cz  Czech      uk  EN

ICOM transport v nelehké době koronaviru

Veřejná doprava je jednou z oblastí mimořádně silně zasažených pandemií koronaviru. Jak hodně se současná situace dotkla největší soukromé dopravní společnosti ICOM transport jsme se zeptali generálního ředitele Zdeňka Kratochvíla.

Zdeněk Kratochvíl, generální ředitel dopravní společnosti ICOM transport a.s. (foto: Zdeněk Nesveda)

Do jaké míry u vás došlo v důsledku současné stavu k poklesu počtu cestujících a výkonů na pravidelných linkách, které provozujete v šesti krajích?

Na pokles cestujících a objem výkonů pravidelných linek má vliv především aktuální stav opatření proti šíření Covid. V době uzavření škol a omezení většiny služeb je pokles cestujících až 50%, výkony jsou omezovány zpravidla ze strany Krajských úřadů formou prázdninových jízdních řádů, kde činí pokles cca 20% objemu výkonů

Provozujete také rozsáhlou kamionovou dopravu. Jak moc tuto nákladní dopravu zasáhly události související s útlumem ekonomiky?

Aktuálně čelíme propadu zakázek v úrovni cca 20 % loňského objemu. Velké problémy nám způsobilo jarní neočekávané rozhodnutí vlády, kdy došlo k okamžitému zastavení ekonomiky. Ze dne na den jsme museli zastavit cca 200 kamionů. Výdaje jako mzdy, splátky vozidel ap. však zůstaly. Ustáli jsme to díky tomu, že jsme se v době konjunktury chovali zodpovědně a dobré období jsme „neprojedli”. Věřím, že se již v budoucnu nebude opakovat zbrklé rozhodování a zadlužování bez konzultace s krizovým štábem a odborníky.

Všechny současné negativní vlivy ochromení ekonomiky mají také přímý dopad na zaměstnanost. Museli jste i ve vašem případě redukovat počet pracovníků?

V ČR je udržována umělá přezaměstnanost. Stát stále bobtná. Pak je nedostatek zaměstnanců, v našem případě řidičů. Nabídli jsme tedy zaměstnání řidičům ze zájezdové dopravy tak, aby naši kmenoví řidiči nemuseli neustále mít maximum přesčasové práce a aby si mohli vybrat dovolenou i ve větším celku. Jsme přesvědčeni, že ekonomika bude postupně opět narůstat a personální kapacity plně využijeme.

Jste společností provozující nejmodernější flotilu autobusů a kamionů, kde dochází k pravidelné plánované obměně a modernizaci. Budete schopni i ve složité situaci udržet vysoký technický standard vaší flotily?

Je to naším cílem. Bohužel si v současné době nemůžeme dovolit odebírat stejné množství vozidel. Díky tomuto faktu i inflaci se cena vozidel dost zvýšila. Automobilový průmysl má velké ztráty, a to se projevuje i na cenách. To jsou důvody, které nás brzdí v realizaci původně zamýšlených investic. V každém případě nejen chceme, ale i musíme být i nadále stoprocentně kvalitním dopravcem.

V minulém období jste investovali nemalé částky do modernizace budov, autobusových nádraží a ubytoven pro zahraniční zaměstnance a řidiče. Dokážete nyní dál pokračovat v nastaveném trendu?

V minulých letech jsme provedli rozsáhlé modernizace budov a nádraží, které jsme si vytyčili jako cíl. V následujících letech tyto investice budou výrazně nižší. Jsme rádi, že v době koronavirové již nemusíme na tyto věci vydávat prostředky.

Současná situace, zvláště u firmy vašich rozměrů, není jednoduchá. Máte představu, jak se vám podaří udržet hospodaření v černých číslech až do doby, kdy se vše zase vrátí k normálu?

Současná situace nás nutí přizpůsobit se okolnostem a hledat nové způsoby řešení. Chceme se ještě více posunout v elektronizaci a automatizaci procesů. Stejně tak nadále budeme velmi důsledně sledovat provozní náklady. Organizovat a optimalizovat je tak, abychom hospodaření společnosti drželi na plánovaných hodnotách.

Měli jste možnost využít některý z kompenzačních programů státní podpory?

Minimálně.

Jakou pomoc státu byste uvítal?

Zjednodušení legislativy, státní správy. K prosperitě se neprodlužíme. Peníze by neměly sloužit k populistickým krokům. Snažme se, aby i budoucí pokolení měla šanci.

Vašich služeb denně využívají deseti tisíce cestujících, dokážete jim sdělit, jak jim i v budoucnu budete schopni zajistit vysoký standard poskytovaných služeb?

Již dvacet pět let se snažíme, aby cestující vnímali, že na ICOM transport se mohou stoprocentně spolehnout. Že s námi pojedou bezpečně, kulturně a hlavně spokojeně. Nechci slibovat. Naše budoucnost by měla být predikovaná z našeho chování v minulosti.

Zdeněk Nesveda – BusPress 26.11. 2020

Flotila nových autobusů Mercedes – Benz Inturo v rámci modernizace vozového parku v roce 2014 (foto: Zdeněk Nesveda)
Velká obnova vozového parku ICOM transport prvními autobusy Setra MultiClass S 416 LE business v roce 2015 (foto: Zdeněk Nesveda)
Nákladní flotilu ICOM transport tvoří 300 souprav s tahači Mercedes – Benz Actros (foto: Zdeněk Nesveda)
Mercedes -Benz výrazně nepřehlédnutelná image společnosti (foto: Zdeněk Nesveda)
Jedna z modernizovaných budov autobusového nádraží v Lanškrounu v roce 2019 (foto: Zdeněk Nesveda)
Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.