cz  Czech      uk  EN

Dalších až 150 městských autobusů na zemní plyn (CNG) dodá Solaris do Tallinu

Zástupci společnosti Solaris Bus & Coach a estonského dopravce Aktsiaselts Tallinn Linnatransport (TLT) podepsali smlouvu na 100 ekologických městských autobusů poháněných stlačeným zemním plynem (CNG). 75 objednaných autobusů jsou Solaris Urbino 12, dalších 25 je kloubových, Urbino 18. Dodávky mají být dokončeny v roce 2022. Smlouva má hodnotu téměř 27 milionů EUR. Podle podmínek smlouvy může TLT odebrat dalších 20 autobusů Urbino 12 CNG a 30 vozidel Urbino 18 CNG jako opci.

Estonské hlavní město je jedním z nejvyspělejších měst na světě, které využívají informační a komunikační technologie ke zvýšení interaktivity a efektivity městské infrastruktury. Není proto divu, že největší provozovatel veřejné dopravy v Estonsku – Aktsiaselts Tallinn Linnatransport se opět rozhodl podepsat se Solarisem rozsáhlou smlouvu na dodaní autobusů stlačený zemní plyn. V ulicích Tallinnu je již 200 autobusů značky Solaris, které si společnost TLT objednala v letech 2019-2020.

Díky této dohodě plníme náš cíl zavést na linkách celkem 350 plynových autobusů. Máme důvody být hrdí, protože příští rok oslaví autobusová doprava v Tallinnu 100. výročí a nové autobusy budou nejlepším dárkem pro obyvatele Tallinnu. Díky tomu TLT snižuje průměrný věk vozidel na 5 let, což je neobvyklé nejen v Estonsku. Díky tomuto výsledku můžeme konkurovat veřejné dopravě v jakémkoliv evropském městě. Pozitivní dopad zavedením plynových autobusů na městské prostředí není zanedbatelný. Provoz všech autobusů s pohonem na CNG ve městě sníží CO2 přibližně o 25 000 tun ročně, což je podle odhadů srovnatelné s emisemi 7 000 osobních automobilů se spalovacími motory,“ uvedl generální ředitel TLT Deniss Boroditš.

Rád bych vyjádřil poděkování největšímu provozovateli veřejné dopravy v Estonsku za důvěru, kterou vložil do naší značky. Pro naši společnost je obrovským úspěch, že byla vybrána ve výběrovém řízení jako dodavatel až na 150 autobusů CNG. Jsem přesvědčen, že zaměstnanci i cestující TLT ocení výhody nových vozidel. Zemní plyn slouží jako jedna z alternativ k nízkouhlíkové veřejné dopravě. Tato nová objednávka od společnosti TLT je obrovskou investicí nejen do moderní, bezpečné a pohodlné městské dopravy, ale především do čistého vzduchu a zlepšování kvality života,“ uvedl Petros Spinaris, člen představenstva solaris bus &coach odpovědný za prodej, marketing a zákaznický servis.

Srdcem nových vozidel, a to jak dvanácti metrové, tak i osmnácti metrové verzi, bude motor o výkonu 235 kW, přizpůsobený na pohon CNG. Kromě toho bude motor uzpůsobený provozu za nepříznivých klimatických podmínek s dobrým startem při nízkých teplotách pod bodem mrazu. Pět nádrží – tlakových nádob umístěných na střeše pojme 1575 litrů plynu u 12 ti metrové verze a 1875 litrů u kloubových autobusů.

Dopravce nastavil vysoký standard vybavení, a to jak v prostoru pro cestující, tak kabiny řidiče. V prostorném klimatizovaném interiéru budou moci cestující využívat moderní a rozsáhlý informační systém, USB konektory pro nabíjení mobilních zařízení a monitorování pro zvýšení bezpečnosti.

Ekologické autobusy Solaris jsou v estonském hlavním městě známé od roku 2002. Výrobce již dodal do Tallinnu více než 50 bezemisních trolejbusů Trollino a 200 autobusů Urbino CNG. Dnes se více než 1 500 nízkouhlíkových CNG Urbino nachází v 66 evropských městech, mimo jiných také v Česká republice, Estonsku, Francii, Španělsku, Nizozemsku, Německu, Polsku, Švédsku a Itálii.

zleva: Javier Calleja (předseda představenstva Solaris), Deniss Boroditš (předseda představenstva TLT), Andrea Novikov (místostarosta Tallinnu), Otto Popel (člen představenstva TLT), Petros Spinaris (člen představenstva Solaris).

TZ: Solaris Bus & Coach

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.