Již pozítří se otevřou brány největší autobusové přehlídky na kontinentu, veletrhu Busworld v belgickém Kortrijku. Společnost Daimler Buses zde mimo jiné představí ve světové premiéře nízkopodlažní městský autobus Mercedes-Benz Citaro hybrid.
- Jednoduchá technologie podporující spalovací motor
- Nízká hmotnost, malý zástavbový prostor, nezměněná výška
- Ověřený autobus s komponenty a zkušenostmi z osobních i nákladních automobil
- Různorodost provedení i pro hybridní Citaro
Příchod Citara hybrid otevírá pro Mercedes-Benz zcela novou kapitolu pohonů městských autobusů. Jako první výrobce bude totiž nabízet hybridní technologii, která bude dostupná ve formě opční výbavy pro modely s pohonem jak na motorovou naftu, tak i stlačený zemní plyn a to ve všech délkových provedeních. Hybridní autobus tedy nebude představovat svébytný model, ale jakési možné vylepšení stávajících ověřených typů. Citaro hybrid, vybavené novým elektrohydraulickým servořízením umožňuje uspořit až dalších 8,5 % pohonných hmot, oproti konvenčnímu provedení pouze se spalovacím motorem. S přispěním dalších sofistikovaných technologií koncernu Daimler přináší Citaro hybrid vysokou efektivitu, nízkou hmotnost, snadnou obslužnost jak pro dílnu, tak pro své řidiče. Citaro hybrid nemá být chápáno pouze jako spojovací článek mezi konvenčním a plně elektrickým pohonem. Má umožňovat dosažení maximálního potenciálu tradičního spalovacího motoru.
Jednoduchá technologie podporující spalovací motor
Podstatou funkce hybridního autobusu je využívání energie při brzdění, která se u standardních vozidel maří ve formě tepla, ať už ve formě tření kolových brzd, či zahříváním oleje v retardéru. Energie z brzdného procesu Citara hybrid je pomocí elektrického generátoru přeměněna na elektrickou energii, kterou následně vozidlo využije k napájení pomocných zařízení (podobně jako tomu je již dosud u rekuperačních modulů), či přímo pro pohon autobusu. Nejdůležitějším komponentem systému je synchronní elektromotor, umístěný mezi spalovacím motorem a automatickou převodovkou. Zmíněné zařízení v brzdném režimu pracuje jako generátor poháněný vlastní hybností vozidla a naopak při rozjezdu tento elektromotor energii spotřebovává a efektivně ji transformuje zpět na kinetickou energii autobusu. Toto robustní zařízení vykazuje vysokou spolehlivost a navzdory své jednoduchosti dokáže generovat výkon 14 kW a krouticí moment 220 Nm.
Primárně se elektromotor přidává k součinnosti v případě zvýšené poptávky po elektrické energii v síti vozidla. Zásadně však elektromotor neovlivňuje výkonové křivky spalovacího motoru, působí spíš jako jeho podpora a snížení zatížení z hlediska odběru elektrické energie. Hybridní systém tak umožňuje kompenzovat obecný neduh spalovacích motorů, u nichž není možné již od volnoběžných otáček dosáhnout ideálního poměru výkon/točivý moment.
Energie vyráběná autobusem pro své vlastní účely je produkována procesem rekuperace neboli zpětným vyzískáváním energie z vlastní pohybové energie. Během brzdění je elektrická energie ukládána do superkapacitorů, které fanoušci Citara již důvěrně znají z klasických vozů v podobě rekuperačních modulů. Superkapacitory (přesněji řečeno dvouvrstvé kondenzátory) mají vysokou odolnost vůči vysokým proudovým špičkám a neprojevuje se na nich dlouhodobé nabíjení a vybíjení vysokými proudy, tak jak je tomu u tradičních akumulátorů, či trakčních baterií. Superkapacitory jsou tedy ideální pro použití v městských autobusech – vždyť jen za jednu směnu dojde k procesu plného nabití a vybití kondenzátorů v řádech stovek opakování.
Celkem se na střeše každého Citara hybrid nachází 2 kondenzátorové moduly, z nichž každý obsahuje 16 superkapacitorů. Celková kapacita těchto modulů činí 2 Ah. Oba bloky jsou překryty hliníkovými rošty, které chrání zařízení od vlivů počasí a současně pomáhají usměrňovat proudění vzduchu pro nezbytné chlazení. Ostatní komponenty elektrické hybridní sítě (napěťový střídač, elektromotor, …) jsou chlazeny kapalinou. Kromě toho pokroková palubní elektroinstalace pracuje s napětím 48 V (tedy zcela bez vysokonapěťové části), což představuje v segmentu užitkových vozidel naprosto unikátní řešení a zabezpečuje tak vysoký stupeň bezpečnosti.
Nízká hmotnost, malý zástavbový prostor, nezměněná výška
Ačkoliv technicky se u Citara hybrid jedná o zásadní a revoluční novinku v přístupu k městskému autobusu, vnější obrys vozidla zůstal téměř nezměněn. Ani z hlediska pohotovostní hmotnosti nemá hybridní systém velký (přesněji řečeno žádný) vliv na celkovou kapacitu vozu. Za vše mluví čísla. I přesto, že hybridní systém přidává na pohotovostní hmotnosti 156 kg, zůstává u klasického 12 m Citara se vznětovým motorem maximální obsaditelnost na 105 cestujících (max. přípustná hmotnost 18 tun), v kloubovém provedení pak na skvělých 159 cestujících.
Ověřený autobus s komponenty a zkušenostmi z osobních i nákladních automobilů
Synergie ve všech segmentech. Takto se dá popsat filozofie Daimler v oblasti hybridních technologií. Společný vývoj všech divizí umožňuje použité komponenty dostatečně prověřit a otestovat. Není tedy bez zajímavosti, že obdobný elektromotor jako v Citaru hybrid nalezneme v limuzíně Mercedes-Benz S-Class, kde zajišťuje spolehlivé spouštění motoru za všech podmínek. Naproti tomu, přídavný chladič napěťového střídače a elektromotoru je sdílen s hybridní platformou nákladního vozidla divize Daimler Trucks. S osobními a užitkovými vozy zase Citaro hybrid sdílí provedení čerpadla chladicí kapaliny.
V souvislosti s optimalizací energetického hospodaření hybridních vozů souvisí i nedávno představené elektrohydraulické servořízení. To na rozdíl od konvenčního mechanicky poháněného čerpadla pracuje pouze v případě vyžádání posilovacího účinku (tedy při točení řidiče volantem). Není třeba vysvětlovat, že je tak spotřebováno jen skutečně nezbytné množství energie a odpadá tak další zatížení motoru například při stání v zastávce. Nejedná se však o jakousi zjednodušenou náhražku. Elektrohydraulické inteligentní řízení si poradí s obratným Citarem K stejně hravě jako s korábem silnic – CapaCity L.
Jak už bylo zmíněno, hybridní pohon je k dispozici jako mimořádná výbava všech modelů Citaro vybavených motorem OM936, nezávisle na jeho orientaci (horizontální, vertikální), či použité převodovce (ZF, Voith,…). Nezáleží tedy, zda se jedná o model K, standardní, kloubový, či low-entry. Jistou perličkou je možnost spojení ekologického agregátu M 936 G NGT spalující NGT s touto hybridní jednotkou. Vznikne tak unikátní ekologický a hospodárný hnací řetězec, nemající ve světě obdoby. Z důvodu omezeného zástavbového prostoru není možné hybridním modulem vybavit pouze vozy s jedenáctilitrovým motorem OM 470.
Navzdory tomu, že globálně se hybridní řešení u městských autobusů doposud spojovalo spíše s experimentálním provozem, přináší Daimler Buses s typem Citaro hybrid novou kapitolu provozu městských autobusů s otestovaným, univerzálním, dostupným a unifikovaným konceptem. Stejně tak pro řidiče nepředstavuje hybrid žádnou hrozbu. Ovládání vozu je naprosto identické a není tudíž potřeba řidiče na tento typ speciálně školit. Rovněž tak není problém, aby řidiči během dlouhých směn vystřídali vozy jak klasické, tak hybridní, bez vlivu na kvalitu ovládání a řízení autobusu.
Citaro hybrid má představovat koncepci městského autobusu zítřka. Jeho komponenty jsou navrženy tak, aby po dobu technické životnosti autobusu (asi 20 let) zajistily bezpečný a spolehlivý provoz celého vozidla. Ačkoliv by se mohlo zdát, že hybridní systém není nezbytný a že už tak sofistikovaný autobus dělá složitějším, je nutno říci, že elektromotor citelně usnadňuje práci spalovacímu motoru, čímž se kromě snížení spotřeby dosáhne i delší životnosti samotného spalovacího agregátu, který je méně zatěžován. Současně i pro servisní dílny nepředstavuje hybridní technologie v zásadě nic nového. Z hlediska bezpečnosti se pracuje s nízkonapěťovou sítí 48 V a vyžadováno není ani zvláštní školení na hybridní systém, speciální nářadí, nebo přípravky. Servisní a údržbové intervaly jsou shodné jako u klasického vozu, tedy 60 000 km, nebo 1 rok.
Mercedes-Benz Citaro hybrid dostává svého jména. Pro dopravce totiž představuje strategického a spolehlivého partnera v náročném městském provozu. Kromě toho praktická a inovativní technologie o to více udržuje vysokou přidanou hodnotu tohoto typu. Díky svým mnoha praktickým benefitům bude vůz totiž poptávaným produktem s vysokou zachovanou hodnotu i na trhu použitých autobusů.
.
.
.
Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům
1. autobusový veľtrh na Slovensku 5.6. – 7.6. 2018
.
Mercedes – Benz Setra
WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO
CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU
Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze
TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ
Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR
ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU
ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX