cz  Czech      uk  EN

Ekoznačka „Modrý anděl“ pro Mercedes – Benz eCitaro

Díky plně elektrickému autobusu Mercedes-Benz eCitaro jsou města zase o kousek ekologičtější a těší se vyšší kvalitě života. Nyní to podtrhuje nejnovější ocenění v podobě environmentálního štítku „Modrý anděl“. Již více než 40 let se jedná o environmentální značku německé vlády a je udělována nezávislými institucemi. Proslulá ekoznačka dokazuje šetrnost k životnímu prostředí.  ECitaro je první plně elektrický městský autobus oprávněný nést toto ekologické označení.

První vozidla eCitaro s environmentálním štítkem „Modrý anděl“ jezdí v Jeně

Jenaer Nahverkehr GmbH je prvním dopravcem, který obdržel tři vozidla eCitaro s „Modrým andělem“. Společnost provozuje městskou veřejnou dopravu v Durynském univerzitním městě, s flotilou včetně 43 městských autobusů na 13 trasách. Tři modely eCitaro tvoří základ pro první flotilu elektrických autobusů v Durynsku. Objednávka také zahrnuje nabíjecí infrastrukturu, včetně stávající sběrné nabíjecí stanice v depu a na železniční stanici „Westbahnhof“.

 

První vozidla eCitaro s environmentálním štítkem „Modrý anděl“ jezdí v Jeně

První vozidla eCitaro s environmentálním štítkem „Modrý anděl“ jezdí v Jeně

 

Náročná kritéria a záruky pro jednotlivé komponenty

Před udělením environmentální značky „Modrý anděl“ je třeba prokázat nezbytné kvalitativní parametry. Například všechny elektrické autobusy musí prokázat minimální kapacitu svých vysokonapěťových baterií. Mezi další předpoklady patří záruka na baterie nejméně pět let nebo najetých kilometrů 200 000 kilometrů s možnosti pozdější nedestruktivní výměny baterií a dostupnost náhradních dílů až po dobu deseti let po skončení výroby. Kromě toho je podíl těžkých kovů v bateriích přísně omezen.

Požadavky se vztahují také na celková environmentální kritéria vozidla. Například v barvách a nátěrech není povoleno žádné olovo, oxid chromu nebo sloučeniny kadmia. Od začátku tohoto roku jsou pro klimatizační systémy povolena pouze přírodní chladiva. ECitaro splňuje toto kritérium svým klimatizačním systémem.  ECitaro dodržuje také přísné hraniční hodnoty hlučnosti.

Environmentální značku nesou čtyři renomované a nezávislé instituce

„Modrý anděl“ stanoví náročné standardy pro výrobky a služby šetrnému k životnímu prostředí. Slouží jako orientace pro udržitelný nákup od běžných předmětů až například automobily a autobusy. Environmentální značku nesou čtyři renomované a nezávislé instituce. Vlastníkem ochranné známky je německé spolkové ministerstvo životního prostředí, ochrany přírody a jaderné bezpečnosti. Německá agentura pro životní prostředí vyvíjí technická a zadávací kritéria. Rozhodovacím orgánem je porota pro ekologické štítky se zástupci mnoha veřejných institucí. Nezisková společnost RAL gGmbH na základě rozhodnutí odborníků vydává ekologickou značku „Blue Angel“.

TZ: Daimler

 

Jenaer Nahverkehr GmbH je prvním dopravcem, který obdržel tři vozidla eCitaro s „Modrým andělem“

Jenaer Nahverkehr GmbH je prvním dopravcem, který obdržel tři vozidla eCitaro s „Modrým andělem“

 

Tagy: , , , ,

Komentáře uzavřeny.