cz  Czech      uk  EN

Elektrické hybridy Volvo pro Göttingen: další projekt průběžného dobíjení OppCharge

 

Dolnosaské německé město Göttingen se stane dalším, na jehož linkách budou provozovány elektrické hybridní (či plug-in hybridní) autobusy Volvo 7900 s průběžným dobíjením pomocí infrastruktury užívající evropský standard OppCharge. Odborná veřejnost o tom byla informována v září 2017. Tři tyto autobusy vyjedou na jaře 2018 na linky Göttingenské MHD, provozované dopravcem Göttinger Verkehrsbetriebe GmbH (GÖVB).

Volvo 7900 (viz foto) je 12m třídveřový nízkopodlažní městský autobus se širokou střední uličkou a rovnou podlahou s maximální obsaditelností 89 cestujících, z toho 34 sedících.

Jeho pohon Volvo Electric Hybrid Driveline zahrnuje:

  • elektromotor I-SAM o výkonu 150 kW, 19 kWh trakční baterie a řídicí jednotku;
  • čtyřválcový vznětový motor Volvo DSK240 EU6 o objemu 5,1 l a výkonu 177 kW;
  • dvánáctistupňovou automatickou převodovku Volvo I-Shift se zvláštním programem pro hybridní pohon

Celý autobus je plně klimatizovaný. Při plně elektrickém provozu, jehož dojezd na jedno nabití baterií činí cca 7 km, odebírá pohon energii z trakčních baterií. Při poklesu kapacity nebo při potřebě dodatečného výkonu je pohon přepínán na hybridní, kdy je krouticí moment automaticky rozdělován mezi elektromotor a dieselový motor podle aktuálních provozních podmínek. Součástí dodávky pro Göttingen je také systém společnosti Volvo pro průběžné monitorování trakčních baterií.

Göttingen má v současné době 19 linek MHD a některé z nich projíždějí středověkým městským centrem. Elektrické hybridy Volvo budou nasazeny na dvě z těchto linek, č. 41 a 42.

Pro průběžné dobíjení podle evropského standardu OppCharge bude sloužit nabíjecí stanice typu Terra od společnosti ABB, jaké jsou provozovány například v belgickém Namuru. Tato nabíjecí stanice, společná pro obě zmíněné linky, bude umístěna na konečné stanici na Gustav-Bielefeld-Strasse. Průběžné dobíjení bude používat výkon 150 kW. Dobíjení bude trvat cca 3 – 4 minuty.

Nabíjecí stanice umožňuje také dvojnásobný nabíjecí výkon pro pozdější možné nasazení elektrobusů. Autobusy budou rovněž pomalu dobíjeny přes noc v depu.

Zavedení elektrických hybridů Volvo je součástí celkové strategie tohoto téměř stodvacetitisícového města směřující k čisté mobilitě. Podle této strategie by se postupně měl elektrifikovat téměř veškerý vozidlový park GÖVB.

redakce proelektrotechniky.cz

 

Stálá rubrika proelektrotechniky cz na portálu BusPress

 

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

1. autobusový veľtrh na Slovensku  5.6. – 7.6. 2018

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

 

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

 

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

 

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.