cz  Czech      uk  EN

ElektroBusy jezdí ve Švýcarsku bez řidiče!

Elektrobusy Švýcarsko 8

Švýcarský autobusový dopravce zkouší automatické elektrické minibusy na veřejných komunikacích

Testování elektrických minibusů bez řidiče není v Evropě tak docela novinkou. V rámci projektu CityMobil2 probíhá v různých evropských městech již od roku 2014 testování automatického vozidla od francouzské firmy Robosoft o kapacitě 6 sedících a 6 stojících a o účasti na tomto projektu uvažuje i městská část Praha 4. Dva o něco větší elektrické minibusy zahájily koncem června 2016 oficiální přepravu cestujících v Sionu, hlavním městě švýcarského kantonu Valais. Elektrobusy provozuje národní švýcarský autobusový dopravce PostAuto Schweiz AG, známý našim čtenářům i jako provozovatel palivočlánkových autobusů v Aargau.

Automatický elektrický minibus od francouzského výrobce Navya je 4,8 m dlouhý a pojme 15 cestujících, z toho 11 sedících. Provozní rychlost elektrobusu je 20 km/h, maximální rychlost 45 km/h. Pro změnu směru slouží obě otočné nápravy. Elektrobus je plně klimatizovaný. Trakční baterie o výkonu 16,5 kW umožňují vozidlu nezávislý provoz po dobu cca 5 – 8 hodin.

Autobusy jsou vedeny po své dráze pomocí algoritmu vyvinutého švýcarskou technologickou start-up firmou BestMile. Provoz elektrobusu je dálkově monitorován z dispečinku. Prostor pro cestující je vybaven nouzovým tlačítkem. Během provozu s cestujícími je kromě toho vozidlo doprovázeno školeným personálem.

85-CityMobilmap

Testovací trasy jsou vedeny turisticky zajímavými místy v centru Sionu přes pěší zóny města (viz plánek). Délka trasy je cca 1,5 km a provoz probíhá v odpoledních hodinách od úterý do neděle. Jízda je zdarma. Pokud se testovací provoz osvědčí, bude rozšířen i na další trasy.

Elektrobusy Švýcarsko 3

 

Projekt „SmartShuttle“ v jehož rámci provoz automatických elektrických minibusů probíhá, nejprve testoval tyto minibusy na soukromých pozemcích. Od konce června 2016 mohou provozovat dopravu i na veřejných komunikacích. Protože oficiální dokumentace pro provoz takovýchto vozidel na veřejných silničních komunikacích ve Švýcarsku prozatím není hotová, provozuje PostAuto tyto elektrobusy na základě zvláštního povolení uděleného švýcarským Federálním silničním úřadem (FEDRO) a odborem silniční dopravy kantonu Valais do října 2017.

Partnery projektu jsou kromě dopravce a zapojených veřejných institucí také především Švýcarský federální technologický institut v Lausanne, výrobce elektrobusů Navya a zmíněná technologická forma BestMile.

Hlavním smyslem celého projektu je vyvinout ekologický dopravní systém s co největší flexibilitou jízdních řádů na základě okamžité poptávky. Tento systém by neměl nahradit stávající veřejnou dopravu, nýbrž ji vhodně doplňovat. K tomuto cíli jsou směrovány i potřebné algoritmy, které jsou v rámci projektu vyvíjeny.

redakce Proelektrotechniky.cz

logo proelektrotecniky OK

Elektrobusy Švýcarsko 1

ElektroBusy jezdí ve Švýcarsku bez řidiče, foto: PostBus

Elektrobusy Švýcarsko 2

ElektroBusy jezdí ve Švýcarsku bez řidiče, foto: PostBus

Elektrobusy Švýcarsko 4

ElektroBusy jezdí ve Švýcarsku bez řidiče, foto: PostBus

Elektrobusy Švýcarsko 7

ElektroBusy jezdí ve Švýcarsku bez řidiče, foto: PostBus

Elektrobusy Švýcarsko 6

ElektroBusy jezdí ve Švýcarsku bez řidiče, foto: PostBus

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.