cz  Czech      uk  EN

Historické tramvaje z archivu časopisu Městská Doprava

Historické tramvaje v Jablonci nad Nisou: foto z alba zemřelého Jaroslava Patočky

Historické tramvaje v Jablonci nad Nisou: foto z alba zemřelého Jaroslava Patočky

Přináším vám další ze zajímavých článků z archivu časopisu Městská Doprava, u kterých by byla věčná škoda, aby upadly v zapomnění. Nádherné nostalgické čtení zapálených „tramvajových“ redaktorů z Městské Dopravy, nyní na stránkách BusPressu.

Jablonec nad Nisou,

neměl přímé železniční spojení s hlavní tratí Liberec – Pardubice. To byl hlavní důvod pro stavbu jednokolejné tramvajové tratě, spojující město s nedalekým Rychnovem, ležícím na již zmíněné hlavní trati. První úsek Rychnov – Jablonec, který se stal základem tamní tramvajové sítě, byl zprovozněn 7. 2. 1900, prodloužení do Janova 5. 9. 1900. Byla to jedna z nejdelších tratí na rozchodu 1000 mm u nás, o délce 16,160 km. Snímky z 26. 4. 1959 nám ukazují konečnou zastávku v Rychnově u nádraží v době, kdy místo kusého ukončení trati byla vybudována (1958) vratná smyčka. Motorové vozy jsou původní jablonecké, vyrobené firmou Ringhoffer a dodané v roce 1926, později rekonstruované, původních ev. čísel 57 a 59, a přečíslované (1955) na ev.č. 107 a 109. Vyřazeny byly postupně v letechm 1955 až 1963. Následkem velké sněhové kalamity je provoz tramvaje 31. 3. 1965 zastaven a nahrazen autobusy. Ty jsou provozovány dodnes ….

Text Jan Bajer, foto z alba zemřelého Jaroslava Patočky, úprava autor

Další články si přečtete ZDE: MD 2013 Historické tramvaje

 

O Městské Dopravě …

Městská Doprava vychází více než dvacet let, rozsahem a obsahovou kvalitou informací nemá dnes prakticky konkurenci. Oblíbená je MD díky čtivému a vyváženému obsahu, zde se projevuje rutinní profesionalita, znalost oboru a zkušenosti šéfredaktora Ing. Tomáše Potěšila, CSc. Každý časopis na hlavní roli šéfredaktora stojí, ale také padá a právě tady je nasnadě, proč MD je dlouhodobě nejoblíbenějším čtením o městské dopravě v Česku.

Časopis, který vydává vydavatelství WOLF, tvoří stálé rubriky Dopravci, Stavby, Veletrhy, Výrobci, Vozidla, Aktuality a Zahraničí. Redaktoři časopisu Městská doprava nejsou pouze odborníky, ale i nadšenými fanoušky, kteří si nenechají ujít žádnou novinku z oblasti MHD. Díky jejich nadšení a orientaci ve světě autobusů, tramvají, trolejbusů a dalších dopravních prostředků, tak zveřejňuje kvalitní a čtivé informace. Časopis Městská Doprava je označován čtenáři a odborníky z oblasti dopravy za jednoznačně nejlepší periodikum věnované městské dopravě. K mimořádné popularitě také přispívá vyvážený obsah, čistá, nápaditá grafika a brilantní texty. V roce 2016 se redakce MD skutečně činila a ke čtenářům dostalo takřka 500 stran zajímavého čtení.

Městská doprava je ničím nepřekonaný fenomén s širokým okruhem svých čtenářů jdoucím napříč generačním i sociálním spektrem, jak v Čechách, tak i na Slovensku. V čele časopisu Městská Doprava stojí Ing. Jana Wolfová ostřílená manažerka, ve funkci tři v jednom, ředitelka, majitelka a ekonomka.

Kontakt na redakci a pro objednání předplatného ZDE

Rubrika Městská Doprava na portálu BusPress

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.