysoká přidaná hodnota, která je společná pro všechny vozy nové řady (provedení Urbanway ve verzi BHNS /Bus à Haut Niveau de Service, BRT/, nová luxusní verze Magelys Lounge, Daily Minibus s novou 8stupňovou automatickou převodovkou Hi-Matic);
 • optimalizace celkových provozních nákladů díky řadě vylepšení, jejichž cílem je snižování nákladů na provoz (nižší hmotnost, prodloužení intervalů údržby, dokonalejší aerodynamické vlastnosti promítající se do nižší spotřeby paliva, apod.);
 • skutečnost, že Magelys získal titul „International Coach of The Year 2016“ na základě řady testů, v nichž si poradil se silnou konkurencí, je důkazem, že tento vůz svými kvalitami dokáže uspokojit nejvyšší nároky regionálních i mezinárodních linek, neboť nabízí cestujícím vysokou úroveň komfortu a dopravcům zaručuje vyšší provozní výnosy

 Magelys, “International Coach of The Year 2016”

Magelys, turistický autobus s elegantním designem, z něhož sálá dynamická energie, je zárukou příjemného cestování díky komfortu na palubě, zcela novému pojetí prostoru a panoramatickému výhledu, který cestujícím nabízejí postranní střešní okna.

Univerzálnost Magelysu dokládají jeho tři verze, z nichž každá je k dispozici ve dvou různých délkách (12,20 m a 12,80 m):

 • Line, pro středně dlouhé trasy s výjimečným komfortem;
 • Pro, dokonalé řešení pro vysokou úroveň služeb na pravidelných vnitrostátních a mezinárodních linkách, se snadným nástupem a vybavením poskytujícím výjimečný komfort, a to vše v kontextu snižování provozních nákladů;
 • Lounge, “komfortní” verze. Tato nová verze, představená na výstavě Busworld, která vychází ze standardní verze Pro, se může pochlubit následující výbavou: převodovka AS-Tronic, boční sluneční clona řidiče, loketní opěrka na sedadle řidiče, elektricky vyhřívané okno u řidiče, GPS, zpětná kamera, kamera u prostředních dveří, sedadlo hostesky, skříňka pro hostesku, mikrofon pro hostesku, kamera pro hostesku, kávovar, kamera snímající vozovku pro cestující a prosklení středové části střechy nad uličkou. K dispozici je také následující vybavení na přání: sedadla s nastavitelnou opěrkou hlavy, USB zásuvky, rádio s dotykovým displejem a dva stolky pro osm cestujících vzadu, kde je možno sedět pohodlně proti sobě.

Magelys Lounge vystavený na veletrhu Busworld je dlouhý 12,80 m, nabízí 44 sedadel a 8 míst kolem dvou stolků v zadní části vozu, kromě postranních střešních oken má prosklení střechy i ve středové části stropu, disponuje multimediálním audiovizuálním systémem a USB zásuvkami.

Na přání je možné vybavit verze Line a Pro dalšími dveřmi na pravé straně, plošinou pro vozíčkáře a systémem „Cinema Seat System“ (CSS), který umožňuje vytvořit prostor pro jednoho cestujícího s omezenou schopností pohybu. Díky systému CSS lze sedadla rychle a snadno posunout tak, aby zabírala méně místa a uvolnila prostor pro vozíček či stolek.

Magelys samozřejmě nabízí vysoký stupeň aktivní i pasivní bezpečnosti díky nejmodernějším technologickým inovacím. Například jeho robustní samonosná konstrukce je ošetřena ponořením do kataforetické lázně, která zajišťuje dlouhodobou ochranu proti korozi. Zároveň splňuje mezinárodní normu R 66/01, jež zaručuje cestujícím maximální bezpečnost při převrácení vozu.

Magelys je standardně vybaven protiblokovacím brzdovým systémem ABS, protiskluzovým systémem ASR, který při rozjíždění optimalizuje přenos hnací síly na povrch vozovky, elektronickým stabilizačním programem ESP, jenž zabezpečuje stabilitu vozu při průjezdech zatáčkami a pomáhá řidiči udržovat kontrolu nad vozem, vyspělým systémem nouzového brzdění AEBS a systémem upozornění při vybočení z pruhu (LDWS), který včas varuje řidiče při chvilkové nepozornosti či ospalosti.

Na přání lze Magelys vybavit adaptivním tempomatem ACC, který pomocí radaru udržuje bezpečnou vzdálenost od vozidla jedoucího před vámi a automaticky aktivuje motorovou brzdu a retardér v případě, že se tato vzdálenost náhle zmenší.

Magelys Euro VI se může pochlubit o 10 % nižší spotřebou paliva oproti předešlé verzi Euro V, a to díky hmotnosti, která byla snížena o zhruba 200 kg, a díky nové, aerodynamičtější karosérii.

Magelys byl porotou složenou z 22 novinářů z evropských médií, specializujících se na autobusový průmysl, zvolen “International Coach of The Year 2016”, když v náročných testech porazil silnou konkurenci pěti dalších výrobců a nabídl optimální provozní náklady s maximálním důrazem na design, komfort a bezpečnost.

V rámci legislativy, která přináší příznivé podmínky pro podnikání v autobusové dopravě, si společnost Iveco Bus díky tomuto obrovskému úspěchu upevňuje postavení jednoho z největších evropských hráčů tohoto odvětví.

Magelys vystavený na stánku společnosti Iveco Bus, nese barvy All Blacks, jimiž oslavuje partnerství společnosti s tímto ragbyovým týmem. Magelys byl, spolu se třemi speciálně upravenými minibusy Daily Hi-Matic, vybrán pro přepravu prestižního ragbyového týmu All Blacks a členy novozélandského ragbyového svazu na cestě za obhajobou mistrovského titulu během ragbyového mistrovství světa 2015, které v současnosti probíhá v Británii. Magelys, který má v základní konfiguraci 57 sedadel, byl upraven tak, aby mohl hráčům a jejich doprovodu nabídnout ještě větší komfort: nabízí tak pouze 46 kožených sedadel se sklápěcím opěradlem a celou řadu vymožeností jako Wi-Fi, GPS, kávovar, dvojitý zesilovač pro mikrofony, USB port pro každé sedadlo a zásuvku na 220 V pro každý pár sedadel.

Pierre Lahutte, prezident značky Iveco, k tomu řekl: Jsme hrdí hned dvojnásob: zaprvé, že můžeme patřit k oficiálním spojencům All Blacks v Evropě, a zadruhé, že naši dva současní šampióni – Daily, „Van of The Year 2015“, a Magelys, „International Coach of The Year 2016“ – přepravují stávající světové šampióny na cestě za obhajobou titulu.

Crossway, evropský lídr s již 25 000 vyrobenými vozy

Crossway, bezkonkurenční jednička ve své kategorii, a díky univerzálnosti a provozní rentabilitě opravdový „motor vašich financí“, byl od začátku výroby v roce 2006 vyroben již ve 25 000 kusech a nadále si získává náklonnost evropských autobusových dopravců.

Crossway, který je ideálním řešením jak pro městskou, tak školní či meziměstskou dopravu, dokazuje své obrovské spektrum možností nabídkou tří optimalizovaných délek (10,80 m, 12 m a 12,90 m) a 4 verzí:

 • LE (Low Entry), homologovaná verze s nízkopodlažním nástupem pro městský i meziměstský provoz;
 • Pop, verze navržená především pro školní dopravu. Nejdelší model (12,90 m) Crossway Pop je jediným vozem na trhu do 13 m, který nabízí 63 sedadel, a přitom si zachovává vynikající manévrovatelnost a ovladatelnost;
 • Line, verze pro krátké a středně dlouhé meziměstské trasy;
 • Pro, dokonalé řešení pro dopravce, kteří potřebují meziměstský a zároveň turistický autobus, jenž umožňuje snadný nástup a nabízí celou škálu komfortního vybavení.

Iveco Bus využil příležitost přechodu na Euro VI ke zdokonalení protihlukové izolace motoru,

a snížením hlučnosti uvnitř vozu o více než polovinu významně zvýšil jízdní komfort.

Pracoviště řidiče ve voze Crossway Euro VI, již dříve mezi profesionály považované za „ergonomicky nejlepší prostor pro řidiče“, bylo nyní zvětšeno o dalších 10 centimetrů prodloužením předního převisu karosérie. Ergonomie pracoviště řidiče byla zdokonalena také díky nové palubní desce.

Modely Crossway – vybavené motorem Tector – mohou nyní jezdit na HVO (hydrogenovaný rostlinný olej), velmi kvalitní bionaftu do dieselových motorů, kterou lze snadno mísit s motorovou naftou, bez jakéhokoli negativního dopadu na kvalitu nafty či na motor. Při používání tohoto obnovitelného paliva jsou emise uhlíku oproti konvenční motorové naftě nižší o 30 – 90 %.

Na stánku Iveco Bus na veletrhu Busworld byly vystaveny dva vozy: Crossway Line 12,90 m s 59 sedadly, 2 sklopnými sedadly, až 30 místy pro stojící cestující a zdvižnou plošinou pro vozíčkáře; a Crossway LE 12,90 m, který nabízí 49 sedadel, 4 sklopná sedadla, až 33 míst pro stojící cestující a jednokřídlé široké dveře vpředu (1 000 mm). Na venkovní ploše byly pro účely testovacích jízd k dispozici vozy Crossway Pro a Crossway LE City (homologovaný pro městský provoz) s pracovištěm řidiče podle směrnic VDV.

 Autobusy Iveco Bus Euro VI: „Regenerace? Děkuji, není třeba!“

Motory vozů Iveco Bus ve verzi Euro VI (Tector 7 a Cursor 9), již dříve proslulé svou spolehlivostí, výkonem a nízkou spotřebou paliva, nabízejí nyní větší zdvihový objem, vyšší výkon a točivý moment, a to při ještě nižší spotřebě paliva!

Vozy Iveco Bus splňují normy Euro VI díky systému selektivní katalytické redukce HI-SCR. Tato exklusivní technologie dosahuje optimálního spalování díky přívodu pouze čistého vzduchu. Čištění probíhá výlučně procesem následné úpravy výfukových plynů za motorem, díky čemuž odpadá nutnost recirkulace výfukových plynů (EGR). Tato technologie je zvlášť vhodná pro autobusy s motory umístěnými vzadu, které mají vysoké omezení týkající se chlazení (vzhledem k tomu, že systém EGR vyžaduje k dosažení stejného výkonu minimálně o 30 % více chlazení). Taktéž je vhodný pro městskou dopravu, pro niž je typická nízká jízdní rychlost a časté zastávky.

Tento špičkový systém HI-SCR, chráněný četnými patenty, představuje jednoduché řešení pro snížení emisí výfukových plynů v souladu s normou Euro VI, bez přidávání složitých komponentů, bez chemického znečištění v motoru a jeho periferních zařízeních, a bez nadměrného tepelného zatížení. To se zároveň promítá do nižší hmotnosti a vyšší spolehlivosti.

Tato technologie spolu s řadou dalších vylepšení, jako jsou modernizované a optimalizované převodovky a nižší hmotnost vozů, vede dohromady ke snížení spotřeby paliva o 5 – 10 % oproti verzím Euro V (v závislosti na modelu a typu dopravy).

Celková bilance je pak velice příznivá a díky nižším celkovým provozním nákladům se investice do technologie Euro VI rychle vrací.

Daily: Dokonalost vozů Iveco Bus se přenesla i na minibusy

Nejnovější generace Daily určená pro veřejnou dopravu, která byla porotou složenou z evropských novinářů specializujících se na užitkové vozy zvolena „Van of The Year 2015“, nabízí:

 • tři verze Tourys, Line a Citys, jež splňují potřeby tří typů dopravy: turistické, meziměstské a městské;
 • tři druhy motorů: dieselový o výkonu 146 a 170 HP, CNG o výkonu 136 HP a elektromotor o výkonu 80 kW.

Iveco Bus vyvinul minibus Daily jako vůz, který v sobě spojuje dlouhodobě uznávané kvality Daily s odbornými zkušenostmi hlavního hráče na poli hromadné osobní dopravy. Celý výrobní proces byl optimalizován díky novým metodám a systému intenzivních kontrol, jež byly zavedeny na montážní lince v závodě v Suzzaře poblíž italského města Mantua, kde se Daily vyrábí.

Verze Tourys se vyznačuje špičkovou úrovní komfortu, zdůrazňující její spřízněnost s řadou turistických autobusů Iveco Bus. Nabízí se ve dvou délkách. Verzí vystavenou na stánku na veletrhu Busworld byl model 65C HD s motorem o výkonu 170 HP, délkou 7,515 m, 19 sedadly, zadním prostorem na zavazadla o velikosti 2,5 m3, zadním pneumatickým odpružením, klimatizací, multimediálním audiovizuálním systémem, USB zásuvkami pro každý pár sedadel a systémem upozornění při vybočení z pruhu (LDWS), který řidiče včas varuje v případě chvilkové nepozornosti či ospalosti. Vůz je vybaven automatickou převodovkou Hi-Matic, jež poskytuje maximální výkon při nízkých provozních nákladech, a přitom nabízí bezkonkurenční komfort, snadnější řazení a nižší spotřebu paliva. Díky osmi stupňům řadí tato převodovka rychleji a přesněji než manuální šestistupňová převodovka, umožňuje změnu rychlostního stupně za necelých 200 ms bez jakéhokoli přerušení přenosu točivého momentu a tím zaručuje nejvyšší možný výkon.

Verze Line je nejuniverzálnějším řešením, dokonalým pro příměstskou dopravu či jako školní minibus. Je nabízena ve třech délkách, s různým uspořádáním sedadel a pojme až 22 cestujících; na přání je též k dispozici speciální výbava jako např. plošina pro vozíčkáře. Na venkovní ploše na veletrhu Busworld byl vystaven model Daily Line „Natural Power“ s motorem na zemní plyno výkonu 136 HP.

Verze Citys je navržena výhradně pro městskou a příměstskou dopravu. Tento minibus, který je nabízen v jedné délce a s dieselovým či CNG motorem, je vybaven středními dvoudílnými dveřmi, přičemž alternativou jsou také zadní dveře se speciální plošinou pro vozíčkáře.

Jednou z hlavních novinek stánku Iveco Bus na veletrhu Busworld je vůz Daily Electric 50C H3 s „nulovými emisemi“, ideální pro městská centra a kyvadlovou dopravu, se 16 sedadly a délkou 7,120 m.

Tento nový model má dojezd až 110 či 160 km (se 2 respektive 3 bateriemi) a oproti předchozí elektrické Daily má o 25 % vyšší efektivnost, o 100 kg vyšší užitečné zatížení a o 20 % delší životnost baterií.

Motor využívá dvou nebo tří sodíko-niklo-chloridových baterií s vysokou energetickou hustotou v kombinaci se silnými superkondenzátory, jež zvyšují výkon vozu a prodlužují provozní výdrž baterií. Vůz při brzdění využívá kinetickou energii a převádí ji na elektrickou energii, kterou jsou baterie zpětně nabíjeny.

Elektrický pohon má dva režimy: Economy (ECO) pro delší dojezd vozu; a Power (PWR) pro větší výkon.

Flexibilní řešení nabíjení, patentované společností Iveco, nabízí unikátní konektor a elektrickou zásuvku použitelnou jak pro domácí nabíjení trvající 24 hodin, tak pro veřejné či soukromé nabíjení v délce trvání 10 hodin anebo pro veřejné rychlonabíjení v délce 2 hodin.

Pro vyšší komfort cestujících byl vyvinut zcela nový, vysoce výkonný klimatizační systém Bycool Compact 3.0, založený na dvou modulech instalovaných na střeše se dvěma elektrickými kompresory a centrálním rozvodem vzduchu. Intenzita chlazení je regulována automaticky.

Systém akustické výstrahy chodců (PAAS), který funguje až do rychlosti 30 km/h, upozorní klaksonem chodce a cyklisty na blížící se vůz.

Urbanway: mnohoúčelová řada autobusů

Urbanway je k dispozici v krátké (10,60 m), standardní (12 m) a kloubové (18 m) verzi se systémem Euro VI HI-SCR, s pohonem na zemní plyn (CNG) či jako plně hybridní vůz s elektromotorem a systémem „Arrive & Go“. Je též nabízen ve speciální verzi BHNS (Bus à Haut Niveau de Service / autobus s vysokou úrovní služeb) s vybavením a designem přizpůsobeným přání zákazníka: početná nabídka kombinací řady vozů Iveco Bus vždy zaručuje dopravcům a správním orgánům měst atraktivní a ekologické řešení městské dopravy.

Urbanway, který byl vystavený na stánku Iveco Bus na veletrhu Busworld, má délku 12 m a je poháněn motorem Iveco Cursor 9 Euro VI o výkonu 360 HP se systémem HI-SCR. Přepravní kapacitu má 21 sedících cestujících plus prostor pro stojící cestující a vozíčkáře. Je k dispozici ve verzi BHNS s příjemným moderním designem interiéru, který optimalizuje komfort a služby pro cestující. Vysokého komfortu bylo dosaženo také pomocí vysokých bočních oken, která přivádějí dovnitř více přirozeného světla; nepřímého LED osvětlení zabudovaného do stropu, jež je navrženo tak, aby bylo kompatibilní se zařízením interiéru zvoleným zákazníkem; proudění vzduchu z optimalizovaného klimatizačního systému se „vzduchovými clonami“ nade dveřmi a konečně nového vnějšího designu střechy, který pohledově vylepšuje aerodynamiku vozu.

Díky svému vedoucímu postavení na poli vozů s alternativním pohonem dokáže Iveco Bus předvídat rostoucí poptávku dopravních společností a správních orgánů měst po vozech, které jsou ekologičtější a šetrnější k přírodním zdrojům a veřejnému zdraví.

K ekologickým řešením městské dopravy, doporučovaným společností Iveco Bus, patří též vozy na CNG, které si již získaly mnoho dopravců a jsou stále oblíbenější u všech, kdo se snaží bojovat se znečišťováním ovzduší, jež se pro mnoho evropských měst stává klíčovým tématem.

Je příhodné, že právě Urbanway s pohonem na zemní plyn byl na veletrhu Busworld vystaven na venkovním prostranství.

Hlavní role společnosti Iveco v oblasti alternativního pohonu na zemní plyn je výsledkem zkušeností získaných za posledních pětadvacet let, během nichž vyrobila 24 000 těchto motorů. V současnosti Iveco nabízí nejširší řadu průmyslových vozidel s pohonem na CNG na trhu: od lehkých užitkových vozů pro distribuci v městských centrech (Daily) přes středně těžké a těžké vozy určené pro rozvoz zboží ve městech a regionech a komunální služby (Eurocargo a Stralis) po autobusy určené pro městskou dopravu (Urbanway, Crealis a minibus Daily).

S přibližně 2 500 vozy aktivními ve Francii reprezentuje Iveco Bus a jeho historické značky téměř 95 % zdejšího vozového parku na zemní plyn, přičemž další zhruba 3 000 těchto vozů jsou součástí významných flotil po celé Evropě, včetně Itálie, Španělska, Nizozemska, České republiky a Řecka, což činí celkem přes 5 500 vozů v provozu. Mimo Evropu bylo nedávno dodáno 302 vozů do Baku, hlavního města Ázerbájdžánu, a 1 400 motorů Iveco na CNG putovalo do Číny, kde byly namontovány do autobusů vyrobených místní značkou pro městskou hromadnou dopravu v Pekingu a Šanghaji.

Díky mistrovsky zvládnutým technologiím alternativního pohonu je Iveco ideálním dlouhodobým partnerem pro správní orgány měst, která se rozhodla bojovat se znečištěním ovzduší efektivně, investováním do dopravy poháněné zemním plynem.

Motor Cursor 8 CNG nejnovější generace Euro VI je mezi dopravci již velmi dobře znám. Používá stejnou technologii jako předchozí verze Euro IV, V a EEV, jimiž je vybaveno mnoho vozů Agora CNG a Citelis CNG, které jsou v provozu již řadu let. To znamená, že dopravci nemusejí znovu investovat do vybavení, údržby, ani školení dílenských zaměstnanců. Přestože Urbanway CNG využívá stejnou technologii jako jeho předchůdce Citelis CNG, verze Euro VI je mnohem ekologičtější.

Tento motor vyhlášený svou technickou kvalitou nepotřebuje EGR, SCR ani filtr pevných částic, ani žádná aditiva díky optimálnímu „stechiometrickému“ procesu spalování, který je mimořádně výkonný. Emise znečišťujících látek jsou u něj podstatně nižší než úroveň doporučená normou Euro VI, zvláště pokud jde o jemné částice způsobující v městských lokacích respirační choroby. Také úroveň hluku a vibrace u všech provozních rychlostí jsou oproti dieselovým vozům podstatně nižší, což především v noci výrazně ocení řidič, cestující i obyvatelstvo.

Zemní plyn je skutečnou alternativou nafty – je levnější a jeho cena je stabilnější než cena nafty, což přináší další výhodu při kalkulaci nákladů na palivo, které činí jednu z největších položek celkových provozních nákladů.

Autobusy Iveco Bus na CNG jsou plně kompatibilní s biometanem, palivem vyráběným recyklací organického odpadu (odpadu z domácností, zeleného odpadu, odpadu ze stravovacích zařízení a komunálního odpadu), díky čemuž jsou tyto vozy uhlíkově neutrální (mají nulové emise CO2). Jedná se o rozhodující krok k přechodu na udržitelné zdroje energie. Jinými slovy, užívání těchto vozů nepřispívá ke globálnímu oteplování, což z nich činí řešení, které dokáže reagovat na veškeré výzvy dopravy 21. století – kvalitu ovzduší, ochranu životního prostředí a tichý provoz, a to vše při zachování základních výhod autobusové dopravy – všestrannosti použití a nízkých provozních nákladů. Dokonalým příkladem zcela uhlíkově neutrálních vozů, které fungují bez používání fosilního paliva, jsou autobusy Iveco Bus zajišťující veřejnou hromadnou dopravu ve francouzském Lille.

Další oblastí vývoje ve strategii Iveco Bus je sériový hybridní pohon. Tato technologie umožňuje plynulé a pozvolné zrychlení (díky absenci převodovky); při brzdění získávají baterie nazpátek velkou část energie, která je opět používána ke zrychlení.

Na základě zkušeností s první generací hybridních autobusů „Stop & Start“ vycházejících z modelu Citelis od roku 2010, vyvinula společnost Iveco Bus také druhou generaci s názvem „Arrive & Go“ a novou generaci vozů Urbanway.

Nyní je Urbanway se sériovým hybridním pohonem před příjezdem k autobusové zastávce a před odjezdem z ní přepnut do plně elektrického režimu, zcela bezhlučného a bez emisí, v němž je vůz schopen ujet až 60 metrů.

Nový autobus „Arrive & Go“ se může pochlubit mimořádnou šetrností k životnímu prostředí, neboť při kompletním vypnutí motoru Tector 7 Euro VI jsou hluk i vibrace maximálně eliminovány. Tato funkce je aktivována automaticky, bez zásahu řidiče. Okamžitý přínos v podobě tiššího a příjemnějšího prostředí pocítí jak obyvatelé, tak chodci, cestující i řidič.

Autobusy Urbanway Full Hybrid o délce 12 a 18 metrů s novou aerodynamičtější a ještě pevnější konstrukcí a kompaktním motorovým uspořádáním, obsahujícím podélně uložený motor Tector, generátor a elektromotor, jsou výrazně lehčí a prostornější než předchozí generace a mají o 10 až 12 cestujících větší přepravní kapacitu, přičemž počet míst k sezení zůstal zachován. Kloubová verze hybridního vozu Urbanway tak dosahuje kapacity až 170 míst pro stojící a sedící cestující!

Oproti konvenčnímu autobusu dokáže plně hybridní Urbanway se systémem „Arrive & Go“ ušetřit až 35 % nafty, a to s pozoruhodně nízkými emisemi CO2 na cestujícího: o 10 % méně u 12metrové verze a o 12 % méně u 18metrové verze oproti hybridním vozům Citelis první generace. To představuje další krok směrem k uhlíkově neutrální mobilitě.

Sylvain Blaise, ředitel Iveco Bus, prohlásil: „Podle plné knihy zakázek lze předpovědět, že rok 2015 bude rekordním rokem pro náš výrobní závod ve francouzském Annonay, neboť téměř polovinu vyráběných autobusů budou tvořit verze na jiný pohon než dieselový, a sice na CNG a hybridní pohon. Jsme na tento úspěch hrdí, jelikož je důkazem toho, že jsme správně předvídali rostoucí poptávku správních orgánů měst, dopravců a obyvatelstva po ekologických vozech, které jsou šetrnější k přírodním zdrojům a veřejnému zdraví a přitom jsou nákladově efektivní. Svědčí to o tom, že zákazníci oceňují kvalitu alternativní nabídky Iveco Bus a podporují tím náš původní záměr.“

Crealis: vysoká přidaná hodnota pro BRT

Koncepce BHNS (autobus s vysokou úrovní služeb) je celosvětový systém pro zdokonalení sítí městské hromadné dopravy, který propojením vozového parku, provozního systému a infrastruktury výrazně vylepšuje četnost spojů, přepravní rychlost a pravidelnost. Cílem je podporovat mobilitu a hromadnou dopravu, avšak zároveň zapadá do strategie optimalizace nákladů měst: podle odborníků na dopravu vyjde linka BHNS dvakrát až třikrát levněji než tramvajová linka s odpovídající přepravní kapacitou, neboť ji lze na vozovce zavést mnohem rychleji. Zároveň je možné ji rychle rozšiřovat a vylepšovat v souladu s rozpočtem a plánováním.

Iveco Bus je již více než 10 let hlavním hráčem a průkopníkem na poli vozů BHNS. V provozu má přibližně 500 autobusů včetně vozů Cristalis, Citelis BHNS, Crealis/Crealis Neo a nyní Urbanway BHNS a Crealis Euro VI. Dopravci používají tyto vozy ve stále větší míře, čímž potvrzují skutečný úspěch koncepce BHNS navržené společností Iveco Bus, která:

 • představuje inovativní a konkurenceschopné řešení,
 • optimalizuje pojetí komfortu a služeb pro cestující příjemným, moderním designem interiéru
 • prosazuje vzhled silného vozu s designem upraveným na přání zákazníka, podtrhujícím dynamiku a ladnost

Snadný nástup pro všechny, mimořádný komfort a vylepšený design s příjemným vzhledem – to jsou charakteristické vlastnosti, které mají splňovat nároky tohoto specifického stylu dopravy. Projevují se v široké škále 3 500 stylistických kombinací, od nejpřímočařejších po nejsložitější, které umožňují zákazníkům zvýraznit libovolné rysy autobusu BHNS. Autobus je možné vybavit například kryty kol a střešních designových prvků karosérie, nadstandardním bočním prosklením pro větší prosvětlení interiéru, průhlednými střešními ventilacemi, průsvitnými opěradly, zařízením interiéru podle přání zákazníka. K dispozici jsou řešení šitá na míru, která uspokojí všechny nároky.

Urbanway BHNS a Crealis jsou maximálně vzájemně kompatibilní a těží z harmonizované technologie. Byly navrženy s využitím čistě průmyslově vyráběného vybavení, které zaručuje stálou kvalitu a dostupnost náhradních dílů po celou dobu jejich životnosti.

Nová verze vozu Crealis Euro VI, poprvé uvedená na letošní průmyslové výstavě RNTP v Lyonu, byla představena v barvách města Le Mans, které si objednalo 10 těchto vozů (kloubových verzí s pohonem na CNG); současný design tohoto autobusu odpovídá povaze zdejší sítě městské dopravy a má rozšířit služby nabízené tramvajovou dopravou zavedenou roku 2007.

Crealis ve své nové verzi Euro VI představuje skutečné „luxusní řešení pro město“ a nabízí bezprecedentní komfort; zároveň se může pochlubit unikátním designem s výrazně sklopeným čelem vozu a luxusní úpravou; prostup přirozeného světla do interiéru byl optimalizován pomocí vysokých oken; je vybaven novými předními dveřmi širokými 1 200 mm a chytře využívá prostor, jenž nabízí snadný nástup a 4 velké plošiny; komfort interiéru zajišťují vzduchové clony nad všemi dveřmi a exklusivní vnitřní design využívá trojí nepřímé LED osvětlení; střecha je navržena s ohledem na možnou úpravu dle přání zákazníka a autobus v kloubové verzi je vybaven průsvitnými harmonikovými měchy, které spojují obě části vozu o délce 18 m.

Crealis je nabízen se 3 typy motoru podle potřeb dopravce: Cursor 9 Euro VI HI-SCR je motor s vysokým výkonem, Cursor 8 CNG je ekologické řešení s dlouhou tradicí, zatímco plně hybridní pohon s elektrickým režimem “Arrive & Go” používaný v blízkosti zastávek, je nákladově velmi efektivní.

K dalším výhodám patří snadnější údržba díky spodní části čelní karosérie nového vozu Crealis, která se skládá ze sedmi odnímatelných komponentů.

IvecoBus_Kortrijk_1

Iveco Bus na veletrhu Busworld 2015, foto:Iveco

IvecoBus_Kortrijk_2

Iveco Bus na veletrhu Busworld 2015, foto:Iveco

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

DEKRA ŠKOLA SMYKU

dekra_skola-MM

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.